وعده وزیر ارشاد به نامزدهای چهارمین دوره پایتخت کتابنشست شهرداران و مدیران ارشاد ۲۰ شهر حاضر در مرحله نهایی پایتخت کتاب ایران به میزبانی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حضور سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمد جوادی معاون فرهنگی این وزارتخانه برگزار شد. موضوع این نشست، انتخاب ۶ عضو شورای هماهنگی شبکه شهرهای دوستدار کتاب و ۲ بازرس این شورا بود. عضو هفتم این شورا نیز شهری خواهد بود که امسال به‌عنوان پایتخت کتاب ایران معرفی خواهد شد.
به گزارش ایسنا، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست نکاتی را درباره طرح انتخاب پایتخت کتاب ایران گفت. او از طرح‌هایی گفت که وقتی مطرح می‌شوند زیبا به نظر می‌رسند اما قابلیت اجرا ندارند و ادامه داد: ویژگی طرح پایتخت کتاب این بود که نقشه راه دارد. امسال ما شاهد این هستیم که در فرصتی اندک ۱۵۰ شهر درگیر این طرح شده‌اند. در این طرح فوایدی بود که ما دیدیم که سال به سال که از اجرای آن می‌گذرد انگیزه‌ها کاهش پیدا نکرده و استقبال از آن بیشتر شده است.
صالحی، تغییر تصویر از شهر را نکته دیگر طرح پایتخت کتاب عنوان کرد و گفت: این طرح باعث شده است که ایده‌های فرهنگی مجال بیشتری پیدا کنند. این طرح باعث فعال شدن سرمایه‌های اجتماعی در حوزه فرهنگ شده است. ما باید بدانیم که سرمایه‌های یک شهر صرفاً منابع مادی و معدنی آن نیست و این سرمایه اجتماعی است که پشتوانه توسعه پایدار است. صالحی مزیت دیگر طرح پایتخت کتاب ایران را ارتقای سطح برنامه‌ریزی و کار کارشناسی در حوزه فرهنگ دانست و گفت: ما در حوزه فرهنگ کمتر به کار کارشناسی و برنامه‌ریزی توجه می‌کنیم. این طرح توانسته است کارشناسی مدیریت فرهنگی را در سطح ادارات و ادارات‌ کل شهرستان‌ها و استان‌ها فعال کند. این نکته‌ای است که فواید آن را پس از ۱۰ سال از اجرایی شدن این طرح شاهد خواهیم بود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یک مزیت مهم این طرح را نگاه به آینده آن توصیف کرد و گفت: این طرح به داشته‌های شهرها توجه نمی‌کند بلکه به این توجه می‌کند که هر شهر چه می‌آورد. اگر این طرح قرار بود به داشته‌ها اکتفا کند رقابت تنها در کلانشهرها اتفاق می‌افتاد و شهرهای کوچک حذف می‌شدند. این باعث شد که ظرفیت‌ها و توانایی‌ها در شهرهای کوچک به چشم بیاید و آنان مجال رقابت با شهرهای بزرگ را پیدا کنند.
صالحی فعال شدن زنان در این طرح را مزیت دیگر آن عنوان کرد و گفت: در طرح پایتخت کتاب زنان بسیار فعال بودند و مجال این پیدا شد که بتوانند خلاقیت خود را به نمایش بگذارند و ایده‌های خلاق بسیاری به دست آمد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به حضور شهرداران در جلسه نیز اشاره کرد و گفت: منابع مادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بسیار محدود است و این حضور شهرداران و استفاده از ظرفیت‌های آنان در شهرشان بود که توانست ایده شهر فرهنگ‌بنیان را به جلو ببرد. ما با توجه به محدودیت منابع نباید به‌دنبال فضاهای بزرگ فرهنگی باشیم. گاهی یک خانه، یک فضای کوچک را می‌توان تغییر کاربری فرهنگی داد و آن را به فضای فرهنگ مکتوب تبدیل کرد و اینگونه فضای شهری را فرهنگی‌تر کرد. صالحی در پایان سخنانش از ضرورت پایش پیوسته آسیب‌ها و نقاط ضعف این طرح گفت و تأکید کرد: این مسابقه‌ای است که بازنده ندارد. نه تنها نفر اول بلکه نفر دوم و نفر صدم هم برنده‌اند چرا که یک انرژی مثبت برای کار فرهنگ شهرشان به وجود آمده است.
 او همچنین وعده داد که در بودجه‌ریزی استانی شهرهایی که جزو ۲۰ شهر نهایی آمدند و بعد شهرهایی که جزو ۵ شهر برتر انتخاب شدند و همچنین پایتخت آینده کتاب ایران، نگاه ویژه‌ای به لحاظ بودجه‌ای به آنان شود.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6715/22/457507/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر