«ایران» از روز پایانی نمایش فیلم های جشنواره در سینما «ملت» گزارش می دهد

پرده آخر از ضیافت سینمای ایران
گروه فرهنگ و هنر / سی و ششمین جشنواره فیلم فجر با نمایش فیلم‌های «مصادره» مهران احمدی، «سوء تفاهم» احمدرضا معتمدی، «دارکوب» بهروز شعیبی و همچنین «کارکثیف» خسرو معصومی و مستند «زنانی با گوشواره‌های باروتی» رضا فرهمند در پردیس سینمایی ملت به کار خود پایان داد. «ملت» در دو روز پایانی جشنواره، روزهای خلوت و کم حاشیه‌ای را تجربه کرد. روز جمعه 20 بهمن‌ماه شوخی‌های عوامل فیلم «مصادره» بخصوص رضا عطاران فضای نشست خبری این فیلم را گرم کرد و روز شنبه 21 بهمن‌ماه صحبت‌های خسرو معصومی درباره محمود احمدی‌نژاد. با پایان نمایش فیلم‌ها شامگاه روز شنبه هیأت داوران در سالن نشست خبری جشنواره حاضر شدند و اسامی نامزدهای این دوره از جشنواره را اعلام کردند. اعلام اسامی این دوره از جشنواره طبق روال معمول البته بی‌حاشیه نبود و همان‌طور که در ایام جشنواره یک فیلم با واکنش‌های متفاوت از سوی منتقدان همراه بود سلیقه داوران جشنواره هم با نگاه‌ و سلایق مختلف محک خورد و انتقاداتی به همراه داشت؛ اما در این میان معرفی پژمان جمشیدی به‌عنوان کاندیدای نقش مکمل مرد، اعلام نام دو بازیگر زن فیلم «دارکوب» برای نقش اول زن، نادیده گرفتن عوامل فیلم «لاتاری» و همچنین حضور سه بازیگر زن فیلم «عرق سرد» در میان کاندیداهای نقش مکمل زن از جمله خبرسازترین انتخاب‌ها در لیست اسامی اعلام شده بود.
از تهدید به خودسوزی مهران احمدی
تا اظهارات سیاسی خسرو معصومی
هشتمین روز نمایش فیلم‌ها برای خبرنگاران، با اکران فیلم «مصادره» ساخته مهران احمدی آغاز شد. شوخی‌های رضا عطاران سوژه عکاسان شد و سخنان مهران احمدی راجع به آرای مردمی و تهدید به خودسوزی نظرها را جلب کرد. احمدی در پاسخ به سؤالی درباره میزان اصلاحیه مربوط به صحنه رقص در فیلمش گفت اگر این اتفاق بیفتد خودش را جلوی وزارت ارشاد آتش می‌زند. این فیلمساز همچنین در خصوص اعتراضاتش به حضور نداشتن فیلمش در منتخبان آرای مردمی گفت که با شنیدن توضیحات مسئولان قانع شده است اما فقط نمی‌داند چرا مردم تا ساعت 3 صبح برای این فیلم در صف می‌ایستند. «سوء تفاهم» احمدرضا معتمدی و «دارکوب» بهروز شعیبی دو فیلم دیگری بودند که در این روز نمایش داده شد. در این روز بازی خوب سارا بهرامی در «دارکوب» تحسین اهالی رسانه را به همراه داشت. «کار کثیف» خسرو معصومی تنها فیلم داستانی روز نهم جشنواره بود. نشست پرسش و پاسخ این فیلم بواسطه صحبت‌های کارگردان درباره رئیس دولت‌های دهم و یازدهم توجه‌ها را جلب کرد. او در پاسخ به سؤالی درباره دیالوگ «از زمانی که روحانی روی کار آمده فشارها کمتر شده» در این فیلم گفت قصدش متلک گفتن به دولت یازدهم و دوازدهم نبوده: «با تأکید می‌گویم که احمدی‌نژاد برای جمهوری اسلامی فاجعه بود. برای مثال شما خبرنگاران می‌توانید شهادت دهید که امروز چقدر فشارها روی روزنامه‌نگاران و مطبوعات به نسبت دوره احمدی‌نژاد کم‌تر شده است». خسرو معصومی البته در بخش پایانی صحبت‌هایش، رئیس جمهوری روحانی را هم مورد خطاب قرار داد و درباره حادثه پایانی این فیلم توضیح داد که او راجع به فاجعه اجتماعی به‌عنوان بیکاری حرف زده است و دوست دارد روحانی با این فیلم عذاب وجدان بگیرد! در نهایت با نمایش مستند «زنانی با گوشواره‌های باروتی» نمایش فیلم‌های جشنواره سی و ششم در پردیس ملت به نقطه پایان رسید.
شگفتی‌ سازی‌های یک هیأت انتخاب
علاوه بر نمایش این دو فیلم، روز نهم اما تحت تأثیر اعلام اسامی کاندیداهای این دوره از جشنواره بود. شامگاه شنبه بیست‌ویکم بهمن‌ماه پس از نمایش آخرین فیلم جشنواره در پردیس ملت فرشته طائرپور، حسن خجسته، بهرام بدخشانی، رسول صدرعاملی، کمال تبریزی، محمدرضا فروتن و خسرو دهقان داوران این رویداد هنری طی یک نشست خبری نامزدهای سیمرغ در بخش‌های مختلف سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر را اعلام کردند. «مغزهای کوچک زنگ‌زده» و «تنگه ابوقریب» با ۱۱ نامزدی پیشتاز شدند و در ادامه «بمب، یک عاشقانه» و «دارکوب» با ۱۰ نامزدی قرار گرفت و مرتبه بعدی به دو فیلم «سرو زیر آب» و «به وقت شام» با ۸ نامزدی رسید. از شگفتی‌های این لیست نامزدی 2 بازیگر زن اول از یک فیلم است که سارا بهرامی و مهناز افشار هر دو برای بازی در نقش اول زن در «دارکوب» نامزد شدند. مهناز افشار ضمن تبریک به کاندیداها در یادداشتی کوتاه اما از جای خالی مهتاب کرامتی (جاده قدیم) و لیلا حاتمی (بمب، یک عاشقانه) در این لیست یاد کرد. نادیده گرفتن فیلم «لاتاری» و صرفاً نامزدی مشترک در بخش بهترین جلوه‌های بصری از نکات جالب نامزدهای این دوره از جشنواره بود؛ پازل این شگفتی زمانی کامل شد که با اعلام لیست کلی مشخص شد هیچ‌کدام از بازیگران این فیلم بابت نقش‌هایشان در دیگر فیلم‌ها هم کاندید نشده‌اند. جواد عزتی (تنگه ابوقریب و لاتاری)، هادی حجازی‌فر (لاتاری، مغزهای کوچک زنگ‌زده و به وقت شام) و ساعد سهیلی (لاتاری، اتاق تاریک و ماهورا) از جمله بازیگران این فیلم هستند که بازی‌های قابل قبول‍‌شان از دید هیأت داوران مغفول ماند. محمدحسین مهدویان کارگردان فیلم «لاتاری» و ساعد سهیلی در واکنش به این اتفاق با انتشار یادداشتی به کاندیداها تبریک گفتند و مهدویان به صورت مشخص برای عوامل فیلم «دارکوب» آرزوی موفقیت کرد. اما یکی از حاشیه‌های این جلسه مربوط به واکنش (خنده) برخی نمایندگان خبری در زمان اعلام نام پژمان جمشیدی به‌عنوان یکی از نامزدهای نقش مکمل بود. پرویز پرستویی هم به نوع برخورد و خنده برخی حاضران در این مراسم که به صورت زنده از تلویزیون پخش می‌شد واکنش نشان داد. او با انتشار یادداشتی در اینستاگرام ضمن تبریک به پژمان جمشیدی از کسانی چون زنده‌یاد فردین و عزیز اصلی یاد کرد که اولی از کشتی‌ و دومی از فوتبال پا به عرصه بازیگری گذاشت. در بخشی از یادداشت پرستویی آمده است: «قابل توجه آنهایی که زمان اعلام کاندیدا شدن تو خندیدند. یادمون نره زنده‌یاد فردین هم کشتی‌گیر بود و تبدیل به یک اسطوره به یادماندنی شد حتماً لیاقتش رو داشته، زنده‌یاد عزیز اصلی هم از فوتبال به سینما اومد و در خیلی از فیلم‌ها خوش درخشید و...». از نکات جالب توجه اسامی نامزدهای این دوره حضور سه بازیگر فیلم «عرق سرد» سهیل بیرقی در جمع کاندیداهای نقش مکمل زن بود. سحر دولتشاهی، لیلی رشیدی و هدی زین‌العابدین برای این فیلم کاندید دریافت سیمرغ شدند. همچنین جای خالی حمید نعمت‌الله در جمع نامزدهای بهترین کارگردان و اثرش «شعله‌ور» در جمع نامزدهای بهترین فیلم از جمله تصمیمات هیأت داوران بود که انتقادهایی را به همراه داشت.

بازتاب
پرویز پرستویی با انتشار یادداشتی در اینستاگرام ضمن تبریک به پژمان جمشیدی از کسانی چون زنده‌یاد فردین و عزیز اصلی یاد کرد که اولی از کشتی‌ و دومی از فوتبال پا به عرصه بازیگری گذاشت
جای خالی حمید نعمت‌الله در جمع نامزدهای بهترین کارگردان و اثرش «شعله‌ور» در جمع نامزدهای بهترین فیلم از جمله تصمیمات هیأت داوران بود که انتقادهایی را به همراه داشت

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6716/22/457626/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر