معاون عمرانی وزیر کشور اعلام کرد

کمک 1300 میلیارد تومانی دولت به حمل و نقل عمومی

حمیده امینی فرد
دولت بیش از هزار و 300 میلیارد تومان کمک بلاعوض به بخش حمل و نقل عمومی در سال ۹۷ اختصاص داد. این خبر دیروز در مراسم آغاز طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی بار و مسافر شهری کشور اعلام شد. دولت همچنین در تبصره5 قانون برنامه ششم، به شهرداری‌ها اجازه داده تا 5 هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای فروش اوراق مالی در جهت بهبود حمل و نقل عمومی استفاده کنند. علاوه بر این تا پایان امسال ۲۸۶ اتوبوس نیز به ناوگان حمل و نقل عمومی اضافه می‌شود، این تعداد البته جدا از 144 دستگاه اتوبوسی است که دیروز در جریان این مراسم تحویل داده شد. براساس قراردادی با بانک‌ها و خودروسازان، برای سال آینده نیز نوسازی 21 هزار خودرو باری در دستور کار قرار گرفته است.
آنطورکه آمارها نشان می‌دهد هم‌اکنون 23 هزار اتوبوس شهری و 170 هزار مینی بوس شهری و بین شهری در کشور وجود دارد که 30 تا 40 درصد این وسایل نقلیه نیاز به نوسازی دارند. در سال 95 تنها حدود 400 اتوبوس به این روش به ناوگان حمل و نقل عمومی اضافه شد. این درحالی است که هر خودرو فرسوده 50 برابر خودروهایی با استاندارد یورو 4 و نیز 22 برابر خودروهایی با استاندارد یورو 2 سوخت مصرف می‌کنند.
عبدالرضا رحمانی فضلی در حاشیه مراسم آغاز طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی بار و مسافر شهری کشور در جمع خبرنگاران گفت: بخشی از اتوبوس‌ها، کامیونت‌ها و مینی‌بوس‌ها تحویل داده شد؛ البته این اقدام جزو طرح‌هایی نیست که رئیس جمهوری ابلاغ کرده بلکه جزو طرح‌هایی است که باید با مشارکت انجام می‌شد. امیدوارم دولت تعهداتش را به شهرداری‌ها بسرعت انجام دهد و بتوانیم امر نوسازی را تسریع کنیم.
وی با بیان اینکه رئیس جمهوری با عنایت ویژه‌ای این موضوع و نوسازی ناوگان امور شهری را شخصاً پیگیری می‌کند، اظهار کرد: منابع این امر کاملاً مشخص است که بخشی از آن از سوی وزارت نفت و از محل صرفه‌جویی سوخت و بخش دیگر نیز از سوی بانک‌ها و خودروسازان تأمین می‌شود که حرکت بزرگی است.
وی ادامه داد: خودروسازان باید همت کنند و این موضوعات را به نحو احسن پیگیری کنند که بتوانیم تولید را در داخل با مشارکت بخش خارجی تقویت کنیم، زیرا این بازار، بازار بزرگی است و می‌توان با آنها وارد مذاکره شد تا بخشی از بازار را در صادرات تولید به دست آوریم.
وزیر کشور در پاسخ به این سؤال که با توجه به شرایط بحرانی اهواز و وجود گرد و خاک و ریزگردها هنوز مترو در این شهر ساخته نشده است، گفت: زیرساخت‌های مترو در اهواز در حال انجام است، اما به علت مشکلات پیمانکاری، مقداری تأخیر به وجود آمده است. وی با اشاره به اینکه در حوزه سفارش خرید واگن‌ها اقدام کردیم، گفت: ۲هزار واگن، دولت و شورای اقتصاد مصوب کرده و حدود ۶۵۰ واگن این هفته احتمالاً به مناقصه می‌بریم و سفارش داده می‌شود و ان شاءالله در سال ۹۷ مترو اهواز به بهره‌برداری می‌رسد. وزیر کشور با اشاره به اینکه شهرداری‌ها دچار اشکالات ساختاری و عملکردی هستند و قوانین و مقررات در حوزه شهرداری‌ها به روز نشده است، گفت: از نظر نیروی انسانی شهرداری‌ها حدود چهار برابر ظرفیت مورد نیاز نیرو دارند. یعنی حدود 80 درصد منابع شهرداری‌ها باید صرف پرداخت حقوق شود که این امر مصلحت نیست، یعنی کدام شهرداری با چه درآمدی می‌تواند چهار برابر ظرفیت حقوق پرداخت کند. بنابراین باید در این قضیه فکر شود.
وی ادامه داد: شهرداری‌ها از نظر درآمدی وابسته به صدور پروانه و ساختمان بودند و امروزه ساختمان رونق مناسبی ندارد که بتواند شهرداری‌ها را تأمین مالی کند. البته این روش اخذ درآمد هم در آن زمان روش مطلوبی نبود.
وزیر کشور همچنین به درآمدهای پایدار شهرداری اشاره کرد و گفت: درآمدهای پایدار را در دولت بررسی می‌کنیم و بحث‌های زیادی هم در این زمینه شده است، این موضوعات در حال طی کردن مراحل آخر است تا بتوانیم درآمد پایدار مناسبی برای شهرداری‌ها تأمین کنیم. البته این کار آسان نخواهد بود اما تلاش‌مان را خواهیم کرد.
رحمانی فضلی همچنین ادامه داد: در حوزه ساختار، تشکیلات و شرح وظایف لایحه‌ای به مجلس داده‌ایم و در خصوص مدیریت یکپارچه در کمیسیون کلانشهرها چندین بار بحث شده، به دولت رفته و ارجاع خورده است. اما هر کسی در هر حوزه‌ای هر چه دارد گویی ملک اوست و دادن واگذاری آن شاید برای بعضی‌ها حیثیتی شود اما باید مسئولیت را واگذار کرد، زیرا الگو و مدل جهانی اداره شهر و کشور به صورت خوب مبتنی بر همین واگذاری مسئولیت‌هاست. یعنی در ابتدا جدا کردن از دولت و توزیع بین مناطق و سپس واگذاری به بخش خصوصی است. وزیر کشور ادامه داد: کار باید در نظام‌های مردم سالاری به دست مردم انجام شود ولی تعصبات یا ساختارهای غلطی وجود دارد که مقاومت‌هایی ایجاد می‌کند اما رئیس جمهوری نیز موافق این موضوع است و باید در این خصوص تلاش بیشتری شود.
سید محمد افشانی، معاون عمرانی وزیر کشور هم در این مراسم با اشاره به اینکه رئیس جمهوری حمل و نقل عمومی و نوسازی ناوگان را یکی از مهم‌ترین برنامه‌ها در طی این دوره ریاست جمهوری اعلام کردند و حمایت جدی در این زمینه خواهند داشت، گفت: به همین علت وزارت کشور با دستور آقای رحمانی فضلی یکی از مهم‌ترین اولویت‌هایش بهبود ناوگان حمل و نقل عمومی در بخش باری و مسافری است که هر دو برنامه در دستور کار است.
افشانی افزود: دیروز تعدادی اتوبوس و مینی بوس با مشارکت خوب بانک‌ها و خودروسازان آماده تحویل به شهرداری‌ها شد. با برنامه‌ای که تنظیم شد در سال آینده ۲۱ هزار خودرو باری نوسازی و تحویل خواهد شد. قرارداد بانک‌ها در این زمینه منعقد شده است.
وی با بیان اینکه تا پایان اسفند ۲۸۶ اتوبوس تحویل می‌شود و ۱۴۴ اتوبوس هم دیروز تحویل داده شد، گفت: ۶۸ مینی بوس نیز آماده تحویل است. تمام تلاش ما این است در سال‌جاری قدم‌هایی در حوزه حمل و نقل عمومی برداریم.
افشانی اضافه کرد: در قانون برنامه ششم دو تبصره برای ناوگان عمومی دیده شد. در تبصره ۵، ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای فروش اوراق مالی به شهرداری‌ها اجازه داده شده تا در جهت بهبود حمل و نقل عمومی استفاده شود. شهرداران ما باید تلاش کنند که کل اوراق مالی را بفروشند البته پیش‌بینی شده که اگر احیاناً نتوانستند همه اوراق را بفروشند بخشی که باقی مانده را به‌عنوان طلب پیمانکاران پرداخت کنند.
وی ادامه داد: ۲ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی مطابق تبصره ۴ قرار است برای حمل و نقل عمومی اختصاص یابد که باید ۱۵ درصد را شهرداری‌ها تأمین کنند و مابقی را باید فاینانس کنند و تضمین اصل و فرع آن را دولت بر عهده گرفته است.

نیم‌نگاه
وزیر کشور: بخشی از اتوبوس‌ها، کامیونت‌ها و مینی بوس‌ها تحویل داده می‌شود؛ البته این اقدام جزو طرح‌هایی نیست که رئیس جمهوری ابلاغ کرده بلکه جزو طرح‌هایی است که باید با مشارکت انجام می‌شد
در قانون برنامه ششم دو تبصره برای ناوگان عمومی دیده شد. در تبصره ۵، ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای فروش اوراق مالی به شهرداری‌ها اجازه داده شده تا در جهت بهبود حمل و نقل عمومی استفاده شودآدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6726/1/459039/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر