3پرده از رخدادهای ماندگار میهن
محمد امین خوش نیت
با نزدیک شدن به آخرین برگ‌های تقویم سال 96، فرصتی دست می‌دهد تا سیاق همه سال‌های گذشته برخی از رویدادهای مهم اجتماعی سال را مرور کنیم. البته اگر از شهروندان و روستائیان همه استان‌ها بخواهیم چند عنوان از مهم‌ترین رویدادهای اجتماعی حوزه سکونت و اشتغال خود را نام ببرند به چند مورد اشاره می‌کنند، اما آنچه که بیشتر مد نظر است، رویدادهایی است که در سطح یک استان اتفاق افتاده، اما وسعت و اهمیت کشوری به خود گرفته است.
تبریز؛ پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018
پاییز سال 94 بود که وزیران گردشگری عضو سازمان همکاری کشورهای اسلامی، در یک تصمیم جالب و غیرمنتظره، تبریز را به‌عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018 انتخاب کردند. 2 شهر از ایران ( یزد و شیراز) و چند شهر دیگر از جمله تالینگ (مالزی)، یالقا و سیلد(بنگلادش)، ماردین (ترکیه) و مدینه (عربستان) رقبای تبریز برای کسب این عنوان در سال 2018 بودند که در نهایت مرکز آذربایجان شرقی با 7 رأی از مجموع 9 رأی به این عنوان پر افتخار دست یافت.
نگین فیروزه‌ای خطه آذربایجان باز هم آب رفت
«احیای دریاچه ارومیه» رؤیایی که سال 96 هم تعبیر نشد و چشمان مردم آذربایجان از دیدار دوباره امواج فیروزه‌ای شورترین دریاچه ایران بی‌نصیب ماند. کاهش نزولات جوی، عدم مدیریت مناسب منابع آبی و توسعه اراضی کشاورزی به شیوه منسوخ غرقابی، سبب شد تا باز هم شاهد آب رفتن وسعت این آبگیر بزرگ داخل مرزهای ایران باشیم. سال 96، آخرین میخ‌ها بر تابوت دریاچه ارومیه کوبیده شد به گونه‌ای که بر اساس اعلام مدیریت ستاد بحران آذربایجان شرقی، تراز دریاچه ارومیه، 26 سانتیمتر دیگر نیز به تحلیل رفت و از 33 میلیارد متر مکعب تنها 3/1 میلیارد متر مکعب باقی ماند. به گفته استاندار آذربایجان شرقی «برای تثبیت وضعیت دریاچه و احیای آن، حداقل 20 هزار میلیارد ریال اعتبار لازم است» که تأمین آن از توان دولت خارج است.
تراژدی دردناک «آتنا اصلانی» دختر آذربایجانی
«آتنا اصلانی» دختر 7 ساله‌ای بود که چند ماه پیش از این، او نیز همانند همه دخترکان سرزمین ایران، موهای خود را افشان کرده و چون غزالی تیزپا، کوچه‌های شهر محل زندگی‌اش، «پارس آباد مغان» در اردبیل را با صدای خنده‌هایش به وجد و شور می‌آورد. اما او حالا دیگر در میان ما نیست، «آتنا اصلانی» 28 خرداد ماه 96، توسط یکی از مغازه داران این شهر ربوده شده و سپس مظلومانه به قتل رسید. با کشف جسد آتنا توسط برادر و همسر رنگرز و مراجعه آنان به دادستانی برای گزارش موضوع در نهایت بعد از 22 روز تلاش و کوشش برای یافتن دختر بچه در روز ۱۹ تیرماه جسدش در پارکینگ رنگرز کشف و راز این قاتل برملا شد. پس از بررسی محل کار پدر آتنا که دستفروشی در کنار مغازه «اسماعیل» رنگرز بود مأموران پلیس آگاهی به رنگرز مظنون شده و وی را دستگیر می‌کنند که در نهایت یک تماس تلفنی رنگرز با خانواده‌اش برای جابه‌جایی جسد دخترک ۷ ساله پرده از جنایت قاتل برمی‌دارد. قاتل بی‌رحم خردسال معصوم که ابتدا منکر جنایت خود شده بود با مشاهده شواهد و قراین سرانجام به قتل خود اعتراف کرد و با صدور حکم، رنگرز از بابت تجاوز به عنف محکوم به اعدام، از بابت یک فقره قتل عمد محکوم به قصاص نفس و از بابت سرقت محکوم به حبس و شلاق و رد مال شد. با صدور حکم توسط دستگاه قضایی اردبیل و تأیید این حکم در دیوان عالی کشور حکم شلاق قاتل کودک معصوم پارس‌آبادی به اجرا درآمد و حکم اعدام در ملأ عام اجرا شد. ماجرای قتل فجیع آتنا و چند کودک ربایی مشابه دیگر موجی از نفرت و حساسیت در بین خانواده‌های ایرانی برانگیخت و آرامش روانی جامعه را برای مدت‌ها تحت تأثیر خود قرار داد. تا جایی که شبکه‌های اجتماعی وارد گود شده و با سرعت و جدیت پیگیر ماجرای کودک ربایی‌ها شده و حتی در این رابطه، کمک شایانی برای یافتن عاملین کودک ربایی‌ها و اطلاع‌رسانی خانواده‌ها کردند.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6743/213/459282/1
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر