مهم‌ترین پرونده‌های جنایی سال
در سالی که به پایانش رسیده‌ایم شاهد حوادث تلخ بسیاری بوده‌ایم، وقایعی که شرح آنها در صفحات حوادث روزنامه‌ها و شبکه‌های خبری، انعکاس گسترده‌ای در جامعه پدید آورد. اما در میان این حوادث مختلف شرح حال زن جوانی را در صفحه حوادث «ایران» بازگو کرده بودیم که در شبی ظلمانی در بیابان از چنگ یک رباینده شیطان‌صفت به دو سرنشین یک خودرو پناه برد. اما آن دو مرد بیرحم هم بجای حمایت از این زن بی‌پناه بدون توجه به گریه‌های التماس‌آمیزش او را اسیر خوی حیوانی‌شان کردند و در بیابان تاریک رهایش ساختند که بسیاری از خوانندگان روزنامه در تماس با گروه حوادث، جملگی به این مردان دیو سیرت لقب «گرگ‌های شهری» سال دادند.

دزدان فرش‌های میلیاردی
ساعت 17 و 20 دقیقه 23 فروردین سرقت مسلحانه فرش فروشی در خیابان ولیعصر -شمالی- به پلیس گزارش شد. در تحقیقات پلیس مشخص شد یکی از کارمندان فرش فروشی به همراه برادرش پس از ورود به مغازه با تهدید به مرگ 5 کارمند، 6 مشتری و صاحب مغازه را به زیرزمین برده و زندانی کرده‌اند و سپس 64 تخته فرش و تابلو فرش نفیس و گرانبها را به سرقت برده‌اند. سارقان دست و پا و دهان گروگان‌ها را بسته و بیش از 7 میلیارد تومان از فروشگاه فرش به سرقت برده بودند که بعد از رفتن گروگان‌ها با سختی دست و پایشان را باز کردند و با داد و فریاد از مردم کمک خواستند.

زن و شوهری که به بانک دستبرد زدند
10 خرداد امسال زن و مردی که صورت‌‌شان را با ماسک مخصوص آلودگی هوا پوشانده بودند وارد بانک ملت در بزرگراه فتح شدند. آنها با تهدید اسلحه، پول‌ها را داخل کوله‌پشتی ریختند و از بانک خارج شدند. اما در مقابل در خروجی مردمی که متوجه سرقت شده و در بیرون از بانک به تماشا ایستاده بودند به کمک کارمندان و مشتریان بانک رفتند و با آنها درگیر شدند. دزدان گرچه ااقدام به تیراندازی هوایی کردند اما درنهایت دستگیر شدند. هویت زن و مرد جوان زمانی برملا شد که نقاب‌هایشان را برداشتند و مشخص شد آنها زوج جوانی هستند که با دیدن فیلم‌های پلیسی وسوسه سرقت به جانشان افتاده و تصمیم گرفته‌اند که یک شبه ره صد ساله را طی کنند.


خواننده‌ای که ناخواسته قاتل شد
29 مرداد امسال بود که مرگ مرد میانسالی در یکی از بیمارستان‌های شمال پایتخت به بازپرس جنایی و تیم تحقیق اعلام شد. بررسی‌ها نشان داد که مرد میانسال پس از سه روز بستری شدن در بیمارستان جان خود را از دست داده و از همان زمان بستری شدن گفته بود پسرخوانده‌اش که یکی از خوانندگان رپ است او را کتک زده است. بدین‌ترتیب خواننده رپ که حمید نام داشت، بازداشت شد و در بازجویی گفت چون پدرخوانده‌ام مادرم را کتک می‌زد، از دست‌اش عصبانی شدم و با هم درگیر شدیم. اما مرتکب قتل او نشده‌ام و حتی به او ضربه‌ای هم نزده‌ام. این درحالی بود که پزشکی قانونی علت مرگ را ضربه به سر مرد میانسال اعلام کرد و متهم در بازسازی صحنه جنایت و نظریات پزشکی قانونی، مجرم شناخته شد.

زن تنها قربانی جنایت‌های مردان شیطان‌صفت
اواخر خرداد امسال بود که زن جوانی به پلیس مراجعه کرد و راز جنایات سیاهی را که برای او رخ داده بود را بازگو کرد. او گفت: هنگام شب از میدان آزادی به مقصد شهریار سوار پرایدی شدم تا به خانه‌مان برسم اما راننده با تغییر مسیر، مرا به محلی خلوت در حاشیه شهر برد و مورد آزار و اذیت شیطانی قرار داد. او مرا در بیابان رها کرد و من به سختی خودم را به جاده رساندم و دو سرنشین خودروی سواری کمک خواستم و التماس کردم مرا به شهر برسانند اما آنها به بهانه کمک مرا سوار ماشین کردند و ماجرایی را که برایم رخ داده بود برای آنها تعریف کردم. این دو مرد جوان به من گفتند مرا نزد پلیس می‌برند اما دروغ گفتند و به جای آن مرا به بیابان کشاندند و بدون توجه به التماس و گریه‌هایم مرا قربانی هوس‌های حیوانی خود کردند. با شکایت این زن جوان تحقیقات آغاز شد و هر سه عامل این جنایت سیاه بازداشت شدند و در دادگاه کیفری تهران پای میز  محاکمه ایستادند که هر سه از طرف خوانندگان صفحه حوادث، به عنوان «گرگ‌های شهری» معرفی شدند.


قتل همسر و مادرزن
14 مرداد امسال، رهگذران خیابانی در غرب پایتخت با مرد میانسالی مواجه شدند که بشدت دچار خونریزی شده بود.
این مرد میانسال درحالی که به سختی صحبت می‌کرد از قتل همسر و دخترش و مجروح شدنش بدست دامادش خبر داد و بدین‌ترتیب موضوع به پلیس و بازپرس کشیک قتل پایتخت اعلام شد با حضور تیم تحقیق داماد جوان که عامل دو جنایت بود، در محل حادثه بازداشت شد و به قتل با انگیزه اختلافات خانوادگی
 اعتراف کرد.


شکار دلارفروشان
6 فروردین امسال، مأموران پلیس راهنمایی و رانندگی متوجه درگیری دو مرد میانسال در داخل خودروی پرایدی شدند و زمانی که به آنها نزدیک شدند راننده خودرو با تهدید اسلحه پا به فرار گذاشت و سرنشین خودروی پراید که با شلیک 5 تیر بشدت مجروح شده بود به بیمارستان منتقل شد. اما چند روز بعد جان باخت. این مرد با تحقیقات صورت گرفته عامل این جنایت شناسایی شد که اواخرخرداد امسال او را بازداشت کردند. این مرد میانسال اعتراف کرد که شکارچی پول‌های دلارفروش‌ها است که با عنوان مأمور قاچاق آنها را سوار خودرواش می‌کرد و با بهانه‌های مختلف دلارهایشان را می‌دزدید و آنها را رها می‌کرد. اما در آخرین سرقتش با مقاومت یک مرد دلارفروش مواجه شد و درنهایت دست به قتل او زد.

فرار هالیوودی
ماجرای این جنایت 31 مرداد سال 95 رخ داد و پسری که سوار بر یک خودروی 206 بود در این جنایت جان خود را از دست داد. تحقیقات نشان می‌داد که عامل قتل پسر جوان را اشتباه گرفته و با قمه و چاقو به او درحالی که سوار بر خودرواش بود حمله کرده‌اند. دو پسر جوان زمانی که از قتل جوان باخبر شدند مخفیانه از مرز خارج شدند. آنها خود را به ترکیه رساندند و زمانی که قصد داشتند از آنجا به یونان بگریزند دستگیر شدند. یکی از آنها با تظاهر به خودکشی و دیگری با بریدن نرده‌های زندان موفق به فرار شده و از همان راهی که رفته بودند به کشور برگشتند و دستگیر شدند.


خودکشی پس از قتل دو دختر
21 شهریور امسال، زن میانسالی در تهران با پلیس تماس گرفت و از جنایات هولناک برادرش خبر داد. او گفت لحظاتی قبل برادرم با من تماس گرفت و گفت دو دخترش را به قتل رسانده و می‌خواهد خودش را هم بکشد.
با این تماس مأموران راهی محل جنایت شدند و با حضور در خانه با جسد خونین دو خواهر در آشپزخانه و جسد پدر خانواده در اتاق پذیرایی روبه‌رو شدند.

راز سرهای بریده
صبح 11 مرداد امسال، در حاشیه خیابان شیخ بهایی، دو سر سوخته که از بدن‌هایشان جدا شده بودند در زمینی متروکه پیدا شد. بدنبال این جنایت تحقیقات آغاز شد اما پلیس پی برد عامل جنایت هیچ رد و سرنخی از خود به جا نگذاشته است تا این‌که در تحقیقات میدانی کارآگاهان موفق شدند فیلمی از صحنه رها کردن سرها بدست آوردند، اما کیفیت فیلم بسیار پائین بود. با بررسی فیلم و انجام تحقیقات کارشناسی درنهایت مشخصات خودرو عامل جنایت شناسایی شد و از آنجا که تعداد انگشت شماری از این نوع خودرو در تهران وجود داشت تیم تحقیق به بررسی هویت صاحبان این مدل خودروها پرداختند و درنهایت به پیرمردی رسیدند. در تحقیقات بعدی مشخص شد پسرخوانده و عروس این مرد سالخورده مدتی است به طرز مرموزی ناپدید شده‌اند. بدین‌ترتیب پیرمرد بازداشت شد و در تحقیقات اولیه به قتل عروس و پسر خوانده‌اش اعتراف کرد و گفت: آنها معتاد شده بودند و مدام من و همسرم را کتک می‌زدند تا پول بگیرند آنها تمام وسایل خانه را فروخته و خرج مواد کرده بودند. من که از دست هر دو به تنگ آمده بودم شبانه با اسلحه آنها را به قتل رساندم و بعد از مثله کردن اجسادشان در دو شبانه‌رور مرده‌ها را در اطراف شهر پخش کردم.

جنایت در تعاونی 13
عصر سه‌شنبه 8 شهریور امسال مرد جوانی که لباس محلی سفید به تن داشت وارد تعاونی 13 ترمینال جنوب شد. او که مسافر سیرجان بود و به علت تأخیر طولانی اتوبوس، عصبانی به نظر می‌رسید. این مسافر جوان خواهان دریافت پولش و بازگرداندن بلیت شد و سر همین مسأله به کارمندان تعاونی به بحث پرداخت. بعد از آن بود که سوار قطار مترو شد  و به خانه‌اش رفت. اما با چاقویی دردست دوباره به ترمینال برگشت و با وجود این‌که کارمندان شیفت صبح تغییر کرده بودند با انگیزه انتقام‌گیری به کارمندان حمله کرد و یک نفر را به کام مرگ کشاند و دو نفر را مجروح شد که در همان صحنه جنایت بازداشت شد.

قتل عام خانوادگی مهندس ورشکسته
یک مهندس جوان صبح 13 شهریور امسال به دنبال پدر و مادرش رفت و آنها را از فرودگاه به شرکتش در شمال تهران برد. پس از آن ابتدا از پدرش خواست تا به شرکت او بیاید و با ورود پدر به داخل شرکت او را با چاقو به قتل رساند. این مهندس جوان سپس مادرش را به داخل شرکت دعوت کرد و بهمین ترتیب او را هم کشت. اما این پایان ماجرا نبود و مهندس جوان بعد از آن به خانه‌اش رفت و همسر و پسرش را هم با ضربات چاقو به قتل رساند و سپس به زندگی خود هم پایان داد. خواهرزن این مهندس جوان که از ناپدید شدن آنها نگران شده بود به مقابل خانه‌شان رفت و زمانی که با لکه‌های خون روبه‌رو شد ماجرا را به پلیس خبر داد. با ورود تیم جنایی به خانه مهندس جسد او، همسرش و پسرشان را یافتند و بعد هم اجساد زن و مرد میانسال یعنی والدین مهندس را در داخل شرکت پیدا کردند. در ادامه بررسی‌ها مشخص شد که مهندس جوان بدهی میلیاردی داشته و دست به قتل عام افراد خانواده‌اش زده است.

دو کودک ایرانی در دام قاچاقچیان
11 آذر امسال، بازپرس جنایی تهران در جریان ناپدید شدن دو پسر جوان قرار گرفت و در ادامه تحقیقات مشخص شد که امیرحسین و محمدامین، با یک مرد افغانی دوست شده‌اند و با وعده و وعیدهای او برای پولدار شدن و کار در رستوران‌های خارج از کشور با او راهی ترکیه شده‌اند. اما مرد افغان آنها را گروگان گرفته و از خانواده آنها درخواست 50 هزار دلار کرده است. درحالی که تحقیقات برای آزادی گروگان‌های ایرانی در ترکیه ادامه داشت، دو مرد افغان در ترمینال آنکارا با سر و صداهای این دو پسر نوجوان پا به فرار گذاشتند و امیرحسین و محمدامین بلافاصله به سفارت ایران در ترکیه منتقل شدند و به تهران سفر کردند. آنها مدعی شدند که توسط یک مرد افغان با شرایط خاص به ترکیه منتقل شده‌اند و به قاچاقچیان ترکیه‌ای فروخته شده بودند که درنهایت نجات یافته‌اند.


کلاهبرداری‌های مرد هزار چهره
دی ماه امسال، مرد جوانی معروف به متهم هزار چهره بازداشت شد. او چند سال قبل زمانی که فهمید دختر جوانی به دنبال گرفتن رضایت برای برادر جنایتکار خود است، طرح دوستی با او را ریخت و با 6 میلیون تومان نخستین کلاهبرداری‌اش را انجام داد. او مدتی بعد به سراغ دختر جوان دیگری رفت و با طرح پیشنهاد ازدواج طلاهای این دختر جوان را سرقت کرد و بعد از آن هم از مادر و دختری را به بهانه ازدواج فریب داد و از آنها کلاهبردادی کرد. درنهایت این مرد جوان با اجاره خانه‌ای دانشجویی در شمال تهران، با ترفندی خاص 22 هزار و 500 دلار از یک مرد صراف سرقت کرد اما مدتی بعد توسط همان مرد صراف شناسایی و دستگیر شد.


سرقت ناموفق بادیگارد مرد ثروتمند
3 بهمن امسال، چهار مرد جوان که قصد سرقت از یک طلافروشی در یافت‌آباد را داشتند قبل از این‌که فرصت کنند از داخل خودرو پیاده شوند و نقشه سرقت را اجرا کنند به دام پلیس افتادند. چرا که مأموران دو روز قبل از این سرقت باخبر شده و به کمین متهمان نشسته بودند. سردسته این باند مدعی شد که بادیگارد مرد ثروتمندی بوده که به ازای حقوق 10 میلیونی‌اش مقدار زیادی دلار تقلبی دریافت کرده است. زمانی که این مرد جوان از ماجرای دلارهای تقلبی باخبر شد به همراه سه نفر دیگر از دوستانش تصمیم گرفت سر راه مرد ثروتمند قرار بگیرد و با تهدید او را وادار کند که پول‌هایش را برگرداند، اما چون پولی دریافت نکرد برای جبران تصمیم به سرقت از طلافروش  گرفت.


اعتراف به جنایت 7 ساله
14 بهمن امسال مرد جوانی پس از 7 ماه بازداشت، سکوتش را شکست و به قتل همسرش اعتراف کرد. او 7 سال قبل در سفری که به شمال داشت، همسرش را هنگام خواب به قتل رسانده و جسد او را سوزانده بود. بعد از آن بود که به دختر 10 ساله‌اش گفت مادرش آنها را رها ساخته و زندگی جدیدی آغاز کرده است. مرد جوان بعد از گذشت 6 سال از قتل همسرش برای دریافت حقوق بازنشستگی این زن اقدام کرد و همین مسأله باعث شد تا خواهرزنش به ناپدید شدن خواهرش بعد از سال‌ها ظنین شود و از مرد جوان به پلیس شکایت کند و همین مسأله راز جنایت را برملا کرد. این متهم شیشه‌ای انگیزه خود را از جنایت اینطور برملا کرد: مدتی بود که به صورت تفریحی مواد می‌کشیدم و هر زمان که مواد مصرف می‌کردم دیگر متوجه چیزی نمی‌شدم. آن شب همسرم تهدیدم کرد که به خاطر اعتیاد می‌خواهد مرا رها کند و دخترم را با خود ببرد که من هم عصبانی شدم و دست به قتل او زدم.آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6743/226/459300/1
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر