نسخه Pdf


پلی از مدارا و امید بسازیم
محمدتقی روغنی‌ها
مدیر عامل مؤسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران
نوروز، تازگی و طراوت و امید به روزهایی بهتر را نوید می‌دهد. احساس شادمانی و نشاط از فرارسیدن سال نو، از دوران کودکی در ما ایرانیان شکل می‌گیرد و در سراسر زندگی در ذهن و جانمان ماندگار می‌شود.
آدمیان همواره آرامش و شادمانی را جست‌ و‌ جو می‌کنند. دست‌یافتن تک‌ تک افراد جامعه به این مقصود مستلزم وجود جامعه‌ای شاد و فضایی آرام و پر‌امید است و آرامش اجتماعی در پرتو همدلی، همبستگی و شکل‌گیری فضایی برای «شنیدن» سخن دیگران پدیدار می‌شود.
فرهنگ «مدارا» و تحمل شنیدن دیدگاه‌های دیگرانی که همانند ما نمی‌اندیشند از نشانه‌های توسعه انسانی و راهی به سوی همبستگی اجتماعی و فراهم آمدن زمینه‌های همدلی است. از این‌رو «گفت‌و‌گو» را پاس بداریم. اگر گفت‌ و‌ گو را «گفتن» اندیشه‌های خود و «شنیدن» ایده‌های دیگران معنا کنیم و «مونولوگ» و «تک‌گویی» را آفت همزیستی با دیگران بدانیم، جوانه‌های امید به آینده‌ای پربار در دل‌ها شکوفا می‌شود. شنیدن سخن دیگران و بهره گرفتن از اندیشه‌های برتر، بشارت‌دهنده رشد و تکامل و رستگاری است* و جامعه را به سوی فردایی بهتر رهنمون می‌کند.
گفت‌ و‌ گو و مدارا زمینه‌ساز آرامش اجتماعی است و این آرامش در دل‌ها زمانی بارور می‌شود که چنین منش و رفتاری در میان بزرگان جامعه - سیاستمداران، نخبگان و گروه‌های مرجع - نهادینه شده باشد. از این‌رو بر بزرگان اجتماع است که چنین منش و مرامی را پیشه کنند، بر تحمل خود بیفزایند، با دیگران مدارا کنند، به نیکی سخن بگویند و حرمت‌ها را پاس بدارند.
رسانه‌های جمعی نیز به عنوان یکی از گروه‌های مرجع باید از پیشگامان این منش و مروج چنین فرهنگی باشند.
وجود «اعتماد» در جامعه اعم از اعتماد مردم و گروه‌های مختلف اجتماعی به یکدیگر و اعتماد مردم به متولیان امور نیز از دیگر زمینه‌های احساس آرامش و نشاط اجتماعی است.
پژوهش‌ها در کشورمان از کاهش رشد اعتماد عمومی در میان مردم حکایت می‌کند و این امر آفت بزرگی برای همبستگی و دستیابی به نشاط و نیز مانعی بر سر راه توسعه ملی به شمار می‌رود.
تریبون‌های رسمی، رسانه‌ها و مسئولان امور کشور، آنگاه که در منظر عموم به تقبیح و تخطئه یکدیگر می‌پردازند و اتهام می‌پراکنند نباید این نکته را از نظر دور بدارند که اعتماد مردم به نظام و منافع ملی را نشانه گرفته‌اند و این احساس بی‌اعتمادی به تمام ارکان اجتماع و در تمامی لایه‌های جامعه نفوذ و رسوخ می‌کند. سال 97 را با این امید آغاز می‌کنیم که شور و نشاط و امید به آینده، زمینه‌های پیشرفت افزون‌تر کشور و چیرگی بر سختی‌ها و موانع را فراهم آورد و همبستگی ملی را در پرتو تدبیر، مدارا و اعتماد عمومی شاهد باشیم.
 * اشاره به آیه شریفه: «فبشر عبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه» قرآن کریم، سوره زمر، آیات 17 و 18آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6743/7/460350/1
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر