تعمیر خطوط برق مناطق صعب العبور با پهپادها
سوسن صادقی
این روزها از پهپاد‌ها استفاده‌های مختلفی می‌شود. برخی با استفاده از این پهپادها عکس می‌گیرند و برخی فیلمبرداری می‌کنند یا اینکه از آن در کارهای تبلیغاتی، تجاری و... استفاده می‌شود.
اما اخیراً در پورتوریکو کاربری پهپادها را تغییر داده‌اند. پورتوریکو دارای مناطق صعب العبور و جنگل‌های متراکمی است که در معرض بادها و طوفان‌های شدیدی قرار دارد و معمولاً خطوط برق آن فرو می‌ریزد. از سوی دیگر انجام تعمیر و ترمیم خطوط برق این مناطق بسیار سخت است، چرا که پیدا کردن منطقه‌ای که سیم‌های برق آن در اثر بادهای شدید و طوفان فرو ریخته، بسیار زمانبر است تا آنجا که گاهی اوقات تعمیر شبانه روز آن 13 روز طول می‌کشد و مهمتر اینکه در زمان تعمیر به‌دلیل صعب العبور بودن به نوعی جان افرادی که مسئول تعمیر این خطوط هستند در خطر است. به همین علت در پورتوریکو دست به دامن تکنولوژی شده‌اند و به تازگی از پهپادها برای تعمیر خطوط برق استفاده می‌کنند. این پهپادها که ساخت شرکت ZOE است، DUKE نام دارد و حداقل قیمت آن 18 هزار دلار است. این پهپادها هر
40 دقیقه یکبار شارژ می‌شوند. برخی از این پهپادها مجهز به دوربین‌های بسیار پیشرفته نقشه‌برداری زمین هستند و براحتی می‌توانند خطوط برق فرو ریخته را شناسایی کنند. بعد از شناسایی، پهپادهای دیگری که دارای دوربین و سنسور نیستند، خطوط را تعمیر می‌کنند. به هرحال به کمک فناوری و با ساخت این پهپاد‌ها در این منطقه به سادگی خطوط برق تعمیر می‌شود بدون آنکه جان کسی در خطر باشد.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6736/8/460686/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر