از تلگرام تا عرضه اینترنت رایگاناخبار و رویدادهای حوزه ICT همیشه برای بسیاری جذاب و خواندنی است اگر شما جزو این دسته از کاربران به حساب می‌آیید اما به‌دلایلی نتوانسته‌اید این اخبار را پیگیری کنید با ستون یک هفته با ‌آی‌تی با ما همراه شوید. این هفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در توئیتی از فعالیت 4 درصدی توسعه‌دهندگان موبایل در بازی‌ها نوشت و اعلام کرد: ‏با وجود اینکه حدود ۴ درصد از توسعه‌دهندگان نرم‌افزارهای موبایل محور ایران مشغول توسعه بازی‌ها هستند
 اما ۳۰ درصد از درآمد کل توسعه‌دهندگان را به خود اختصاص داده‌اند‌‌.
این هفته ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: مدیران شرکت‌ها و سیستم‌های خارجی از جمله مدیر تلگرام در بسیاری از موارد با ایران همکاری سازنده‌ای دارند. اما همه این مدیران به‌دلیل سیاست‌های امریکا در خصوص همکاری با ایران تحت فشار هستند. وی درباره میزان سهم ایران در بازار پیام رسان‌ها نیز گفت: در حال حاضر پیام رسان‌های بومی ۱۳میلیون کاربر دارند؛ در واقع توانسته‌اند سهم مناسبی از بازار را در کنار پیام‌رسان‌های خارجی به خود اختصاص دهند و این نیاز در کشور وجود دارد تا از پیام رسان‌های داخلی حمایت بیشتری انجام شود از این‌رو این شورا مصوبه‌ای را برای حمایت از پیام رسان‌های داخلی در دستور کار دارد که بنابر آن وزارت ارتباطات به‌عنوان مجری، وام ۵ میلیارد تومانی به پیام‌رسان‌های بومی اعطا می‌کند و هم‌اکنون مراحل نهایی اعطای وام در حال انجام است و بزودی این وام برای حمایت از پیام‌رسان‌ها واریز خواهد شد.
همچنین این هفته صادق عباسی شاهکوه، مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت از بازسازی شبکه IP این شرکت تا نیمه نخست سال آینده خبر داد و گفت: در فعالیت‌هایی مثل راه‌اندازیCDN و پیام‌رسان‌های داخلی با اختصاص فضا و ارائه امکانات فنی و سایر تسهیلات کمک کرده و به نوعی به‌عنوان بازوی دولت در کمک به بخش خصوصی هستیم. وی افزود: تعریف و الزامات پیاده‌سازی شبکه ملی اطلاعات، در شورای فضای مجازی به تصویب رسیده است و شرکت ارتباطات زیرساخت هم باید بخش عمده‌ای از آن را پیاده‌سازی کند. شبکه زیرساخت هسته اصلی شبکه ملی اطلاعات است و موضوع کیفیت و پایداری شبکه بسیار مهم است و از این‌رو ایستگاه‌های ما باید استاندارد بالایی داشته باشد.
در عین حال این هفته نسترن محسنی، معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) از اختصاص پنل کاربری پیامک‌های انبوه تبلیغاتی و ارزش افزوده به‌ هر مشترک موبایل با هدف انتخاب نوع و محتوای پیامک‌ها خبر داد و گفت: در مصوبه جدید کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، راه حلی برای مشکل ارسال پیامک‌های تبلیغاتی و ارزش افزوده بدون رضایت مشترکان درنظر گرفته شده است، به نحوی که مقرر شده به هر مشترک تلفن همراه یک پنل کاربری اختصاص یابد که خود در ابتدا، پیامک‌هایی که علاقه‌مند به دریافت آنهاست را انتخاب کند. ممکن است این پنل کاربری از نوع اپلیکیشن یا وب بیس باشد و مشترک بتواند نوع پیامک‌هایی را که علاقه‌مند به دریافت آن است انتخاب کند. به این ترتیب هر مشترک می‌تواند مشخص کند که برای مثال پیامک‌های اطلاع‌رسانی بانک‌ها را می‌خواهد اما پیامک تبلیغاتی برندهای پوشاک را نیازی ندارد.
این هفته وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مجوز عرضه اینترنت رایگان در تمامی موزه‌ها، اماکن تاریخی و فرهنگی کشور را صادر کرد. در توافقی میان سازمان میراث فرهنگی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مقرر شد، اینترنت رایگان در تمامی موزه‌ها و اماکن تاریخی کشور عرضه شود.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6736/8/460687/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر