«ایران» در روز بزرگداشت زن از مخاطبان خود پرسید:تجلیل ها در ایران رنگ و بوی رسمی، عاریتی و مادی به خود گرفته است؟

روح تحلیل‌ رفته روزهای تجلیل؟!

حسن فرامرزی

به‌نظر می‌رسد تجلیل‌ها در ایران رنگ و بوی مناسبتی، رسمی - عاریتی و مادی به خود گرفته است. این است که گاهی حتی معنای هدیه هم تحریف می‌شود. خیلی خوب است روزی در تقویم به زنان، مادران یا پدران اختصاص یابد اما چالش از آن نقطه آغاز می‌شود که ما معنای تجلیل را در مراسم‌های بی‌روح و صرفاً مادی خلاصه کنیم. نتیجه این می‌شود که آدم‌ها دیگر نسبت به آن مناسبت حس خوشایندی ندارند یا تصور می‌کنند چون یک روز در تقویم هدیه‌ای به‌ فراخور تهیه و تدارک دیده‌اند کار خود را به نحو احسن انجام داده‌اند. دیدگاه شما درباره شکل فعلی برگزاری روزهای مناسبتی در فرهنگ عمومی ما چیست؟ چه تجربه‌ای و چه نقدهایی در این زمینه دارید؟ این پرسشی بود که ما به‌مناسبت فرا رسیدن روز زن از مخاطبان خود پرسیدیم. سؤال به‌صورت پیامکی و تلفنی و در کانال تلگرام «ایران» از مخاطبان مطرح شد و خوشبختانه پاسخ‌های رسیده کاملاً متنوع بود. برخی با موضع سؤال کاملاً مخالف بودند و برخی کاملاً موافق و گروهی هم تحلیل‌های بینابینی را طرح کرده بودند.

چرا فرزندان و همسران ما
ناراحت آمدن روزهای عزیز هستند؟
طاهره علومیان – تماس تلفنی: من که کلاً مخالف هستم. اصلاً خونه مون چنین روزهایی را هم برگزار نمی‌کنیم چون به نظرم قداست روز تولد و بزرگداشت خانم حضرت زهرا سلام‌الله علیها یا امیرالمؤمنین علیه السلام را با چنین کارهایی طوری تغییر داده‌ایم که به مرور فرزندان یا همسران ما ناراحت رسیدن چنین روزی هستند، هر روز، روز مادر و هر روز روز پدر است. کادو را هم به فرموده پیامبر خوب است هم بدهیم و هم قبول کنیم پس این قدر درشت نمایی درست نیست. هر روز، روز مادره، خیلی‌ها همون یک روز فکر می‌کنند با یه کادو همه چیز حله، دانش‌آموز کلی حرف معلم را گوش نمی‌دهد بعد روز معلم یه دست لیوان کادو می‌آورد این میشه تکریم؟ من معلم دوست دارم اول دانش‌آموز حرف شنوی داشته باشد که هم برای خودش مفیده هم من از پیشرفتش خوشحال بشم، کلاً منظور معنوی این روز با یه جایگزین مادی اشتباه شده.
من با داشتن حس ناخوشایند نسبت به روزهای تجلیل مخالفم
شهرام غروی - ایمیل: من با داشتن حس ناخوشایند نسبت به روزهای تجلیل و غیره مخالفم. به‌نظرم اگه کسی از مناسبت‌های تجلیلی، محاسبه عقلانی و حسابگرایانه داشته باشه، تو نوع نگاهش به‌زندگی یا خانواده شاید دچار اشتباه شده باشه. از طرفی این احتمال هم وجود داره که طرف ناگزیر به انجام کاری مادی و از روی وظیفه و اجبار باشه. یک آقای متأهل وقتی برای مناسبت مثلاً روز مادر مجبور میشه هدایایی برای مادر و همسرش و مادربزرگ و مادر همسر و خواهر همسر و غیره تهیه کنه، قطعاً حس خوشایندی نخواهد داشت، چون کلمه اجبار و سنت پشت سر این ماجرا بوده. کسی هم که پدر و مادر براش به مفهوم واقعی کلمه «دغدغه» باشه، نیازی به این مناسبت‌ها نداره و همواره محبت و وظیفه خودش رو انجام میده. در این بین کسی هم که تو فراز و نشیب زندگی، خودش رو هم حتی گم کرده و تبدیل به یک آدم ناشناس تو ارتباط خانوادگی و فامیلی شده، میتونه یادآوری باشه براش که کی بوده و چی بوده و الان کجا هست و چیکار میکنه. این مناسبت‌ها میتونه یه فرصت برای ابراز و ایجاد محبت دوباره باشه، حتی بی‌روح و صرفاً مادی. به نظرم تجلیل رسمی و مناسبتی یک فرصت هست؛ فرصتی طلایی برای کدورت‌هایی که طرفین عطش زیاد به خاتمه اون دارند، اما شجاعتی برای پاپیش‌گذاشتن نیست و غرور مانع است و چه بهانه‌ای بهتر از تجلیل اجبارگونه رسمی؛ تجلیلی به ظاهر نمادین اما واقعی برای یافتن محبت‌هایی که حالا کمرنگ‌شده. فرصتی برای ابراز نیات قلبی ما انسان‌ها در برابر تناقض عملکردمون نسبت به همدیگه.
معلمی داشتیم می‌گفت هر کی بدبخت هست تو جامعه ما روز داره
زهرا مویدی - شیراز - 968...0917: یک معلمی داشتیم می‌گفت هر کی بدبخت هست تو جامعه ما روز داره مثلاً معلم، کارگر، زن. البته اون موقع روز پزشک و وکلا و...در تقویم نبود. البته این را صرفاً جهت خنده گفتم. اینکه آیا مناسبت‌ها واقعاً بی‌روح و مادی هست یا نه جای بحث زیادی دارد. ضمناً شاید کمتر کسی فکر کند اگر یک هدیه‌ای به مادرش داده کار خودش رو به نحو احسن انجام داده اما در مورد اینکه فکر کنیم برای بهتر شدن شکل فعلی، حرف درستی هست که باید فکر کنم تا ایده‌ای به ذهنم برسد.
این مناسبت‌ها زیر حجم تبلیغات خرید کادو و شوخی‌ها مخدوش شده‌اند
بهنام - کانال تلگرام «ایران»: دقیقاً درست هست و کاملاً موافقم. طوری شده که اگه برای مناسبت کادو نداشته باشی کلاً ترجیح میدی که مثلاً به اون مراسم یا منزل طرف نری، دلیلش هم اینه که حجم تبلیغات خرید کادو و شوخی‌های مرتبطش خیلی بیشتر از ترویج هدف و ارزش اصلیشه و این یعنی مشکل فرهنگی.
بی انصافی است اگر بگوییم مناسبت‌ها عاریتی شده اند
سارا نصیری- تبریز- ایمیل: خب من با بیان شما موافق نیستم. اگر بگوییم مناسبت‌ها عاریتی شده‌اند به‌نظرم مقداری بی‌انصافی کرده‌ایم یا شاید لااقل من در اطرافم کمتر چنین چیزی را می‌بینم. اینکه روزهایی در تقویم برای تجلیل از مقام زن یا مرد و امثال اینها باشد؛ به‌نظرم خیلی هم خوب است و نشاندهنده اهمیت افراد. در خانواده ما شاید این روزها با یک تبریک خلاصه شود که کلی قدردانی در پس آن نهفته است. اگر آن مناسبت هم یادمان نباشد باز بقیه بزرگوار هستند و می‌بخشند. فقط در جشن‌های تولد در این سال‌ها می‌بینم که اطرافیان و فامیل پر زرق و برق برگزار می‌کنند.
یک خاطره از روز مادر و پدر و دخترانگی‌های من
افسانه محمودی - رشت - تماس تلفنی: من وقتی در مقام فرزندی و دادن هدیه و تجلیل از والدین بودم، به شکل مرسوم بزرگداشت این مناسبت‌ها اعتقادی نداشتم و اون رو خیلی سطحی و بی‌روح و حتی ریاکارانه می دیدم. مثلاً اصلاً نمی‌فهمیدم که چه معنایی داره که در شرایطی که اوضاع مالی خانواده هیچ خوب نیست، برادرم به اصرار از پدرم برای تهیه کادوی روز پدر پول طلب میکنه!!! من به‌زعم خودم ورای جنبه مادی قضیه و به روش‌های دیگه‌ای بجز تهیه هدیه، سعی در ابراز محبت و ارادت و قدردانی ازشون داشتم و همیشه از اینکه کار سطحی و به اصطلاح حل به روش آسان برادرم بیشتر از تلاش‌ها و زحمت‌های طاقت فرسای من برای تجلیل واقعی!! از زحمت‌های این عزیزان، نمود بیشتری برای والدینم داشته و مقبول‌تر واقع شده، شگفت زده و البته دلخور می شدم اما الان میفهمم که ما به یه چیزهایی به‌عنوان نماد احتیاج داریم و این نمادها وقتی به‌صورت هدیه و مادی باشه، خیلی ملموس‌تر و قابل درک‌تر و عزیزتره حتی اگه کاملاً بی‌روح باشه. اصلاً شاید نمادها باید همین نقش رو داشته باشند و هیچ لزومی نداره که روح داشته باشن.... شاید بهتر باشه در روزهای عادی زندگی، به معنویات پرداخت و روزها و مناسبت‌های خاص رو به صورت کاملاً نمادین برگزار کرد.
اصل کار درست است ولی راه‌ها و شیوه‌ها...
بدون نام – کانال تلگرام «ایران»: این قبیل مناسبات به نوعی تقدیر از بزرگان نیست بلکه به نوعی ادای دین یا وظیفه محسوب میشه. نامگذاری یک روز به نام مادر یا پدر در اصل کار درستی هست ولی راه تجلیل ما از اونها راه درستی نیست.
از قدردانی حقیقی به تحمیل فشار مالی بر مردان رسیدیم
الهام - 737...0936: به نظرم در ابتدای نامگذاری این روز به مناسبت روز زن هدف چیز دیگری بود. می خواستند جایگاه و مقام زن رو زنده کنند و ارتقا ببخشند اما به مرور و  طی سالیان این هدف تحت الشعاع یکسری مسائل قرار گرفت و از ارزش آن کم شد. از جمله توقعات بیجا در هرچه بزرگ‌تر برگزارکردن این مراسم و خرید کادوهای گرانقیمت. به طور خلاصه آن لطافت و قدردانی نیکویی که انتظار می‌رفت انجام نشد و مسأله‌ای شد که اثر آن تحمیل فشار مالی بر مردان است.
مراسم‌ بی‌روح؟
من در اطرافیانم ندیده‌ام
راضیه رفیع – تماس تلفنی: ما برای خودمون این روزا رو خیلی نداریم. همونجور که سر موضوع ولنتاین هم گفتم یعنی روز دختر یا زن یا مرد یا مهندس اینا خیلی دنبال تبریک و هدیه و اینجور چیزا نیستیم، اما فکر ‌می‌کنم ذات بودن همچین مناسباتی چه تو ایران چه دنیا آگاهی‌بخشی و توجه به اون قشریه که شاید خوب دیده نمیشن. یعنی مثلاً روز زنه به جایگاه زن تو جامعه الآن، جایگاه مادر و این چیزا پرداخته بشه حالا تجلیلش هدیه دادنم میشه! اگه روز دختر به اینکه دخترا چه کارایی کردن چه دستاوردهایی تو این سال‌ها تو جامعه داشتن پرداخته بشه و به شکل درست پرداخته بشه به‌نظرم مثل وقتی روزی به ایدز یا سلامت مغز یا این چیزا نامگذاری میشه اتفاقاً خوبه. خیلی هم تو اطرافیان ندیدم این طور که تو پرسش مطرح شده تجلیل صرفاً خلاصه بشه تو مراسمای بی‌روح و دغدغه‌ هدیه فقط!
ما با هدیه‌های مادی داریم رفع‌تکلیف می‌کنیم
بهار احسانی- تماس تلفنی: من با این هدیه دادن‌ها مخالفم مخصوصاً با خرید روز معلم که اولیا زور می‌کنند که می‌خوان حتماً سکه بدن و همه به‌زور باید شرکت کنن، روزهای پدر و مادر هم حضرت فاطمه(س) و حضرت علی(ع) کمرنگ میشن و پدر و مادر پر رنگ، البته من مخالفتی با پر رنگیشون ندارم ولی روزش رو عوض کنند. در کل به‌نظر من با هدیه‌های مادی داریم رفع تکلیف می‌کنیم و انگار وظیفه مون این‌طوری هست که کادو بدیم و از سر خودمون باز کنیم، همه مناسبت‌ها اینجوری شده به‌نظرم.
اتفاقاً مردم مناسبت‌ها رو بسیار بسیار با عشق برگزار می‌کنن
مریم – کانال تلگرام «ایران»: از نظر من، مردم‌ مناسبت‌ها رو نه تنها مادی و عاریتی برگزار نمی‌کنن که اتفاقاً بسیار بسیار با عشق و علاقه مثلاً به‌دنبال اینن که روز مادر رو برگزار کنن و این برگزاری روز خاص و مناسبت های خاص هیچ وقت باعث نشده احساس کنن که خب دیگه، کادومونو دادیم تبریکم گفتیم، دیگه با مامانمون‌ کاری نداریم!
اگر واقعاً قدر زن را بدانیم دیگر نیازی به مناسبت‌های زورکی نیست
امیرعلی - 774...0915: اگر جامعه قدر زن و مادر را بداند دیگر نیازی به مناسبت‌های زورکی نیست. وقتی در هیچ روزی زن و مادرمان آسایش و امنیت در جامعه ندارند قطعاً توقع دارند یک روز در سال حداقل مورد توجه باشند.
بهترین هدیه روز زن، پرداخت مهریه
بهادر میرزایی - 670....917: بهترین هدیه برای زن در این روز پرداخت مهریه‌اش است. چطور چند زنه بودن حق است اما مهریه را کی داده کی گرفته؟
هدیه وقتی است که هیچ جبرخارجی وجود نداشته باشد
باران کشانی‌ها – تماس تلفنی: دقیقاً بی‌روح بودن و رفع تکلیف کاملاً در اکثر این مراسم به چشم می خورد. البته چون انسان های یک جامعه کاملاً همانند حلقه‌های زنجیرند و تمام حالات روحی و جسمی قابل انتقال به دیگران است، پرواضح است که برطرف شدن خیلی از مشکلات اجتماعی در دیدگاه‌های افراد مؤثر خواهد بود. در مجموع رضایت درونی افراد در تقدیم کردن یک هدیه هنگامی است که هیچ جبر خارجی وجود نداشته باشد. این جبر خارجی می‌تواند یک کلام یا یک پیشنهاد باشد، می‌تواند تضعیف موقعیت باشد یا حتی می‌تواند چشم  و هم چشمی باشد و...
باید سرکی به اصل و ریشه مناسبت‌ها بزنیم
درنا بزرگی‌نژاد - بوشهر - 259... 0939: من فکر می‌کنم در سال‌های اخیر فرهنگ‌مان دستخوش تغییر شده است. این روزها همه چیز رنگ تجملات و چشم و هم چشمی به خود گرفته است. هر چند نسل پدران و مادران‌مان چنین تغییرات فرهنگی را پذیرا نیستند اما ما جوان ترها براحتی قبول می‌کنیم و خود را با دوستان و آشنایان‌مان همرنگ و همسنگ قرار می‌دهیم. در ما حتی پز دادن یا صحبت کردن راجع به هدایایی که به مناسبتی گرفته‌ایم یا جشنی که به این مناسبت ترتیب داده‌ایم هست و هر چه تجملاتی‌تر بهتر. چشم و هم‌چشمی‌ها هم که اضافه شده است و دورهمی‌ها و ریخت و پاش‌هایی که به این مناسبت‌ها اختصاص می‌دهیم، نفس بزرگداشت‌ها و مناسبت‌ها را از یاد برده‌ایم و فقط هزینه‌هایی را متحمل می‌شویم. باید سرکی به اصل و ریشه مناسبت‌ها بزنیم.
ترجیح می‌دهم یک پیراهن ساده بخرم تا طلا
کاجی - 778...0935: من ترجیح می‌دهم روز زن یک پیراهن یا یک لباس هدیه بگیرم تا طلا و جواهر، چون طلا و جواهر یه جور پس‌انداز برای خانواده است و خانوم‌ها فقط حکم گاوصندوق رو دارند و نمی‌دونند که مرد اونو برای زن نخریده، در واقع با یه تیر دو نشون زده.
این روزها، شدن مثل شنبه و یکشنبه و دوشنبه برای ما
فاطمه سادات سرکی - کانال تلگرام «ایران»: از نظر من یکی از عوامل کمرنگ شدن روزها و مناسبت ها تعدد اونهاست. روز مادر و معلم قدیمی ترین روزهای به یاد مانده در ذهن مونه، اما به مرور روزهای دیگه‌ای هم اومدن برای بالابردن دیگران مثلاً پرستار، جانباز، پدر، کارگر و.... هی روز تعریف کردن! حالا‌ای کاش به این بسنده می‌کردن، روز دانش‌آموز، روز پسر، روز دختر، روز عشاق...خلاصه این روزها معنای خودشونو ازدست دادن و شدن مثل شنبه و یکشنبه و دوشنبه و... برای ما.
روز مادر و زن برای ما همچنان ساده است
مجد - مشهد- 0915...053: یادمه هر سال لااقل یک انشا راجع به بزرگداشت روز زن و مادر داشتیم و ما کلی راجع به‌مقام زن سخنرانی می‌کردیم در انشاهایمان. الان که مادر شده‌ام تازه ذره‌ای از زحمت‌های یک مادر را درک می‌کنم. شاید مناسبت‌ها و تجلیل‌ها تجملاتی شده باشد اما برای ما همچنان ساده است. به‌سادگی تبریک گفتن و هدیه‌هایی که ما می‌خریم و هیچ کدام برای فخرفروشی نیست. این مناسبت‌ها لازمه که باشه هر چند یک روز در سال، ولی همان یک روز هم برای آن شخص خاص یک لبخند به همراه داره و دیدن عزیزانش. حتماً هستند افرادی که این مناسبات را با مراسم‌های سنگین و آن چنانی برگزار می‌کنند ولی خب واقعاً دارند موضوع را سخت می‌کنند و توقعات را بالا می‌برند. خب دیدشان حتماً با ما فرق می‌کند. البته مراسم ها و بزرگداشت‌هایی هم داریم که توسط نهادها و ادارات و سازمان‌ها برگزار می‌شود که ریخت و پاش‌های فراوانی دارد که واقعاً قابل توجیه نیست.
روز زن و مرد مناسبت نیست
776...0913: من موندم زن به تنهایی چه کاری انجام داده که بزرگش می‌کنید؟ مثلاً کار بزرگی انجام داده که متولد شده؟ یا مثلاً در مورد روز پسر یا مرد به نظرم این روز پدر و روز مادر هست که تبریک داره اما داشتن روز زن و مرد اونم برای رسیدگی به مشکلاتشون خوبه اما جای تبریک نداره.
ما ایرانی‌ها در هر چیزی اغراق می‌کنیم تا سرانجام بی‌مزه شود
حسین لطیفی - تهران – 814... 0912: اوضاع طوری شده که برای یک جشن تولد یا مناسبت روز زن باید بهترین رستوران را رزرو کرد و کلی دوست و فامیل را دعوت کرد، برای کادو دادن هم که متأسفانه دارا و ندار باید از هم پیشی بگیرند. هدیه غافلگیر‌کننده‌تر بهتر. بعد از جشن و مراسم هم تا یک ماه باید راجع به خوب و بدش و گرانی و ارزانی هدیه‌ها بحث کرد. بدبختی بیشتر آنکه هر کادو گرفتنی هم برگشتی دارد و باید جبران کرد. به قول یکی از دوستان باید پول‌هایی را هر ماه کنار گذاشت برای این مناسبت‌ها و بیشترش البته جشن تولدها. نمی‌دانم ما ایرانی‌ها در هر چیزی اغراق می‌کنیم تا بی‌مزه شده و بعد از آن دست می‌کشیم. الان دیگر صمیمیتی در این جشن‌ها احساس نمی‌شود و همه درگیرکلاس گذاشتن برای همدیگر هستیم. راه حل خاصی به ذهنم نمی‌رسد اما بالاخره باید یک جایی این مادی‌گرایی متوقف شود.
برای این همه روز نه پول دارم و نه حوصله
مهرداد - 998...0935: روز ولنتاین، روز مادر، روز زن، روز پدر، بعد از ازدواج مادرزن، پدرزن، سالگرد ازدواج و تولد همسر به کنار. می‌ترسم از روزی که روز فرزندم بیاد تو تقویم. واقعاً نه پول دارم نه حوصله.
قدر هم را بدانیم تا حاشیه‌ها فروکش ‌کند
زهره زمانی – کانال تلگرام «ایران»: من معتقدم هر روز، روز مادر است و هر روز، روز پدر، زمانی که من فرزند بتونم قدر این ارزش‌ها رو بدونم و بی‌احترامی نکنم، هر روز می‌تونه روز زن باشه و روز مرد که زن و شوهر قدر خودشون و زندگیشان رو بدونن، بی‌احترامی نکنن، هر روز می‌تونه روز دختر باشه و جوان که من مادر فرزندم را خوب تربیت کنم و بفهمم نیازش چیست؟ وقتی واقف به این مسائل باشیم دیگه فقط این مناسبت‌ها رو خلاصه نمی‌کنیم در کادوی مادی بلکه بیشتر سعی می‌کنیم همدیگه رو خوشحال کنیم و به هم انرژی بدیم. وقتی من آگاه به درآمد همسرم هستم هیچ وقت اونو مجبور به برگزاری این مراسم برای تعریف پیش این و آن نمی‌کنم.
خیلی بده کادوی من و مادر شوهرم یکیه
بهاره کانال تلگرامی: هر سال باید کادوی من و مادر شوهرم یکی باشه یعنی شوهرم فرقی بین من و مامانش نمیذاره اینم خیلی بده، وظیفه اصلی پدر شوهرمه که برا زنش بخره نه شوهر من. حداقل کادوها رو متفاوت بخرید تا آدم جایگاه خودشو بدونه.
‎آنچه که نثارمان کرده‌اند باید نثارشان کنیم
فرزاد - 909...0935: مادران سالمند و پیرمان را دریابیم که از کودکان یا فرزندانمان بیشتر نیازمند مهر و محبت هستند آنچه که نثارمان کرده‌اند باید نثارشان کنیم.
تجلیل‌های همگانی مؤثرتر و جذاب‌تر
گلناز شه بخش – 825...0919: تجلیل و پاسداشت این ایام و روزهای مناسبتی روند مناسبی را در فرهنگ عمومی ما پیاده می‌کند ولی در کنارش نگاه کسانی که متصدی هستند بسیار مؤثر است، به نظر می‌رسد که تجلیل‌ها به صورت همگانی مؤثرتر و جذاب‌تر خواهد بود و در ذهن‌ها ماندگارتر است، دست اندرکاران سلیقه‌ای عمل نکنند.


نیم‌نگاه
بهنام - کانال تلگرام ایران: دقیقاً درست هست و کاملاً موافقم. طوری شده که اگه برای مناسبت کادو نداشته باشی کلاً ترجیح میدی که مثلاً به اون مراسم یا منزل طرف نری، دلیلش هم اینه که حجم تبلیغات خرید کادو و شوخی های مرتبطش خیلی بیشتر از ترویج هدف و ارزش اصلیشه و این یعنی مشکل فرهنگی.
شهرام غروی - ایمیل: من با داشتن حس ناخوشايند نسبت به روزهاي تجليل و غيره مخالفم. به نظرم اگه کسي از مناسبت‌هاي تجليلي، محاسبه عقلاني و حسابگرايانه داشته باشه، تو نوع نگاهش به زندگي يا خانواده شايد دچار اشتباه شده باشه. از طرفي اين احتمال هم وجود داره که طرف ناگزير به انجام کاري مادي و از روي وظيفه و اجبار باشه.
مراسم های بی روح؟ من در اطرافیانم ندیده ام راضیه رفیع – تماس تلفنی: فکر ‌می‌کنم ذات بودن همچین مناسبتایی چه تو ایران چه دنیا آگاهی‌بخشی و توجه به اون قشریه که شاید خوب دیده نمیشن. یعنی مثلاً روز زنه به جایگاه زن تو جامعه‌ الآن، جایگاه مادر و این چیزا پرداخته بشه حالا تجلیلش هدیه دادنم میشه! خیلیم تو اطرافیان ندیدم این طور که تو پرسش مطرح شده تجلیل صرفاً خلاصه بشه تو مراسمای بی‌روح و دغدغه‌ هدیه فقط!
ما با هدیه های مادی داریم رفع تکلیف می کنیم بهار احسانی- تماس تلفنی: من با این هدیه دادن ها مخالفم مخصوصاً با خرید روز معلم که اولیا زور می کنند که می خوان حتماً سکه بدن و همه به زور باید شرکت کنن، روزهای پدر و مادر هم حضرت فاطمه (س) و حضرت علی (ع) کمرنگ میشن و پدر و مادر پر رنگ، البته من مخالفتی با پر رنگیشون ندارم ولی روزش رو عوض کنند.
اتفاقاً مردم مناسبت ها رو بسیار بسیار با عشق برگزار می کنن مریم – کانال تلگرام ایران: از نظر من، مردم‌ مناسبتها رو نه تنها مادی و عاریتی برگزار نمیکنن که اتفاقاً بسیار بسیار با عشق و علاقه مثلاً بدنبال اینن که روز مادر رو برگزار کنن و این برگزاری روز خاص و مناسبتهای خاص هیچ وقت باعث نشده احساس کنن که خب دیگه، کادومونو دادیم تبریکم گفتیم، دیگه با مامانمون‌ کاری نداریم!


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6736/13/460698/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر