دنیا در هراس جنگ تجاری جدید امریکا
جنگ تجاری که این روزها با بازیگری دونالد ترامپ بخش بزرگی از اقتصاد جهان را به‌خود مشغول ساخته است، نزدیک‌تر از آن چیزی است که تصور می شد. در حالی که بسیاری معتقد بودند رئیس جمهوری امریکا از این مسأله به‌ عنوان یک ابزار استفاده خواهد کرد و هدف نهایی او این است که در مذاکرات اقتصادی با اروپا و چین یک ابزار چانه زنی داشته باشد، اکنون با استعفای گری کوهن مشاور ارشد اقتصادی ترامپ که از او به‌عنوان نماد دفاع از تجارت آزاد و صدای وال استریت در کاخ سفید نام برده می شد، تبدیل به یک هراس واقعی شده است.
زمزمه‌های جنگ تجاری جدید از وقتی آغاز شد که ترامپ بعد از جلسه‌ای با تولید‌کنندگان آلومینیوم در ایالات متحده اعلام کرد بزودی در خصوص واردات فولاد و آلومینیوم به ایالات متحده تعرفه‌های جدید و بالاتری وضع می شود. پس از آن بود که چین هشدار شدیدی به کاخ سفید داد، کانادا از تصمیم ترامپ بشدت عصبانی شد و اروپا هم اعلام کرد مقابله به مثل خواهد کرد. با این حال ترامپ از مواضع خود کوتاه نیامد و در برابر این موضع اروپا که گفته بود روی ورود خودرو امریکایی تعرفه‌های بالاتری وضع خواهد کرد، واکنش متقابل نشان داده و گفت در صورت تحقق این مسأله بر واردات خودروهای اروپایی به امریکا تعرفه‌های بالاتری وضع خواهد کرد.
ترامپ: بزودی مشاور جدید اقتصادی‌ام را معرفی می‌کنم
رویترز گزارش داد گری کوهن مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهوری ترامپ و صدای وال‌استریت در کاخ سفید، پس از مجادله بی‌نتیجه بر سر تعرفه‌های سنگین بر واردات فولاد و آلومینیوم، از سمت خود استعفا کرد. ترامپ بلافاصله پس از این استعفا، اعلام کرد که بزودی در مورد انتصاب مشاور ارشد اقتصادی جدید، تصمیم‌گیری می کند. به گزارش مهر ترامپ در توئیتر خود نوشت: ما بزودی در مورد انتصاب مشاور اقتصادی ارشد تصمیم‌گیری می‌کنیم. افراد بسیاری خواهان این شغل هستند و ما خردمندانه انتخاب خواهیم کرد. یکی از مقامات کاخ سفید اعلام کرد که مشاور کاخ سفید، پیتر ناوارو، مدیر انجمن تجارت ملی کاخ سفید و نظریه‌پرداز محافظه‌کار، لری کودلاو، کاندیدای اصلی برای این نقش هستند.
وحشت از آغاز جنگ تجاری و سقوط سهام و نفت
با این حال پس از اینکه یکی از مدافعین کلیدی تجارت آزاد در کاخ سفید، استعفا داد، بازار سهام سقوط کرد و متعاقب آن قیمت‌های نفت هم با افت مواجه شد.
به‌ گزارش رویترز، گری کوهن، مشاور اقتصادی ارشد دونالد ترامپ که به‌عنوان سنگری در برابر محافظه‌کاران درون دولت به حساب می‌آمد، روز سه‌شنبه به وقت امریکا اعلام کرد که استعفا می‌دهد و باعث شد در اوایل معاملات چهارشنبه شاخص اس‌اندپی ۵۰۰ بیش از ۱ درصد سقوط کرد و پیش‌زمینه‌ای برای سقوط سهام در آسیا شد. گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا اقیانوسیه در خارج از ژاپن ام‌اس‌سی‌آی، ۰.۳ درصد افت کرد. نیکی ژاپن ۰.۷درصد از ارزش خود را از دست داد. سهام استرالیا ۱.۱ درصد سقوط کرد، هانگ‌سنگ در هنگ‌کنگ ۰.۴ درصد افت کرد و سی‌اس‌آی ۳۰۰ چین بدون تغییر باقی ماند. در بازار ارز دلار تا ۰.۶ درصد در برابر ین سقوط کرد و به نرخ ۱۰۵.۴۵ ین رسید که به کمترین میزان ۱۶ ماهه ۱۰۵.۲۴ ین خود که در روز جمعه ثبت کرده بود بسیار نزدیک است. در برابر فرانک سوئیس که یک ارز امن در شرایط بحران است، دلار ۰.۴درصد افت کرد و به ۰.۹۳۶۸ فرانک رسید. یورو هم ۰.۱ درصد در برابر دلار رشد کرد و به نرخ ۱.۲۴۲۰ دلار رسید. نرخ شاخص دلار در برابر سبدی از ارزهای خارجی ۰.۲ درصد افت کرد. نفت خام هم این روند را دنبال کرد. قیمت نفت برنت ۵۱ سنت یا ۰.۸ درصد نسبت به قیمت بسته شده قبلی سقوط کرد و به ۶۵.۲۸ دلار برای هر بشکه رسید. قیمت نفت خام تگزاس غرب امریکا، دابلیوتی‌آی، هم ۴۷ سنت یا ۰.۷۵ درصد سقوط کرد و به ۶۲.۱۳ دلار برای هر سنت رسید.
برنامه ترامپ می‌تواند منجر به رکود شدید اقتصاد جهان شود
دبیرکل سازمان جهانی تجارت، روبرتو آزِوِدو، هشدار داد که تصمیم رئیس جمهوری دونالد ترامپ برای وضع تعرفه بر واردات آلومینیوم و فولاد، می‌تواند منجر به رکود اقتصادی شدیدی در جهان شود.
به‌گزارش مهر به نقل از اسپوتنیک، آزِوِدو از ترامپ خواست تا این برنامه را فعلاً عملیاتی نکند. او گفت که ریسک واقعی برای سقوط به‌ ورطه جنگ تجاری وجود دارد که می‌تواند منجر به رکود شدیدی در جهان شود. او در بیانیه روز دوشنبه خود گفت: ما نمی‌توانیم این ریسک را نادیده بگیریم و من از همه طرف‌ها می‌خواهم تا این موقعیت را با دقت فراوان مورد توجه قرار داده و معقولانه عکس‌العمل نشان دهند. وقتی که که در سرازیری چنین مسیری بیفتیم، بازگشت از آن بسیار سخت خواهد بود. او ادامه داد: رفتار «چشم در برابر چشم» همه ما را به کوری خواهد کشاند و جهان را به رکودی عمیق می‌فرستد.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6736/5/460713/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر