در جریان کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه اعلام شد

2 قرارداد نفتی با روس‌ها تا پایان سال امضا می‌شود

وزیر انرژی روسیه از گفت‌و‌گو با هیأت بلندپایه ایرانی در کمیسیون مشترک اقتصادی تجاری دو کشور بر سر ورود هواپیمای مسافربری سوخو سوپرجت 100 به ناوگان هواپیمایی ایران خبر داد.
الکساندر نواک به خبرگزاری روسی تاس گفت که با طرف‌های ایرانی امکان فروش هواپیمای مسافربری سوخو سوپرجت 100 روسی را بررسی کرده‌اند. نواک افزود که درباره طرح و شیوه اجرای این برنامه هم با هیأت ایرانی گفت‌و‌گو کرده است.
به‌گزارش ایرنا، مهدی سنایی سفیر ایران اواخر بهمن در گفت‌و‌گویی با رسانه‌های روسی گفته بود: اراده قوی از جانب ایران برای خرید سوپرجت وجود دارد، اما طرف روس (شرکت روسی) توافق‌ها را اجرا نمی‌کند، آنها می‌گویند چون برخی قطعات ساخت امریکاست که باید برخی مجوزها را دریافت کنند و بدون آن نمی‌توانند به ما هواپیما تحویل دهند. وزیر انرژی روسیه در ادامه مصاحبه خود با تاس از توافق بر سر انتقال وسایل حمل‌و‌نقلی ساخت روسیه به ایران خبر داد و افزود: تاکنون 1200واگن به ایران تحویل داده شده است و در سال 2018 سه هزار واگن دیگر هم تحویل داده می‌شود. وزیر انرژی روسیه همچنین اعلام کرد، در این نشست درباره فروش اتوبوس‌های ساخت روسیه و نیز ناوگان‌های حمل و نقل تولید شده توسط کارخانجات خودروسازی «کاماز» و «اواز» روسیه گفت‌وگوهایی انجام داده‌اند.
مذاکره ایران و روسیه برای توافق انتقال نفت خام
الکساندر نواک در عین حال از مذاکرات شرکت‌های نفتی روس با ایران بر سر امضای توافق‌هایی برای کار در میادین نفتی ایران خبر داد. به‌ گزارش ایلنا به نقل از رویترز، وزیر انرژی روسیه گفت: کمپانی‌های روسیه می‌توانند قراردادهایی را با ایران تا ۲۱ ماه مارس امضا کنند که به آنها اجازه می‌دهد در میادین ایرانی کار کنند. بر اساس این گزارش نواک گفته ایران آماده انتقال نفت خام به روسیه است اما این بستگی به توافق‌هایی دارد که با خریداران نفت در آینده می‌رسد.
مذاکرات نهایی با ۲ شرکت روس برای حضور
در صنعت نفت ایران
همچنین معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت از نهایی شدن مذاکرات با ۲ شرکت روس برای حضور در صنعت نفت ایران خبر داد و گفت: این مذاکرات مربوط به سه میدان است. امیرحسین زمانی نیا در جلسه عمومی چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک جمهوری اسلامی ایران و روسیه اظهار کرد: با توجه به اینکه همکاری ایران و روسیه در بخش انرژی سابقه چندانی نداشته، آغاز مذاکرات برای همکاری و به نتیجه رساندن آن قدری طولانی شده است. وی با اشاره به اینکه از ۱۱ میدان نفت و گاز ایران که مطالعه آن به هفت شرکت بزرگ روسیه سپرده شده است، مذاکره مربوط به سه میدان با ۲ شرکت مراحل پایانی خود را طی می‌کند، تصریح کرد: این مذاکره ممکن است ظرف هفته‌های آینده به امضای قرارداد منجر شود.
معاون وزیر نفت، همکاری انرژی ایران و روسیه را موتور محرکه دیگر همکاری‌ها میان دو کشور عنوان کرد و افزود: در نخستین کمیته مشترک وزارتی انرژی ایران و روسیه مقرر شد شرکت ملی نفت ایران و گازپروم روسیه با تشکیل کمیته کاری پروژه گازرسانی به پاکستان و هند از طریق خلیج فارس و دریای عمان را بررسی عملیاتی کنند.
چهاردهمین اجلاس کمیسیون دائمی مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هفته جاری در مسکو برگزار شد. مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی در رأس هیأتی 75 نفره متشکل از مقام‌های دولتی و بخش خصوصی برای شرکت در چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه، صبح یکشنبه وارد مسکو شده بود.
هیات بلندپایه اقتصادی ایران در سفر سه روزه به‌ مسکو، ضمن شرکت در اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور، امضای سند اجلاس کمیسیون مشترک و چندین موافقتنامه همکاری و یادداشت تفاهم دوجانبه و دیدار با مقام‌های ارشد اقتصادی و سیاسی روسیه را نیز در دستور کار خود داشت. در پایان چهاردهمین نشست همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه، 9 تفاهمنامه و یک‌سند به‌ امضا رسید.
سند پایانی کمیسیون مشترک همکاری
ایران و روسیه امضا شد
سند پایانی چهاردهمین کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی ایران و روسیه شامگاه سه‌شنبه توسط وزیران امور اقتصادی و دارایی ایران و وزیر توسعه اقتصادی روسیه در هتل پرزیدنت مسکو امضا شد.در چارچوب این سند، تفاهمنامه کارگروه وزارت انرژی روسیه و وزارت نفت ایران برای همکاری درباره طرح لوله گاز
هند-ایران-پاکستان، یادداشت تفاهم همکاری در زمینه زمین شناسی، یادداشت تفاهم همکاری در زمینه تأمین مالی و سرمایه‌گذاری در حوزه صنایع و معادن ایران، یادداشت تفاهم تحقیق و توسعه مشترک در زمینه منابع زیرزمینی و بستر دریای خزر منعقد شد. سند پایانی  از طرف مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی، ماکسیم اورشکین وزیر توسعه اقتصادی روسیه و مهدی سنایی
 به امضا رسید.
وزیر انرژی روسیه: قرارداد تا آخر سال امضا می‌شود
همچنین وزیر انرژی روسیه اعلام کرد: تا اول فروردین امسال شرکت‌های روسی قرارداد توسعه میدان نفتی با ایران را امضا می‌کنند. به‌گزارش رویترز، الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه اعلام کرد: ‌شرکت‌های نفتی روسی تا 21مارس (اول فروردین) قرارداد توسعه میادین نفتی ایران را با طرف ایرانی امضا خواهند کرد.آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6736/6/460718/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر