اخبار



تولید کاغذ روزنامه صفر شد

علی‌رغم اعلام کاهش ۴۹ درصدی ظرفیت تولید کاغذ روزنامه، چاپ و تحریر در سال‌جاری، رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ معتقد است تولید کاغذ تحریر حدود ۷۰ درصد و کاغذ روزنامه حدود ۱۰۰درصد کاهش یافته است. ابوالفضل روغنی گلپایگانی در گفت‌وگو با ایسنا ادامه داد: در حال حاضر تعرفه واردات کاغذ صفر است، به واردکنندگان ارز مبادله‌ای اختصاص می‌یابد و آنها معاف از پرداخت ۹ درصدی مالیات بر ارزش افزوده هستند. این در حالی است که هیچ یک از تسهیلات مورد اشاره برای وارد‌کنندگان در بخش تولید وجود ندارد و دست و پای آنها بسته شده است. رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران با بیان اینکه شرایط برابری به‌منظور فعالیت تولیدکنندگان و واردکنندگان در حوزه کاغذ وجود ندارد، گفت: هیچ کمکی به تولید‌کنندگان کاغذ نمی‌شود و در فضای کنونی شرایط برای تولید‌کنندگان مهیا نیست و حتی دستگاه‌های دولتی به برخی دلایل که قابل تأمل است حاضرند کاغذ وارداتی با قیمت بالاتر که حدود ۴۰ درصد است خریداری کنند. با چوب بی‌کیفیتی بر سر کالای داخلی می‌زنند و این در حالی است که مقوله کیفیت کاغذ شاخص‌های قابل بررسی خود را دارند. روغنی گلپایگانی ادامه داد: در سال‌جاری قیمت کاغذ نیز به‌دلیل موارد عنوان شده بشدت گران شده و کاغذ تحریر از هر بند ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان به حدود ۱۱۰ هزار تومان رسیده و کاغذ روزنامه نیز از ۲۱۰۰ تومان به حدود ۳۵۰۰تومان افزایش قیمت داشته است.

شیرینی شب عید گران نمی‌شود

رئیس اتحادیه قنادان تهران گفت: نرخ شیرینی شب عید و ایام نوروز طبق نرخ مصوب اردیبهشت ماه امسال به فروش می‌رسد و با‌وجود افزایش قیمت مواد اولیه تولید، هیچ تغییری در نرخ قیمت انواع شیرینی نخواهیم داشت. «علی بهره مند» در گفت‌و‌گو با ایرنا افزود: در حال حاضر قیمت برخی از مواد تهیه شیرینی و کیک شامل تخم مرغ به‌دلیل شیوع بیماری آنفلوانزای پرندگان، پودر نارگیل و پودر کاکائو به‌دلیل نوسان نرخ ارز افزایش یافته اما به علت کاهش توان خرید مردم از قنادان خواسته‌ایم تا افزایش قیمتی روی محصولات شب عید نداشته باشند. وی حداکثر سود مصوب هر کیلوگرم شیرینی‌تر و خشک از سوی سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان برای قنادان را 15 درصد دانست و اظهار داشت: نرخ شیرینی‌ها بر اساس کیفیت مواد اولیه تعیین می‌شود زیرا هرچه شیرینی ماندگاری بالاتری داشته باشد باید از مواد اولیه کیفی‌تر استفاده شود. رئیس اتحادیه قنادان تهران تصریح کرد: اکنون قیمت هر کیلوگرم شیرینی‌تر و خامه‌ای درجه یک به شرط خالص فروشی 215 هزار ریال، شیرینی‌های زبان، برنجی و پاپیونی 180 هزار ریال، شیرینی دانمارکی 175 هزار ریال و کیک یزدی 130 هزار ریال است.

2.5 میلیون فقره بازرسی از صنوف کشور انجام شد

در 10 ماه نخست امسال، 2.5 میلیون فقره بازرسی از صنوف سراسر کشور انجام شد که به‌دنبال آن، 127 هزار و 130 پرونده برای این منظور تشکیل شده است. به گزارش اتاق اصناف ایران، در 10 ماه نخست امسال 109هزار فقره شکایت توسط واحدهای بازرسی اصناف دریافت شد که 58 درصد در بخش کالا و 42 درصد در بخش خدمات بود. در عین حال پس از بررسی‌ها و ارزیابی کارشناسان، تعداد 104 هزار و 201 فقره شکایت قابل پیگیری تشخیص داده شد که برای رسیدگی و برخورد قانونی به ادارات و مراجع ذیربط ارسال شده است. همچنین از کل شکایت‌های قابل پیگیری، 20 درصد منجر به رضایت شاکی، 31 درصد متخلف، 31 درصد غیرمتخلف و 18 درصد در دست بررسی است. بیشترین عناوین تخلف مربوط به درج نکردن قیمت، گران‌فروشی و عدم صدور صورتحساب است.

ممنوعیت ثبت‌سفارش با دلار
مشکلی ایجاد نمی‌کند

درپی ممنوع شدن ثبت سفارش واردات با دلار امریکا، رئیس سازمان توسعه تجارت اعلام کرد: تاکنون مشکل مهمی از سوی واردکنندگان مطرح نشده و با توجه به نوع کالاهای وارداتی و کشورهای طرف مبادله، نباید مشکل جدی ایجاد شود. در ارتباط با تأثیر این تصمیم بر واردات و امور واردکنندگان، مجتبی خسروتاج معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به ایسنا، گفت: سیاست‌های ارزی کشور و نحوه استفاده از آن از اختیارات بانک مرکزی محسوب می‌شود. وی اظهار کرد: با توجه به اینکه در دو سال اخیر بخشی از کالاهای وارداتی به سمت ارز آزاد (ارز صادراتی) رفته و سهم آن در تجارت خارجی کشور افزایش یافته و در حال حاضر حداقل ۵۰درصد است، با همان هدف خروج از اتکا به دلار در مبادلات تجاری، طبیعی بود که بانک مرکزی به‌دنبال چنین سیاستی در واردات کشور بخصوص در شرایط فعلی باشد.

خرید توافقی برنج محلی در مازندران آغاز شد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت که خرید توافقی برنج ارقام محلی شالیکاران استان شامل «طارم صدری» و «طارم هاشمی»با قیمت هر کیلوگرم 9 هزار و 100تومان از امروز چهارشنبه در استان آغاز شد. دلاور حیدرپور در گفت‌و‌گو با ایرنا افزود که شرکت غله و خدمات بازرگانی مازندران مباشر خرید این ارقام برنج است و هم‌اکنون کار خرید در سه شهر بابل، فریدونکنار و نکا آغاز شده است. وی با تأکید بر اینکه مراکز خرید، برنج کشاورزان را به‌صورت مستقیم از آنان خریداری می‌کنند، پیش‌بینی کرد که حدود 150هزار تن برنج ارقام محلی طارم هاشمی و طارم محلی صدری در شالیکوبی‌های استان موجود باشد. کشاورزان مازندران با زیر کشت بردن 230 هزار هکتار شالیزاری در هر سال، بیش از یک میلیون تن برنج سفید تولید می‌کنند که از این میزان بیش از 70 درصد از نوع محلی است. دولت دوازدهم پیش از این از اواسط دی ماه برای خروج بازار برنج مازندران از رکود با اعلام قیمت توافقی، خرید سه رقم برنج پر محصول کشاورزان استان را آغاز کرده بود.

گرانفروشی سیگار و انکار دو مقام مسئول

درحالی که قیمت انواع سیگار ایرانی در سطح عرضه از ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان گران‌تر از قیمت روی پاکتش فروخته می‌شود، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران مشترکا این موضوع را رد کردند. در این رابطه یدالله صادقی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با ایسنا، موضوع افزایش قیمت سیگار را انکار کرد و گفت: قیمت سیگار در شبکه توزیع کنترل شده است و حاضر هستیم به گزارش‌هایی که در این رابطه ارسال می‌شود رسیدگی کنیم. چراکه عمده برندهای مصرفی در داخل تولید می‌شوند و بر سیگارهای داخلی به گونه‌ای نظارت می‌شود که امکان نگهداری آنها در انبار نیست. در ادامه نیز محمود نوابی رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در این باره گفت: سیگار جزو محصولاتی است که قیمت، روی جلد آن درج شده و درج این قیمت به‌طور صریح در قانون برنامه ششم توسعه مورد تأکید قرار گرفته است که به‌همین علت مردم باید خرید را براساس قیمت درج شده انجام دهند و زیر بار افزایش قیمت غیرقانونی نروند.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6736/6/460721/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر