میراث فرهنگینسخه‌های خطی قدیمی همدان در آستانه نابودی
به‌ دلیل نگهداری نسخه‌های خطی قدیمی همدان در شرایط غیراستاندارد، این نسخه‌ها در آستانه نابودی قرار گرفته است. به‌گزارش ایرنا، «علیرضا تکلو»، مدیر اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور افزود: مجموعه نسخ خطی که در برخی دانشگاه‌ها و ادارات نگهداری می‌شود، در حال کپک زدن و از بین رفتن است. این نسخه‌ها دست کم 800 سال قدمت دارند و به‌ دلیل شرایط نامناسب بسرعت تخریب می‌شوند.
تکلو گفت:‌ بسیاری از مردم همدان نسخه‌های خطی را در منازل نگهداری می‌کنند که روشی اصولی و صحیح برای حراست از این گنجینه‌های ملی نیست. در برخی اداره‌ها و دانشگاه‌های استان نیز مجموعه‌های خطی ارزنده‌ای وجود دارد که با تعصب ویژه‌ای نگهداری می‌شوند.
وی به اجرای طرح حفاظت از نسخ خطی توسط کتابخانه ملی اشاره کرد و افزود: صاحبان نسخ خطی می‌توانند به صورت هدیه یا فروش، مجموعه کتاب‌های خطی خود را به کتابخانه تحویل دهند. این کار با حفظ مالکیت انجام شده و ما به‌عنوان امانتدار از نسخه‌های ارزشمند مردم محافظت می‌کنیم.
مدیر اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور با بیان اینکه طرح شناسایی نسخ خطی درهمدان در حال اجراست، اظهار داشت: به‌ تازگی مجموعه نسخه‌های خطی اوقاف و امور خیریه استان همدان برای عملیات ضدعفونی به مرکز تهران منتقل شده است. آمادگی داریم نسخه‌های خطی را پس از قیمت‌گذاری توسط کارشناسان مرکز اسناد و کتابخانه ملی از مردم خریداری کنیم.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6736/19/460739/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر