کوتاه از ایران
افزایش 235درصدی صادرات بنادر بوشهر به قطر

گروه ایران زمین /   صادرات غیرنفتی از بنادر استان بوشهر به کشور قطر ۲۳۵ درصد افزایش یافت. «سید حسین حسینی محمدی» رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر اظهار داشت: در ۱۱ ماه سال گذشته ۲۲۱ هزار تن کالا به ارزش ۱۹.۵ میلیون دلار از بنادر استان صادر شد، اما در ۱۱ ماه امسال ۶۵ میلیون دلار صادرات غیرنفتی از بنادر جنوبی استان به‌ کشور قطر را داشته‌ایم. در زمینه ارزش صادرات کالاهای غیرنفتی به‌ کشور قطر شاهد رشد ۲۳۵ درصدی هستیم و از نظر وزنی نیز ۸۳ درصد رشد را شاهد هستیم.

کاشت نهال به یاد مسافران پرواز آسمان در سی‌سخت

گروه ایران زمین /  65 نهال به یاد مسافران آسمانی پرواز تهران - یاسوج در سی سخت کهگیلویه و بویراحمد غرس شد. «عزت‌الله بهشتی» مدیرکل منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد با تسلیت به خانواده جانباختگان سانحه هوایی تهران - یاسوج، گفت: کاشت نهال به یاد این عزیزان به معنای زنده نگه داشتن یاد و خاطره آنان در شهر سی سخت است.

بهسازی و آسفالت 140 کیلومتر راه روستایی لرستان

گروه ایران زمین /  در سال 96 حدود 140 کیلومتر از راه‌های روستایی لرستان بهسازی و آسفالت شد. «صادق مریدی» معاون راهسازی اداره کل راه و شهرسازی لرستان در گفت‌و‌گو با «ایران» تصریح کرد: این استان 6 هزار و 200 کیلومتر راه روستایی دارد که از این میزان 4 هزار و 200 کیلومتر آسفالته، 900کیلومتر خاکی و مابقی شوسه است. در سال 97 بنا داریم 150 کیلومتر دیگر از راه‌های روستایی لرستان را بهسازی و آسفالت کنیم. وی تأکید کرد: بهسازی و آسفالت راه روستایی در لرستان به‌د لیل کوهستانی بودن، سختی‌های خاص خود را دارد و به طور میانگین برای هر کیلومتر 300میلیون تومان هزینه می‌شود.

به‌ کارگیری آخرین فناوری‌های جهان
در ساخت آزادراه تهران - شمال

مراحل تکمیل فاز یک آزادراه تهران - شمال با آخرین استانداردها و فناوری‌های جهان و با جدیت پیش می‌رود. «محمد سعیدی کیا»، رئیس بنیاد مستضعفان درگفت‌و‌گوبا ایرنا، اظهار داشت: ساخت این آزاد راه با جدیت کامل درحال انجام است و روش‌های جدید مهندسی با آخرین فناوری روز دنیا به آن اضافه شده است. قرار بود تا بهار سال 97 فاز یک این بزرگراه را تمام کنیم اما با توجه به افزوده شدن سامانه‌های ایمنی به پروژه، روند تکمیلی آن از زمان تعیین شده، فراتر خواهد رفت. وی پیش‌بینی کرد، فاز نخست این پروژه تابستان 97 مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

تحویل 195 واحد مسکونی به ساکنان مناطق آلوده به نفت و گاز

گروه ایران زمین / طی روزهای آینده 195 واحد مسکونی به‌ ساکنان مناطق آلوده به نفت و گاز شهرستان مسجدسلیمان در خوزستان تحویل می‌شود.
«علی عسگر ظاهری»، نماینده مردم مسجد سلیمان در مجلس اظهار داشت: بالغ بر یک دهه است که طرح جابه‌جایی ساکنان مناطق آلوده به نفت و گاز این شهرستان شروع شده، اما متأسفانه تاکنون این پروژه به سرانجام نرسیده است. طی این سال‌ها تنها 310 واحد مسکونی به ساکنان این مناطق تحویل داده شده و سرعت انجام کار بسیار کند بوده است. عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی افزود: کمیته‌ای برای تعیین این خانه‌ها در شهرستان تشکیل شده و براساس اولویت‌بندی یک منطقه تخریب کامل خواهد شد. 500 واحد مسکونی دیگر نیز با پیشرفت بین 20تا 80 درصد وجود دارد که در تلاش هستیم تا در یک کار بین بخشی این واحدها را تکمیل و به‌ متقاضیان واگذار کنیم.

نوروز در اصفهان چوگان ببینید

گروه ایران زمین /  میدان امام(ره) اصفهان میزبان مسابقات پنج روزه نوروزی چوگان شد. «منصور زیرک» دبیر هیأت چوگان استان اصفهان گفت: این مسابقات از دوم تا ششم فروردین ماه 97 از 11 صبح در میدان امام اصفهان برگزار می‌شود. موسیقی چوگان، رژه چوگان‌بازان و شاهنامه‌خوانی از برنامه‌های این مسابقات خواهد بود. وی افزود: بازی چوگان به صورت استاندارد در زمینی با ابعاد274 در ۱۴۷متر برگزار می‌شود، اما این مسابقات در ابعاد کوچک‌تر و با نفرات کم‌تر در میدان امام برگزار می‌شود. وی با اشاره به‌ ثبت جهانی چوگان به نام کشورمان در فهرست جهانی میراث ناملموس یونسکو، گفت: در سازمان تربیت بدنی، چوگان از رشته سوارکاری جدا شد و به صورت یک فدراسیون مستقل درآمد و این یک امتیاز خوب برای استان اصفهان است. در گذشته میدان امام اصفهان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین میدان‌های بازی چوگان بوده است. نام چوگان از نام چوبی که در آن استفاده می‌شود برگرفته شده‌است.

عرصه تاریخی هگمتانه آسفالت شد

گروه ایران زمین / متأسفانه با وجود همه مخالفت‌های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان، 450 متر از عرصه تاریخی هگمتانه همدان توسط شهرداری آسفالت شد.«بهرام توتونچی» مدیر پایگاه محوطه باستانی هگمتانه افزود: بارها و بارها اعلام کردیم و نظر کارشناسی دادیم که مخالف این کار هستیم، اما متأسفانه شهرداری متراژی از عرصه تپه هگمتانه را آسفالت کرد و همین موضوع ثبت جهانی این محوطه را کم می‌کند. وسعت تپه هگمتانه قبل از انقلاب 22 هکتار بود که پس از انقلاب نیز تقریباً 9 هکتار دیگر خریداری شد و 4.5 هکتار دیگر در دستور کار آزادسازی است که در صورت تأمین اعتبار انجام خواهد شد.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6736/19/460740/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر