ولیعهد عربستان برای امضای توافقنامه‌هایی به ارزش 100 میلیارد دلار به انگلیس رفت

دیدار سلطنتی بن سلمان زیر آوار اعتراضات مردمی
گروه جهان/      مراسم مجلل استقبال از ولیعهد عربستان روز چهارشنبه با برنامه‌ریزی‌های سلطنتی برای دیدار با ملکه الیزابت و خانواده‌اش و دیگر مقام‌های انگلیس آغاز شد اما هیاهوی اعتراضی مردم این نمایش را از رونق انداخت. طی تاریخ، همواره دیدار دو مقام سلطنتی و تماشای آداب و مناسکش برای مردم جالب بوده است، اما هر قاعده‌ای مثال نقضی هم دارد. پیش از آغاز سفر بن سلمان به انگلیس، خبرها حاکی از این بود که مردم در اقدامی خودجوش در تدارک تظاهرات اعتراض‌آمیز به حضور او در کشورشان هستند.
به‌گزارش «ایران» به نقل از خبرگزاری رویترز، هر دو کشور این دیدار را فرصتی برای تقویت و گسترش روابطشان می‌دانند: بریتانیا به‌ دنبال متحدی است که پس از خروج از اتحادیه اروپا با آن داد و ستد تجاری داشته باشد و عربستان سعودی هم به سرمایه‌گذارانی نیاز دارد که موجبات اصلاحات داخلی‌اش را فراهم کند، اما طی ملاقات محمد بن سلمان ولیعهد جوان عربستان با ترزا می‌ نخست‌وزیر انگلیس، معترضان به مداخله‌ها و سیاست‌های هر دو کشور در جنگ یمن که براساس برآوردها باعث کشته شدن 10 هزار نفر و به خطر افتادن جان 8.3 میلیون نفر شده، اعتراض کردند. بن سلمان و نخست‌وزیر انگلیس در دفتر می‌درباره «شورای همکاری استراتژیک انگلیس-عربستان» صحبت کردند و خبر از آغاز این شورا که قرار است به عربستان کمک کند تا اصلاحات اقتصادی‌اش را بسط بدهد دادند. البته بنا به گفته دو طرف این همکاری صرفاً به حوزه‌های اقتصادی مربوط نمی‌شود و حوزه‌های فرهنگی، دفاعی و امنیتی قلمرو آل سعود را هم در بر می‌گیرد.
بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس که بارها از برنامه‌های اصلاحاتی این ولیعهد 32 ساله تمجید کرده‌است و دیروز نیز برای همصدایی با او مدعی شد، شلیک موشک‌های ایرانی به عربستان باید متوقف شود، روز 28 فوریه در روزنامه‌ای نوشته بود که پادشاهی عربستان لیاقت حمایت و همراهی بریتانیا را دارد. در همین راستا سخنگوی ترزا می‌نیز به گزارشگران گفت: «این دیدار باعث گشودن فصل تازه‌ای در روابط دوجانبه میان این کشور می‌شود، تمرکز دو طرف بر همکاری‌ای است که باعث بهره بردن آنها از منافع بسیار زیاد می‌شود.» به احتمال فراوان یکی از منافع مورد نظر می‌ این است که آل سعود را متقاعد کند سهام بزرگ‌ترین شرکت نفتی عربستان در بازار سهام لندن عرضه شود. برخی منابع خصوصی در دولت بریتانیا می‌گویند که مقام‌های این کشور از اینکه شاهزاده 32 ساله عربستان، بریتانیا را به‌عنوان نخستین سفر اروپایی‌اش درکسوت ولیعهدی انتخاب کرده بسیار خوشحالند.
پیش از دیدار می‌ و ولیعهد عربستان، دفتر نخست‌وزیر انگلیس اعلام کرده بود که مباحثی چون تروریسم، افراط‌ گرایی، بحران انسانی یمن و مسائل منطقه‌ای همچون عراق و سوریه از محورهای مهم مورد گفت‌و‌گو در این نشست است. سخنگوی ترزا  می‌گفت که نخست‌وزیر در دیدار با ولیعهد سعودی نگرانی عمیق خود را از وضعیت انسانی در یمن ابراز کرد. او با اشاره به اقدامات اخیر انجام شده توسط عربستان درباره بحران یمن بر اهمیت دسترسی کامل و بی‌قید و شرط کمک‌های انسانی و تجاری از جمله بازگشایی بنادر تأکید کرد. می‌ همچنین به ولیعهد گفت که انگلیس اتهامات در خصوص نقض قوانین انسان دوستانه بین‌المللی در یمن را به طور جدی دنبال کرده و بر لزوم تضمین تحقیق سریع و کامل در این خصوص تأکید داشت.
گاردین: پهن کردن فرش قرمز زیر پای بن سلمان شرم‌آور است
به‌گزارش «ایران» به‌نقل از خبرگزاری الجزیره، در قلمرو پادشاهی عربستان، پشت پرده اصلاحات اخیر، از جمله برداشتن ممنوعیت رانندگی زنان و صدور مجوز برگزاری کنسرت و تعدیل محدودیت‌های سینما، کسی نیست بجز محمد بن سلمان. با وجود این، فعالان حقوق مدنی می‌گویند که عربستان سعودی یکی از کشورهایی است که سابقه هولناکی در حقوق بشر دارد و این اصلاحات برای سرپوش گذاشتن روی محدودیت‌های اجتماعی دیگر است. روز سه‌شنبه جرمی کوبین رهبر حزب کارگر انگلستان به خیل فعالانی پیوست که صریحاً خواستار توقف فروش اسلحه به عربستان شده‌اند و در بیانیه‌های متعددی که منتشر کرده‌اند، نوشته‌اند: «بریتانیا باید هرچه سریع‌تر دست از فروش اسلحه به عربستان بردارد، زیرا این تسلیحات باعث استمرار وضعیت دشوار کشور جنگ‌زده و بحرانی یمن می‌شود». آنها همچنین خواستار این شده‌اند که می‌ موضعی صریح و شفاف در برابر نقض حقوق بشر رو به گسترش در عربستان بگیرد. کارولین لوکاس، رهبر سابق حزب گرین‌پارتی روز سه‌شنبه در توئیتر خود نوشت: «آیا زمان آن نرسیده که  فرش قرمزها را از زیر پای دیکتاتورها و خودرأی‌ها برداریم؟» به گزارش «ایران» به نقل از گاردین، با آغاز جنگ عربستان در یمن در مارس 2015 تا کنون، بیش از 10 هزار نفر کشته شده‌اند و این کشور درگیر بحرانی شده که جان میلیون‌ها نفر به‌ دلیل بیماری و قحطی در معرض خطر است. کارخانه‌های تسلیحاتی انگلیس بزرگ‌ترین تأمین‌کننده عربستان سعودی است و حتی خود دولت بریتانیا هم تأیید کرده که میلیاردها پوند طی سه سال گذشته به عربستان اسلحه فروخته است. فعالان اجتماعی او را معمار اصلی جنگ یمن می‌دانند، جنگی که به زعم سازمان ملل «بدترین بحران انسانی جهان» است. براساس گزارش گروه ضد تجارت اسلحه، یکی از گروه‌های اصلی مخالف با سفر بن سلمان به لندن که نقش مهمی در سازماندهی اعتراضات مردمی داشت، بریتانیا 4.6 میلیارد پوند طی سه سال گذشته به عربستان اسلحه فروخته است. پس از انتشار گزارش‌های افشاگرایانه از داد و ستد تسلیحاتی میان این دو کشور، مردم انگلیس از هر فرصتی برای اعتراض به این سیاست‌های دولتشان استفاده کرده‌اند. تشکیل گروه‌ها و فراخوان‌های مختلف، برگزاری تظاهرات اعتراضی، ایجاد جنبش‌های آنلاین در شبکه‌های اجتماعی و... از جمله این تلاش‌هاست. معترضان انگلیسی، با در دست گرفتن پلاکاردهایی می‌گویند که «بریتانیا نباید به یک جانی جنگی اجازه ورود به کشور را بدهد». آنها روی ماشین‌های خود پلاکاردها و پوسترهای اعتراضی نصب کرده‌اند و در مقابل اماکن مهمی چون خانه پارلمان و دفتر نخست‌وزیر توقف کرده‌اند، اما با وجود این انگلیس همچنان به سیاست‌های حمایتی خود از عربستان ادامه می‌دهد تا به شکاف میان خود با مردم دامن بزند.
به‌گزارش «ایران»، امیلی تورنبری روزنامه‌نگار و نماینده حزب کارگر در مجلس عوام انگلیس در مقاله ای در گاردین نوشت: «آنها به بیماری دیفتری بیماری خفگی می‌گویند. والدین باید شاهد این باشند که کودکانشان رفته‌رفته در استنشاق اکسیژن عاجز می‌شوند و به مرز خفگی می‌رسند اما هیچ کاری از دستشان برنمی‌آید. شکر خدا واکسیناسیون در بسیاری از نقاط جهان راه مقابله‌ای مطمئن با این بیماری است،اما نه در یمن. نه در سال گذشته. صدها کودک به این بیماری مبتلا شده‌اند و ده‌ها تن در وخیم‌ترین اوضاع از دنیا رفته‌اند تا به صدها یمنی دیگری بپیوندند که بر اثر وبا در تاریخ معاصر ما فوت شده‌اند. و تمام این آمار را با تعداد کشته‌شدگان بمباران‌های خانه‌ها، خیابان‌ها، عروسی‌ها و عزاها جمع بزنید. هرچه به دست آمد، می‌شود ارزش جان آدمی طی سه سال گذشته در جنگ یمن. اکنون معمار مداخله عربستان در یمن، شاهزاده بن سلمان، در بریتانیا است و زیر پایش فرش قرمز گسترانده‌اند انگار که نلسون ماندلا وارد انگلیس شده است. این مرد، عامل ممنوعیت ورود غذا و کمک‌های انسانی به یمن است، همان کسی که قوانین بین‌المللی را زیر پایش گذاشت تا گرسنگی و بیماری مردم و غیرنظامیان را تبدیل به ابزار جنگی و سیاسی خودش کند».
به‌گزارش «ایران» به نقل از فایننشال تایمز، قرار است طی این دیدار، مقام‌های دو کشور توافقنامه‌هایی را امضا کنند که ارزش آن بیش از 100 میلیارد دلار است. در همین راستا پروفسور پائول راجرز استاد دپارتمان صلح دانشگاه بدفورد می‌گوید: «دولت انگلیس بخوبی می‌داند که دوستی با عربستان چه منافعی برای آن دارد و صادرات اسلحه را با چه رونقی روبه‌رو می‌کند و وقتی پای پول به میان می‌آید، حقوق بشر اهمیت خود را برای دولت انگلیس از دست می‌دهد.

برش
مقابله عربستان با حرکت‌های خودجوش انگلیسی‌ها

«کافی است در خیابان‌های اصلی لندن قدم بزنید تا ببینید این شهر چه شباهتی به ریاض پایتخت عربستان پیدا کرده است». این جمله را یکی از شهروندان بریتانیا می‌گوید و اشاره‌اش به انواع بیلبوردهای خوشامدگویی دولت انگلیس به ولیعهد عربستان است. سفر محمد بن سلمان به لندن یکی از معدود اتفاقاتی بود که شکاف میان دولت و مردم انگلیس را نمایان کرد و با اعتراض های گسترده مردمی روبه‌رو شد. به گزارش «ایران» به نقل از پایگاه خبری میدل‌ایست‌آی، در واکنش به این اعتراضات، یک شرکت عربستانی (AEI Saudi) سراسر لندن را با بنرهای خوشامدگویی پوشانده است و با پرداخت پول به رانندگان تاکسی از آنها خواسته عکس بن سلمان را حمل کنند، اما با وجود هزینه‌ای هنگفت باز هم صدای معترضان راهش را به میان رسانه‌های جهان باز کرده و این اقدام با انتقاد کاربران شبکه‌های اجتماعی و معترضان مواجه شده است.
آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6736/20/460741/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر