امریکا به 10 هزار معارض سوری حقوق می‌دهد


گروه جهان /   پنتاگون (وزارت دفاع امریکا) اخیراً سندی را ارائه کرده که نشان می‌دهد این نهاد امریکایی ماهانه حقوقی بین 200 تا 400 دلار به 10 هزار معارض سوری پرداخت می‌کند.
به گزارش «ایران» به نقل از «راشا تودی»، در بودجه‌ای که برای سال 2018 پنتاگون تعیین شده، شمار افراد حقوق‌بگیر معارض سوری 10 هزار نفر اعلام اما تأکید شده‌است پنتاگون در نظر دارد در پایان سال 2018 شمار این حقوق‌بگیران را افزایش داده و به 65 هزار نفر برساند. بنا بر اطلاعات ارائه شده، 30 هزار نفر از این افراد، همان کسانی هستند که در حال حاضر در مبارزه با داعش فعال هستند و در عملیات علیه این گروه تروریستی فعالیت می‌کنند و 35 هزار نفر نیز برای محافظت و نگهبانی از مناطق آزاد شده از دست داعش که عمدتاً در شمال سوریه هستند، استخدام خواهند شد. به‌دلیل مکان جغرافیایی این مناطق برآورد می‌شود اغلب کسانی که به استخدام امریکا درمی‌آیند، کردهای ساکن شمال سوریه باشند.در این سند ادعا شده این حقوق به‌خاطر حضور فعال این افراد در مبارزه با داعش تعیین شده‌است. این سند در حالی منتشر شده‌است که پنتاگون سال گذشته خبر داده بود درصدد تشکیل ارتشی جدید متشکل از نیروهای بومی سوری است. مطابق سند منتشر شده، پنتاگون تأکید کرده‌است پرداخت حقوق به معارضان سوری در جهت منافع این کشور است زیرا اگر این نیروها به مقابله با داعش تضعیف شده نروند، خطر احیای این گروه تروریستی وجود دارد.
امریکا در حالی تصمیم به پرداخت حقوق برای معارضان سوری گرفته‌است که پیشتر رجب طیب اردوغان از امریکا خواسته بود، دست از حمایت از کردهای شمال سوریه بردارد. رئیس‌جمهوری ترکیه همچنین تأکید کرده بود، حضور مستقیم نیروهای نظامی امریکا در سوریه می‌تواند نشان دهنده ستیزه‌جویی امریکا در برابر ایران، ترکیه و روسیه باشد اما همان‌طور که روسیه، سوریه و ترکیه معتقدند، امریکا که همواره از پوشش ظاهری مبارزه با تروریسم استفاده می‌کند تا منافع خود را در سوریه برآورده سازد، اکنون نیز در پی دستیابی به منافع خود است. امریکا هرچند در تلاش است از طریق تقویت مخالفان اسد، مانع قدرت‌گیری روسیه و ایران در سوریه شود اما خود نیز معترف است، برکناری اسد چیزی نیست که بتواند به سادگی رخ دهد. در همین ارتباط دیروز ایسنا به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم گزارش داد، دن کوتس، رئیس سازمان اطلاعات امریکا اعلام کرد، مخالفان سوریه دیگر قادر به براندازی نظام بشار اسد نیستند و با توانمندی نظامی ارتش سوریه که هر روز هم ادامه دارد، غلبه بر نیروهای نظامی سوریه برای مخالفان سخت‌تر شده است. دن کوتس در گزارشی که در سایت کمیته امور نیروهای مسلح مجلس سنای امریکا منتشر شده، آورده است مخالفان مسلح سوریه طی هفت سال جنگ و درگیری مسلحانه توانایی‌های خود را از دست داده‌اند و دیگر قادر به براندازی نظام سوریه نیستند. این در حالی است که رئیس اداره اطلاعات در پنتاگون نیز اعلام کرد، مخالفان سوریه از هم پراکنده هستند و بعید است بتوانند قدرت خود را بازیابند.
فرانسه خواهان پایان عملیات عفرین است
در حالی که نبردها در غوطه شرقی ادامه دارد و با تبدیل ساکنان این منطقه به سپر انسانی تروریست‌ها، نگرانی‌های حقوق بشری فراوانی درباره این شهر بروز کرده‌است، در عفرین نیز نبردها بین ترکیه و ارتش آزاد از یک سو و کردهای عفرین و ارتش سوریه از دیگر سو ادامه دارد. دیروز وزیر خارجه فرانسه در بازگشت از تور خاورمیانه‌ای‌اش در گزارشی به کمیته امور خارجه پارلمان فرانسه تأکید کرد، پاریس بارها از ترکیه خواسته است عملیات در عفرین را متوقف کند. به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه القدس العربی، ژان ایو لودریان گفت: تمرکز بین‌المللی درحال حاضر درباره سوریه بر اجرای آتش‌بس در غوطه شرقی متمرکز است اما نمی‌توان اوضاع در منطقه عفرین را هم نادیده گرفت. وی تأکید کرد: برقراری آتش‌بس به خاطر کل سوریه لازم است. ما در روزهای آینده درباره مسأله غوطه شرقی گردهم خواهیم آمد اما آتش‌بس در تمامی مناطق از جمله عفرین اجرا خواهد شد. این در حالی است که مسئولان کرد سوری در عفرین با اشاره به تشدید حملات ارتش ترکیه برخلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد، خواستار کمک مردم و اقلیم کردستان عراق به مجروحان و مردم شهر عفرین شدند.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6736/20/460742/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر