آتش و خشم در کاخ سفید ترامپمایکل وولف / مترجم:مهوش غلامی

بو کشیدن پول

استرس شدید از اجزای فعالیت‌های تجاری فرصت طلبانه است. اما برخی از انواع این استرس بهتر از بقیه است. موقعیتی که بنن در معرض آن قرارداشت شامل کنترل درگیری‌ها، موارد ناخوشایند و ناامیدی‌های نسبی بود – در عمل مدیریت و بردن سود اندک از سرمایه‌ای که رو به تحلیل می‌رفت. این یعنی زندگی در حاشیه افرادی که زندگی به مراتب بهتری دارند. بنن همچنان تلاش می‌کرد سود کلانی به جیب بزند اما هیچگاه نقطه مناسب و مؤثر برای به‌دست آوردن این پول کلان را نیافت. استرس مفرط در هنگام بازی مخصوص افراد لجباز و خودسر است. همچنین انگیزش مخصوص لجباز‌ها – ترکیب برابر نارضایتی شخصی، رنجش عمومی و غریزه قماربازها – قوی‌تر از همیشه بنن را تحریک می‌کرد. بخشی از زمینه این انگیزش لجبازی در ترکیب خانوادگی کاتولیک ایرلندی او، مدارس کاتولیک و سه ازدواج ناموفق و طلاق ناخوشایند بود (روزنامه نگاران بخش اعظم تقصیرات را به اثرات بازمانده از طلاق همسر دومش نسبت می‌دهند).
در زمانی نه چندان دور، بنن چهره‌ای مدرن شناخته می‌شد، یک ضدقهرمان رمانتیک، یک نظامی سابق و فردی که از طبقه کارگر خود را بالا کشیده، تلاش کرده تا بعد از ازدواج‌های متعدد و شغل‌های مختلف پیشرفت کند و موفق شود اما هیچگاه نتوانست در دنیای تشکیلات دولتی آسایشی بیابد، می‌خواست بخشی از آن باشد و در عین حال تمایل داشت آن را زیر و رو کند – شخصیتی شبیه ریچارد فورد، یا جان آپدایک یا هاری کروز. ماجرای یک مرد امریکایی. اما حالا چنین ماجراهایی از یک خط سیاسی گذشته بودند. ماجرای مرد امریکایی یک داستان راستگراست. بنن مدل‌های خود را در مبارزان سیاسی نظیر لی آتواتر، راجر آیلز، کارل راو می‌یافت. همه آنها شخصیت‌های امریکایی بزرگی بودند که با سازگاری و مدرنیته در جنگ بودند و از نقض کردن معقولات لیبرالی لذت می‌بردند.
نکته دیگر این است که بنن هر قدر هم باهوش و زرنگ و حتی جذاب بوده باشد، هر قدر هم که از خصلت «مرد بودن» خود تحسین کرده باشد، اما لزوماً مردی دوست داشتنی نبوده است. چندین دهه سرمایه‌گذار حریص بودن بدون داشتن داستان موفقیت رضایت بخش باعث نمی‌شود از جنبه ناخوشایند زرنگ بازی‌ها و کلک‌های یک کلاهبردار کاسته شود. یکی از رقبای او در صحنه فعالیت‌های رسانه‌ای محافظه کارضمن تصدیق هوش بنن و جاه طلبی ایده‌هایش درعین حال متذکر شد: «او آدمی پست و دغلکار است که نمی‌تواند به دیگران اهمیت دهد. چشمانش جوری در اطراف می‌گردد که گویی در جست‌و‌جوی سلاحی است تا با آن تو سر شما بزند یا سوراخ سوراختان کند.»
رسانه‌های محافظه کار نه تنها برای خشم، لجبازی و جنبه کاتولیکی او مناسب بودند بلکه موانع آسانتری هم برای ورود به آنها داشتند – برعکس ورود به رسانه‌های لیبرال که سلسله مراتبی از نوع شرکتی دارند به مراتب سخت‌تر بود. علاوه بر این رسانه‌های محافظه کار با داشتن کتاب (که اغلب در فهرست پرفروش‌ترین هاست)، ویدئو و دیگر محصولاتی که از طریق راه‌های فروش مستقیم قابل دسترس است و می‌تواند کانال‌های توزیع گران‌تر را دور بزند، در رده بازار بسیار سود آور قرار می‌گیرد. اوایل دهه 2000 بنن به یکی از تهیه‌کنندگان رسانه‌ها و کتاب‌های محافظه کار تبدیل شد. شریک او در این کار دیوید بوسی، از راستگرایان افراطی بود. بوسی نویسنده جزوات سیاسی و بازرس کمیته کنگره در پرونده مرتبط با خانواده کلینتون، موسوم به وایت واتر بود. او بعداً به‌عنوان معاون ستاد انتخاباتی ترامپ به بنن پیوست. بنن در جریان نمایش یکی از مستندهای بنن-بوسی به نام «در برابر شیطان» (که در مورد آن به‌عنوان جنگ صلیبی رونالد ریگان برای نابود کردن مستبدترین و فاسدترین نظام‌های سیاسی دنیا تبلیغ شد) با آندره برایتبارت بنیانگذار شبکه خبری برایتبارت، ملاقات کرد که این ملاقات به برقراری ارتباط با مردی منجر شد که فرصت نهایی را برای بنن فراهم کرد: رابرت مرسر.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6736/20/460748/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر