پوتین: فقط در واکنش به حمله از تسلیحات هسته‌ای استفاده می‌کنیمولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه روز چهارشنبه با اشاره به‌سخنان پیشین خود مبنی بر استفاده از تسلیحات هسته ای، گفت که کشورش تنها در واکنش به حمله نظامی از تسلیحات هسته‌ای استفاده می‌کند.
به‌گزارش «ایران» به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، پوتین در ادامه افزود: «از آنجایی که این مسأله اهمیت زیادی دارد، باید صریحاً موضعم را روشن کنم تا مردم از آن مطلع شوند. برنامه ما درباره استفاده از تسلیحات هسته‌ای این است که تنها در واکنش و برای دفاع از خود از آن استفاده کنیم. ما تنها زمانی تصمیم می‌گیریم از تسلیحات هسته‌ای استفاده کنیم که نظام هوایی ما نه فقط پرتاب موشک‌ها را به ثبت برسانند بلکه زمان اصابت و پرتاب آنها به اراضی روسیه را نیز مشخص کنند». رئیس‌جمهوری روسیه در ادامه سخنانش صریحاً به این مورد اشاره کرد که برعکس امریکا، روسیه هرگز از سلاح هسته ای علیه کشورهای دیگر استفاده نکرده است. او افزود: «نخست اینکه ما هرگز آغازگر جنگ هسته‌ای نبوده‌ایم و نخستین موشک هسته‌ای را امریکا ساخت. دوم اینکه ما هرگز از هیچ سلاح هسته‌ای استفاده نکرده‌ایم، این کار را امریکا انجام داده و آن هم علیه کشور ژاپن.»
پیش از این ماریا زاخارووا سخنگوی وزیر خارجه روسیه هم به این موضوع اشاره کرده بود و گفته بود: «هیچ مشخص نیست که چرا آلمان و دیگر کشورها هنوز متوجه رویکرد خطرناک امریکا برای استفاده از سلاح هسته ای نشده‌اند. رویکردی که به واشنگتن اجازه می‌دهد تا در هر شرایط فوق‌العاده‌ای حتی به غیر از سناریوهای نظامی از تسلیحات هسته‌ای استفاده کند. پذیرفتن نقش آن به‌عنوان تضمین‌کننده امنیت جهانی با اجرای یک حمله هسته‌ای علیه تمام کسانی که از نظر امریکا متخاصم هستند، همخوانی ندارد. ایالات متحده امریکا با محق دانستن خود برای انجام حمله‌ای هسته‌ای پیشدستانه از جمله با کلاهک‌های هسته‌ای ضعیف‌شده، شرایط خطرناکی برای استفاده از موشک و جنگ هسته‌ای هنگام یک درگیری کم‌تنش ایجاد کرده است.»

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6736/20/460749/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر