هیأت نمایندگی واشنگتن در آژانس بین المللی انرژی اتمی بیانیه منتشر کرد

رجوع دوباره امریکا به آمانو برای اصلاح برجام
پس از آنکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جدیدترین گزارش خود، پایبندی ایران به تعهدات برجامی‌اش را تأیید کرد، هیأت نمایندگی امریکا در آژانس خواستار اصلاح نواقص برجام شد. هیأت امریکایی با صدور بیانیه‌ای ضمن استقبال از گزارش جدید یوکیو آمانو، مدیر کل آژانس با اشاره به اینکه «امریکا نگرانی‌های خود را درباره برجام  مشخص کرده است»، مدعی شد: «ما انتظار داریم که به کاستی‌های این توافق رسیدگی شود. ما همچنین مشخص کرده‌ایم که به اجرای تعهدات‌مان در چارچوب این توافق ادامه می‌دهیم و از ایران نیز می‌خواهیم به‌طور دقیق به تعهداتش عمل کند». در ادامه این بیانیه با تأکید بر اینکه «هیچ چیزی غیر از اجرای کامل توافق به آژانس اجازه نمی‌دهد که اطمینان دهد ایران به تعهداتش عمل می‌کند»، آمده است: «راستی‌ آزمایی و نظارت آژانس بر تعهدات هسته‌ای ایران ضروری است. هیچ تعهد مرتبط هسته‌ای در این توافق از راستی آزمایی ‌آژانس مستثنی نیست؛هر زمان که سؤال یا نگرانی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران شامل هرگونه مسأله احتمالی مرتبط با تسلیحاتی بودن به‌وجود آید، آژانس از اختیارات کامل برای بررسی آن برخوردار است».
به‌ گزارش ایرنا هیأت نمایندگی امریکا در آژانس همچنین در بیانیه خود مدعی شده است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تحت پروتکل الحاقی و توافق جامع پادمان‌ها این اختیار را دارد که درخواست دسترسی به هر مکانی در ایران را برای راستی آزمایی اعلامیه‌های ایران مطرح کند. همچنین در ادامه این بیانیه آمده است:«علاوه بر این ما از درخواست آژانس برای شفاف‌‌سازی بیشتر تحت پروتکل الحاقی در ارتباط با طرح‌های ایران برای توسعه چرخه سوخت هسته‌ای شامل فعالیت‌های تحقیق و توسعه مرتبط با پیشران‌های هسته‌ای استقبال می‌کنیم. ایران باید به‌طور کامل با خواسته‌های آژانس برای اطلاعات و دسترسی در ارتباط با این طرح‌ها همکاری کند و تمام فعالیت‌های مرتبط هسته‌ای باید به‌طور کامل مطابق با الزامات پادمانی ایران و تعهدات برجامی‌اش باشد».
این بیانیه همچنین با قدردانی از حرفه‌ای بودن گزارش های مدیرکل آژانس از روند اجرای برجام، آورده است: «باید اعلام کنیم که در نوامبر گذشته کمک یک میلیون دلاری برای انجام راستی آزمایی و نظارت بر اجرای برجام در ایران ارائه دادیم. بودجه مضاعف از ظرفیت‌های ضروری آژانس در ایران پشتیبانی می‌کند و به آژانس اجازه می‌دهد تا درباره برنامه‌ها و بودجه خود در سال آینده ارزیابی درست داشته باشد. ما از همه کشورهای عضو شورای حکام می‌خواهیم تا به حمایت مالی خود از مسئولیت‌های آژانس در ایران ادامه دهد، چراکه مسئولیت‌های برجامی آژانس نباید دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل را از دیگر مسئولیت‌های جهانی‌اش در امور پادمانی، امنیت، ایمنی و استفاده‌های صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای بازدارد».
مسئولان امریکایی پیش از این هم درخواست بازرسی از سایت‌های غیر هسته‌ای ایران را مطرح کرده بودند که با پاسخ منفی مدیر کل آژانس رو به رو شدند.
رضا نجفی: آژانس در جایگاه تفسیر برجام نیست
بیانیه هیأت امریکا در حالی منتشر شد که نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سخنانی در نشست فصلی شورای حکام در چارچوب بررسی گزارش اخیر مدیرکل آژانس با تأکید بر اینکه امریکا باید به همه تعهدات برجامی‌ به طور کامل و بی‌قید و شرط عمل کند، گفت: «اجرای تعهدات از سوی ایران فقط در صورتی ادامه می‌یابد که همه طرف‌ها به اجرای کامل و بی‌قید و شرط تعهداتشان ادامه دهند.» نماینده دائم کشورمان در سخنرانی خود ضمن اشاره به ادامه برنامه هسته‌ای ایران در چارچوب برجام که برای دهمین بار متوالی مورد تأیید آژانس قرار گرفته است، تأکید کرد: «اجرای متقابل و کامل تعهدات از سوی همه طرف‌ها، شامل کشورهای 1+5 بنیان اساسی برجام و عنصری ضروری برای پایداری آن به شمار می‌رود.»
نجفی افزود: «هر چیزی بجز اجرای کامل تعهدات با حسن نیت، بر خلاف متن و روح برجام است.»
وی همچنین ضمن اشاره به اینکه وضعیت اجرای تعهدات سایر طرف‌های برجام بویژه امریکا ناامیدکننده و غیرقابل قبول است، گفت: «دولت امریکا بر خلاف متن و روح برجام خصوصاً بندهای 26، 28 و 29 آن با محدود کردن منافع ایران از توافق مزبور رویکردی مخرب در جهت تضعیف اجرای موفقیت‌آمیز برجام در پیش گرفته است.» نجفی با تأکید براینکه آژانس در جایگاه تفسیر برجام نیست، خاطرنشان کرد: «این موضوع منحصراً در صلاحیت کمیسیون مشترک قرار دارد که با اجماع در این زمینه اقدام کند.»


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6736/21/460751/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر