وزارت خارجه فرانسه پس از سفر «لودریان» به ایران:

پاریس خواهان ادامه گفت‌وگوی شفاف و قوی با تهران است

در حالی که وزیر خارجه فرانسه پرسش از فروش تسلیحات این کشور به عربستان و امارات را با فرافکنی و ادعای وجود تسلیحات ایرانی در یمن پاسخ داد، پاریس خواستار گفت‌وگوی شفاف با ایران در موضوعات موشکی و منطقه‌ای شد.
وزارت امور خارجه فرانسه روز گذشته در بیانیه‌‌ای با اشاره به دیدار «ژان‌ایو لودریان»، وزیر خارجه این کشور با رئیس ‌جمهوری، وزیر امور خارجه و رئیس مجلس و دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران تأکید کرد: «پاریس در راستای توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی که در ژوئیه 2015 حاصل شد، خواهان ادامه گفت‌وگوی شفاف و قوی با ایران است.»
به گزارش ایسنا، این بیانیه در ادامه با اشاره به اینکه لودریان در دیدار با مقام‌های ایرانی سه موضوع توافق هسته‌ای، برنامه موشکی و سیاست منطقه‌ای ایران را مورد بحث و رایزنی قرار داده است به تکرار مواضع این کشور اروپایی درباره این سه موضوع پرداخت. وزارت خارجه فرانسه با بیان اینکه «فرانسه مصمم به ادامه برجام است و از تمام طرف‌ها می‌خواهد تا به تعهدات‌شان عمل کنند»، برجام را یک توافق قوی توصیف کرد و افزود: «همزمان برای ایران و فرانسه مهم است که ازسرگیری سرمایه‌گذاری و تجارت اروپا در ایران ادامه یابد.»
این بیانیه در ادامه با طرح خواست همکاری مثبت ایران برای حل بحران‌های خاورمیانه، درباره برنامه موشکی بالستیک ایران، افزود: «همان طور که فرانسه بارها تکرار کرده است، موشک‌های بالستیک ایران موجب نگرانی فرانسه و شرکایش است. این برنامه مطابق با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل نیست و عاملی بی‌ثبات کننده در منطقه به شمار می‌آید. به همین دلیل ما خواهان انجام مذاکرات شفاف و صریح با ایران بر سر این مسأله هستیم.»
طرح ادعای تطابق نداشتن برنامه موشکی ایران با قطعنامه 2231 شورای امنیت  در حالی است که این قطعنامه تنها از ایران خواسته «از آزمایش موشک‌های بالستیکی که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارند، پرهیز کند» و در حقیقت این قطعنامه هیچ ممنوعیتی برای موشک‌های ایران تعیین نمی‌کند. مقامات کشورمان نیز در همین زمینه بارها تأکید کرده‌اند که این برنامه بخشی از ظرفیت دفاعی ایران است و جمهوری اسلامی همچون هر کشور دیگری این حق مشروع را دارد که توان دفاعی خود را برای محافظت از مرزهایش در برابر تهدیدات و خطرات گسترش دهد. با این حال وجه ناموزون‌تر موضع فرانسه علیه برنامه موشکی ایران که در ماه‌های گذشته با ادعای ارسال موشک‌های ساخت ایران به یمن همراه بوده روز گذشته در پاسخ وزیر امورخارجه فرانسه به پرسش خبرنگاران رخ نمود.   
لودریان روز سه‌شنبه در کمیته روابط خارجی پارلمان فرانسه در پاسخ به این سؤال که چرا پاریس به فروش تسلیحات به عربستان سعودی و امارات متحده عربی با توجه به جنگ یمن پایان نمی‌دهد، از جواب دادن طفره رفت و گفت: «ایران نیز تسلیحات زیادی در یمن دارد.»
او با بیان اینکه اولویت یافتن راه‌حلی سیاسی برای بحران یمن است، مدعی شد: «من به معنای واقعی نگران وضعیت یمن هستم. این واقعیت دارد که تسلیحات سعودی در این کشور هستند اما آیا باور می‌کنید که تسلیحات ایرانی نیز در آنجا وجود داشته باشد؟ بله، به میزان زیادی هست.» این اظهار نظر در حالی است که به گزارش رویترز، پادشاهی عربستان که از سال 2015 تاکنون ائتلافی را برای مقابله با حوثی‌ها در یمن که اکنون شمال این کشور و صنعا پایتخت آن را تحت کنترل دارند، به راه انداخته است، با حملات هوایی خود به این کشور منجر به کشته شدن بیش از 10 هزار تن و آوارگی بیش از سه میلیون یمنی شده است.
به گزارش ایسنا، دولت فرانسه بویژه از زمان ریاست جمهوری امانوئل مکرون با انتقادات شدیدی از سوی گروه‌های حقوق بشری به دلیل فروش تسلیحات به سعودی‌ها مواجه شده است. آنها می‌گویند که فرانسه اجازه می‌دهد این تسلیحات علیه مردم یمن در عملیات نظامی ریاض علیه این کشور استفاده شود. برخلاف برخی کشورهای اروپایی فرانسه تاکنون هیچ تمایلی برای کاهش یا توقف فروش سلاح به ائتلاف تحت رهبری عربستان نشان نداده است.
ادعای وزیر خارجه انگلیس درباره نقش نظامی ایران در منطقه
وزیر خارجه انگلیس  نیز در اظهاراتی مدعی شد: «ما هرگز بکارگیری موشک‌های ایرانی علیه عربستان را قبول نمی‌کنیم و خواهان پایان دادن به این موشک‌ها هستیم».
به گزارش ایسنا، بوریس جانسون در گفت‌وگو با روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن در پاسخ به سؤالی درباره نگرانی برخی کشورهای عربی از نقش ایران در منطقه، گفت: «ما با آن‌ها موافق هستیم، نقش ایران در یمن باید کنترل شود و تحقق این امر نیازمند حمایت از راه‌حل سیاسی است».

برش

قاسمی در واکنش به اظهارات «لودریان»:
ایران هیچ گونه سلاحی در یمن ندارد

بهرام قاسمی در واکنش به ادعای اخیر  وزیر امور خارجه فرانسه در کمیته روابط خارجی پارلمان این کشور مبنی بر اینکه ایران تسلیحات زیادی در یمن دارد، گفت: «مقامات برخی از کشورها هنگامی که نمی‌توانند پاسخگوی افکار عمومی و نخبگان جامعه خود در چرایی صدور انبوهی از تسلیحات مدرن به کشورهای متجاوز در منطقه باشند به فرافکنی پرداخته و دیگران را در ایجاد بحران‌ها در منطقه متهم می‌کنند. آنها به جای پاسخگویی و شفاف سخن گفتن، پیرامون چرایی صدور تسلیحات و ارائه دیگر کمک‌ها به متجاوزین از جمله عربستان از شیوه فرار به جلو استفاده می‌کنند و دیگران را در این زمینه متهم می‌کنند.»
به گزارش «ایران»، قاسمی با بیان اینکه وزیر امور خارجه فرانسه در سفر به  تهران و دیدار با مقامات ایران به صورت مفصل از مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در مورد مسائل منطقه آگاه شد، افزود: «ایران بارها مواضع خود را پیرامون کشور یمن و بحرانی که متجاوزان در آن به وجود آورده‌اند اعلام کرده است. ایران هیچ گونه سلاحی در یمن ندارد و همگان می‌دانند که یمن در محاصره کامل متجاوزان قرار دارد.»
این دیپلمات ارشد کشورمان با تأکید بر اینکه بحران یمن با تجاوز سعودی‌ها آغاز شد و همچنان به کمک تسلیحات فرانسوی و برخی دیگر از کشورهای فرامنطقه‌ای ادامه دارد، گفت: «ما به مقامات این کشورها توصیه می‌کنیم به جای این گفتار ناصحیح و برداشت‌های نادرست و غلط از اوضاع منطقه با پیروی از یک واقع‌بینی و درک درست از واقعیت‌های موجود در منطقه در مسیر کمک به پایان تجاوز و بازگشت آرامش، ثبات و امنیت در منطقه قدم بردارند و متجاوزان را از تجاوزهای سبعانه خود باز دارند.»
سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین دربیانیه ای دیگر با محکوم کردن اتهامات علیه ایران در بیانیه مشترک عربستان و مصر گفت : «اتهام مداخله ایران در کشورهای منطقه به هرشکل و از سوی هر طرفی محکوم است و جمهوری اسلامی ایران همواره کشورهای همسایه را اولویت خود در سیاست خارجی دانسته و به اشکال مختلف در جهت حل منازعات منطقه و افزایش همگرایی تا حاکمیت امنیت و ثبات در منطقه تلاش کرده و می کند».آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6736/21/460752/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر