دگرخوان
سرمقاله «عصبانی نشوید آقای رئیس جمهوری»
انتقادات از لحن و سخن دکتر حسن روحانی علیه منتقدان دولت در سخنرانی اخیر ایشان چه درست باشد، چه نادرست و چه آن را یک نقد اخلاقی بدانیم و چه سوء تفاهمی رسانه‌ای‌، گویای یک واقعیت است و آن، آسان بودن نقد رئیس جمهوری در ساختار حقوقی و اداری کشور است....بدون تردید اگر بخواهیم در مقام مشورت با دولت سخن بگوییم، با توجه به شناختی که از ظرفیت این دولت در پذیرش نقد داریم- که بخصوص در قیاس با دولت قبل قابل بررسی است- باید به اولیای دولت توصیه کنیم که بیش از این خود را درگیر حاشیه‌ها نکنند و با همدلی بیشتری به منتقدان خود بنگرند. اما در مقام اصحاب مطبوعات هیچ کس نمی‌تواند پنهان کند که تنها مقام سیاسی و اداری کشور که در نقد او می‌توان مرزها را درنوردید و هر چه خواست به او گفت، شخص رئیس جمهوری  است و اتفاقاً ناراحتی یاران و دوستان رئیس جمهوری از حاشیه‌های این گونه همین است که به قول عامه دولت هم چوب را می‌خورد و هم پیاز را!...ما ضمن دعوت رئیس جمهوری محترم و همه مدیران دولت به صبر حتی در برابر نقدهای بی پروا و توهین‌های ناروا، تأکید می‌کنیم که هرگونه کاستن از  حرمت نهاد ریاست جمهوری، تضعیف نهاد جمهوری در کشور است و این مسأله اصولگرا و اصلاح‌طلب ندارد. از یاد نبرده‌ایم رئیس جمهوری را که به گفته سخنگوی شورای نگهبان، برای تمدید ریاست جمهوری خود تعجیل داشت و جمهور مردم را خس و خاشاک خواند. تردید نکنید که روحانی چنین رئیس جمهوری نیست نشان به آن نشانی که نقد رئیس جمهوری هیچ هزینه‌ای ندارد.


 «دولت حق دارد سکوتش را بشکند»، گفت‌و‌گو با عطریانفر
در مقطعی آقای جهانگیری در نقد دولت آقای احمدی‌نژاد سخنانی را مطرح کرد و از برخی نهادهای فراتر از دولت از ایشان خواستند که سطح اظهارات نقدآمیز خود را کاهش داده و بیشتر به دستاوردهای دولت خود بپردازند. این تذکر البته از جهتی درست و صحبتی هم که منتقل شده دلسوزانه بوده است... به هر صورت به‌عنوان یک اقدام سیاسی و هوشمندانه این امر پذیرفته شده است. لیکن سکوت دولت و معاون اول یا رئیس جمهوری مبنای این نمی‌شود که چهره‌هایی که در گذشته پرونده تباهی داشته‌اند، جرأت کرده و دوباره به صحنه شانتاژهای تبلیغاتی بازگردند. در چنین موقعیتی دولت مجدداً به پاسخ به فضا‌سازی‌ها و رفتارهای شانتاژآمیز برخواهد آمد. به طور طبیعی دولت حق دارد که در چنین شرایطی موضع‌گیری کند. اینکه آقای جهانگیری دوباره موتور را روشن خواهد کرد در شرایطی مطرح شده که دولت روحانی زبان نقدآمیز خود را کنترل کرده اما طرف مقابل شانتاژ‌هایش را ادامه می‌دهد. منطق این سکوت یا به سکوت واداشتن حداقل حکم می‌کند که آنان نیز، در شانتاژ سیاسی و فضاسازی، خود را کنترل کنند. وقتی که عوامل دولت آقای احمدی‌نژاد بخواهند فضا را به هم بریزند، این حق مسلم دولت است که از حقوق خویش دفاع کند و به جامعه نشان دهد که به چه دلیل این نقدها مطرح می‌شود و باید در برابر به هم خوردن این تعادل سیاسی و اقتصادی در دولت قبل لب به سخن بگشاید...


سرمقاله«پیامدهای پنهان استیضاح»، بایزید مردوخی
استیضاح اختیاری قانونی است که قانون اساسی به نمایندگان مجلس داده است و با ١٠ امضا رسمیت می‌یابد. این اختیار و حق قانونی، تشکیک‌پذیر نیست؛ اما یک نماینده مجلس احتمالاً از مردم عادی مسئولیت‌پذیری بالاتری دارد. ممکن است افراد در سطوح مختلف جامعه، به تحلیلی برسند و بر مبنای آن، یک مسئول یا یک قوه را اسباب‌العلل همه مشکلات فرض کرده و از آن انتقاد کنند؛ اما یک نماینده از حدود وظایف در چارچوب قوانین عادی و اساسی و همچنین تأثیرگذاری عوامل ملی، سیاسی و اجتماعی و البته مسائل خارجی بر عملکرد‌ها اطلاع کافی دارد. در شرایطی که دولت دوازدهم نیمی از سال اول فعالیت خود را گذرانده، به نظر می‌رسد می‌توان همچنان مسائل را با جلسات درون‌کمیسیونی و نوعی همراهی به پیش برد تا اینکه کار به استیضاح کشیده شود. در این میان، توجه به چند نکته ضروری است. نخست، اگر نماینده‌ای متوجه انحراف یا مغایرت در رفتار وزیر یا وزارتخانه‌ای شود، حق تذکر و سؤال دارد. دوم، وقتی دولت یا وزیر برنامه‌ای به مجلس ارائه کرده، نماینده می‌تواند به استناد آن، مدعی انحراف شود؛ اما حتماً باید توان اثبات و ارائه اسناد آن را داشته باشد. نباید با موضوعات پرچالش امروز کشور به شکلی مکانیکی مواجه شد و گفت چون حق استیضاح وجود دارد، هر آن می‌توان از این اهرم استفاده کرد و شرایط اجتماعی، اقتصادی و سیاسی را در نظر نگرفت. صاحب‌نظران اتفاق نظر دارند که برخی مشکلات ایران وارد فاز بحران یا ابربحران شده است.


 سرمقاله «عملکرد مطلوب دولت دوازدهم»، مصطفی هاشمی‌طبا
به‌نظر می‌رسد در شرایط فعلی هیچ دولتی بهتر از این دولت نمی‌تواند کار کند. البته این چیزی از عملکرد خوب دولت کم نکرده و خدمات آقای روحانی و مجموعه دولت مطلوب بوده است. نه اینکه دولت نتواند بهتر از این عمل کند، اما به‌خاطر وجود برخی نگرش‌ها و مسائلی از این دست بهتر از این روش احتمالاً ممکن نیست... در باب تحرکات اخیر آقای احمدی‌نژاد می‌توان گفت این تحرکات در راستای تخریب دولت بوده و بحث انتخابات زودهنگام نیز در همین راستا تعبیر می‌شود، اما در اصل آقای احمدی‌نژاد جرمی مرتکب نشده است... در این میان نکته جالب این است که آقای احمدی‌نژاد عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است و سخنان او این پرسش را ایجاد می‌کند که آیا عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، مصلحت را در این می‌بیند که ارکان و عناصر اصلی نظام را که برخی مستقیماً منصوب رهبر معظم انقلاب هستند، زیر سؤال ببرد؟ آیا ادامه این روند عضویت وی را با چالش‌های جدی روبه‌رو نخواهد ساخت؟... دولت باید در مسائل اجرایی و تصمیم گیری‌ها بسیار قاطع و با شجاعت بیشتری کار کند.


سرمقاله «راز فریاد و ناسزاگویی!» حسین شمسیان
ادبیات مقامات ارشد دولتی در روزهای اخیر، بشدت مشوش و ناشی از اضطرابی درونی است، مانند شخص نگران و فاقد اعتماد به نفسی که برای غلبه بر مشکلات درونی، بلند و بلند‌تر فریاد می‌زند! همینجا باید این نکته را یادآور شد که اغلب کسانی که نمی‌خواهند صدایی جز صدای خودشان در عالم منتشر و منعکس شود، دائماً در توهم دشمن‌پنداری همه هستند و هر صدای مخالفی را به جریان رقیب و مخالف و... نسبت می‌دهند. این را حالا در حرفهای دولتمردان بخوبی می‌توانیم ببینیم. اینکه سخنگوی دولت ناگهان به یک رسانه حمله می‌کند و اتهام سیاه‌نمایی می‌زند، دقیقاً در همین چارچوب است. آنها مدام در این تصور باطلند که جریانی در حال دشمن‌تراشی برای دولت است، مردم را تحریک می‌کند و باعث می‌شود دستاوردهای(!) دولت دیده نشود! در حالی که هیچ دشمنی وجود ندارد جز عملکرد غلط و پر ابهام و ‌اشکال خودشان! آنها نمی‌خواهند بپذیرند که نارضایتی‌ها نه سیاسی که عمومی و اجتماعی است. یعنی دولت وظیفه اصلی خود یعنی برآوردن کف توقعات اقتصادی و اجتماعی مردم را هم رها کرده است.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6736/21/460753/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر