وضعیت رسول خادم در هاله‌ای از ابهام

تکذیب انتخاب سرپرست برای فدراسیون کشتیاستعفای رسول خادم از ریاست فدراسیون کشتی، به چالشی بزرگ برای ورزش اول ایران تبدیل شده است. کسی که جزو متخصص‌ترین رؤسای فدراسیون‌های ورزشی محسوب می‌شود، در یک حرکت غافلگیرکننده استعفای خود را به شکل شفاهی و نه کتبی اعلام کرد. در این میان، مسئولان وزارت ورزش و جوانان از وزیر گرفته تا معاون ورزش قهرمانی، بارها مخالفت خود را با این استعفا اعلام کرده‌اند. گفته می‌شود محمدرضا داورزنی 2 بار با خادم تماس گرفته و وی را برای برگزاری جلسه به وزارت ورزش دعوت کرده اما او هر بار از پذیرش دعوت معاون وزیر طفره رفته و ماجرا را به نوعی بلاتکلیف گذاشته است. این در حالی است که بدیهی است وزارت ورزش بخواهد هر چه زودتر تکلیف یکی از مهم‌ترین فدراسیون‌های ورزشی کشور مشخص شود و برای آن تصمیم عاجلی بگیرد. البته از ساختمان سئول خبر می‌رسد وزیر ورزش، همچنان خادم را گزینه نخست برای ادامه کار می‌داند اما اگر خادم بر استعفای خود پافشاری کند، وزارت ورزش و جوانان چاره‌ای جز انتخاب سرپرست برای فدراسیون کشتی نخواهد داشت.
بر اساس گزارش برخی از سایت‌ها، علیرضا حیدری، حسن رنگرز، امیر عفراتی و محمدرضا یزدانی خرم، جزو گزینه‌های سرپرستی فدراسیون کشتی هستند. در این شرایط، روزبه وثوق احمدی عضو کمیته حقوقی و قضایی اتحادیه جهانی کشتی، درباره مطرح شدن برخی خبرها مبنی بر احتمال تعیین سرپرست اعلام کرد: «در اساسنامه جدید، اعلام شد رئیس باید استعفای خود را به مجمع اعلام کند و در نهایت اعضای مجمع جلسه فوق‌العاده تشکیل دهند تا درخواست استعفای رئیس فدراسیون را قبول یا رد کنند. انتصاب سرپرست توسط وزیر ورزش و جوانان می‌تواند باعث تعلیق فدراسیون کشتی شود.»
علیرضا حیدری هم در رابطه با مطرح شدن نامش به عنوان گزینه سرپرستی چنین واکنشی داشت: «اگر به من بگویند جای خادم بیایم، اصلاً قبول نمی‌کنم چون منابع مالی که رسول دارد و از آنها استفاده می‌کند را من ندارم. ممکن است بتوانم کشتی را اداره کنم اما نمی‌توانم مانند رسول کشتی را اداره کنم. این بد است که یک عده وقتی می‌بینند کشتی به مشکل خورده، سریع می‌گویند ما هستیم.»
در این میان همچنان تلاش نامداران کشتی برای اینکه رسول را به ماندن ترغیب کنند، ادامه دارد. امامعلی حبیبی اولین طلایی تاریخ ورزش ایران در المپیک از خادم خواست که بماند: «به رسول خادم توصیه می‌کنم که اگرچه شاید برای موفقیت همه چیز مهیا نباشد اما به خاطر کشتی‌گیران و عزت کشتی ایران هم که شده بماند و به کارش ادامه دهد. به عنوان یک پدر نیز از او درخواست دارم که به خاطر سربلندی کشتی ایران، بماند.» محمد شروین اسبقیان، مدیرکل دفتر امور مشترک فدراسیون‌های وزارت ورزش هم در این رابطه گفت: «به دنبال سرپرست برای فدراسیون کشتی نیستیم، چون وزارت ورزش با استعفای خادم مخالفت کرده است.» اتفاق قابل توجه اینکه در پی انتشار برخی اخبار مبنی بر برگزاری تجمع مقابل وزارت ورزش و جوانان در حمایت از خادم، فدراسیون کشتی اطلاعیه‌ای صادر و تأکید کرد که این تجمع به هیچ عنوان مورد تأیید این فدراسیون نیست و از علاقه‌مندان درخواست می‌شود از اقدامات این‌چنینی که موجب برهم خوردن فضای ورزش ملی کشور می‌شود، اجتناب کنند.
رغبتی: به مردم اطلاعات غلط ندهیم
علی رغبتی مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و نظارت ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان با اشاره به مطالب مطرح شده در برخی  رسانه‌ها درباره حمایت نکردن وزارت ورزش و جوانان از رسول خادم گفت: «بعد از استعفای غیرمنتظره آقای خادم، هم آقای سلطانی‌فر و هم آقای داورزنی با این استعفا مخالفت کردند. تا آنجایی که من اطلاع دارم آقای خادم تماس‌های تلفنی معاون قهرمانی و حتی پیامک‌های او را هم بی‌جواب گذاشته و ما را در وضعیت بلاتکلیفی برای اداره فدراسیون قرار داده است که امیدوارم بزودی با حضور خادم و اعضای هیأت رئیسه فدراسیون، این مشکل بر طرف شود. بنابراین می‌خواهم که به مردم اطلاعات غلط ندهیم.»
بودجه فدراسیون کشتی و پاسخ مسئولان
اما در حالی که خزانه‌دار فدراسیون کشتی در مصاحبه‌ای اعلام کرد ۴۰ درصد از بودجه دولتی این فدراسیون از سوی وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک پرداخت نشده، شروین اسبقیان، مدیرکل دفتر امور مشترک فدراسیون‌ها در این باره چنین صحبت کرد: «کشتی بعد از فوتبال و با 72 درصد بالاترین میزان تخصیص را در بین فدراسیون‌های ورزشی داشته. میانگین تخصیص همه فدراسیون‌های ورزشی تا این تاریخ 70 درصد بوده و تا پایان سال باقی مانده سهم فدراسیون پرداخت خواهد شد.» کیکاووس سعیدی، خزانه‌دار کمیته ملی المپیک نیز در این خصوص عنوان کرد: «کمیته ملی المپیک، از مجموع 3 میلیارد و 800 میلیون تومان اعتبار این فدراسیون، حدود 2 میلیارد تومان آن را پرداخت کرده است.»
پس از این صحبت‌ها، محمدحسین حیدریان خزانه‌دار فدراسیون کشتی چنین واکنشی داشت: «در حالی‌که کمیته ملی المپیک به سایر فدراسیون‌ها حدود 80 درصد اختصاص داده و دریافتی فدراسیون کشتی حدود 50 درصد است این صحبت‌ها از سوی آقای سعیدی مطرح می‌شود. از خزانه‌دار کمیته المپیک می‌خواهم انصاف را رعایت کنند. وزارت ورزش در فاصله 2 هفته به پایان سال با احتساب بخش اول ۷۰ درصد و در مجموع دو بخش ۶۰ درصد به فدراسیون کشتی پرداخت کرده است.»

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6736/23/460763/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر