10 قضاوت <بن یعقوب> برای تیم‌های ایرانی؛ داور بد قدم
حامد جیرودی
داور مالزیایی سوژه اصلی دیدار استقلال و العین بود. او که نام کاملش «موهد امیرول ایزوان بن یعقوب» است، شب تلخی را برای مردم ایران ساخت و باعث شد تا 200 هزار کامنت اعتراض‌آمیز به‌صفحه رسمی AFC ارسال شود. او در حالی با قضاوت ضعیف و گرفتن دو پنالتی عجیب به سود تیم اماراتی، مانع از پیروزی آبی پوشان پایتخت شد که پیش از این هم سابقه زدن سوت‌های اشتباه به‌ضرر تیم‌های ایرانی را دارد. این داور 31 ساله، تاکنون در 10 دیدار به داوری بازی‌های نماینده‌های ایران پرداخته که 6 شکست، 1 تساوی و 3 پیروزی نصیب نماینده‌های ایران شده. بن یعقوب که از 2012 در لیست الیت قرار گرفته، در همان سال 2012 که تازه وارد جرگه داوران شده بود، 2 بازی تیم زیر 19 سال ایران مقابل ویتنام و استرالیا را قضاوت کرد که با پیروزی‌های 2 بر 1 و 4 بر1 ایران به اتمام رسید. او در لیگ قهرمانان آسیا 2014 بازی استقلال و الریان قطر را قضاوت کرد که با نتیجه 3 بر 1 به سود آبی پوشان به پایان رسید.
در لیگ قهرمانان 2015، بن یعقوب داور بازی فولاد و السد بود که با یک گل به سود تیم قطری به پایان رسید. عبدالله کرمی در آن بازی توسط داور مالزیایی از بازی اخراج شد تا بدشگونی این داور برای تیم‌های ایرانی آغاز شود. اما در فصل بعد و در لیگ قهرمانان 2016، این داور از همان دیدار پلی آف، هنرنمایی خود را برای ایرانی‌ها آغاز کرد و به قضاوت بازی حساس نفت تهران و الجیش پرداخت که با 2 گل به سود تیم قطری به پایان رسید تا یکی از نماینده‌های ایران کم شود. او سپس داور بازی سپاهان و‌ الاتحاد عربستان بود که این بازی نیز با 2 گل به سود تیم سعودی به پایان رسید. او در این بازی هم یک بازیکن سپاهان را اخراج کرد.
این داور در مسابقات قهرمانی آسیای زیر 23 سال داوری ایران مقابل قطر را برعهده داشت که با برتری 2 بر 1 قطری‌ها به اتمام رسید. بازی تیم زیر 19 ساله‌های ایران مقابل یمن که به برتری 1 بر صفر یمنی‌ها منجر شد و بازی معروف ایران و ویتنام در بازی‌های آسیایی 2014 اینچئون که به پیروزی 4 بر1 ویتنامی‌ها مقابل شاگردان نلو وینگادا انجامید، از دیگر دیدارهایی است که بن‌یعقوب در آنها نقش داشته است.
اما بن‌یعقوب به صورت کاملاً عجیبی، قضاوت‌های حساس تیم‌های اماراتی را برعهده می‌گیرد. در مسابقات مقدماتی جام جهانی 2018، امارات شرایط خطرناکی در جدول رده‌بندی داشت و باید مقابل استرالیا به برتری می‌رسید اما در خانه با یک گل به کانگوروها باختند. او در این فصل لیگ قهرمانان داور بازی پلی‌آف العین و الملکیه بحرین بود که العین با 2 گل به برتری رسید. او در گام بعدی قضاوت بازی الوحده امارات و الدحیل قطر را برعهده گرفت. در این بازی، بن‌یعقوب دو پنالتی برای الوحده گرفت که هر 2 هم گل شد اما الوحده هم قدرت لازم را نداشت و به الدحیل 3 بر 2 باخت.
آخرین هنرنمایی این داور مالزیایی نیز در العین رخ داد و او با گرفتن دو پنالتی عجیب بخصوص پنالتی دوم که بسیار بحث برانگیز بود، مانع از پیروزی استقلال در خانه حریف شد و در واقع العین یک امتیاز خود را مدیون این داور پر اشتباه است و این داور حداقل 14 سال دیگر می‌تواند قضاوت‌های زیادی در آسیا مخصوصاً برای تیم‌های اماراتی داشته باشد!

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6736/23/460766/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر