printlogo


بعیدی‌نژاد: امریکا را به نقض توافق هسته‌ای متهم خواهیم کردسفیر ایران در انگلیس گفت که ایران قصد دارد در نشست آتی درباره توافق هسته‌ای در وین، بار دیگر امریکا را به نقض تعهداتش در این توافق متهم کند.
به‌گزارش ایسنا، حمید بعیدی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرگزاری کیودو، با اشاره به توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 که در ژوئیه 2015 حاصل شد اظهار کرد: امریکا به طور مرتب توافق هسته‌ای را نقض می‌کند و این موضوع موجب نگرانی ایران است. بنابراین ما در نشست آتی وین این مسأله را مطرح خواهیم کرد.
به گزارش کیودو، معاون وزیرامورخارجه ایران و نمایندگان گروه 1+5 شامل امریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان قرار است هفته آینده 16 مارس (25 اسفند ماه) با یکدیگر دیدار و درباره روند اجرای این توافق و موضوعات مربوط به آن رایزنی کنند.تهران به‌تازگی کشورهای اروپایی را به اتخاذ موضعی ریاکارانه در قبال توافق هسته‌ای به منظور خوشایند دونالد ترامپ رئیس جمهوری ‌امریکا متهم کرده است.
ایران به‌طور خاص بر این باور است که واشنگتن تاجران اروپایی را درباره پیامدهای همکاری با شرکت‌های ایرانی می‌ترساند و از این‌رو لازم است که اتحادیه اروپا برای محافظت از توافق هسته‌ای این مسأله را حل و فصل کند. بعیدی‌نژاد همچنین با تأکید بر اینکه دستور کار نشست برلین فراهم کردن مذاکراتی دیگر درباره موشک‌های ایران یا مسائل منطقه‌ای نیست، گفت: «ما اطمینان یافته‌ایم که موضع انگلیس در نشست برلین متقاعد کردن امریکا برای ماندن در توافق خواهد بود.»وی ادامه داد: انگلیس به ما اعلام کرده است که آنها مذاکراتی کاملاً شفاف و صریح با امریکا خواهند داشت و از دولت ترامپ انتظار دارند که به تعهداتش در این توافق پایبند بماند.سفیر کشورمان همچنین درباره پرونده نازنین زاغری شهروند ایرانی-انگلیسی که از 2016 تاکنون به اتهام جاسوسی در زندان به سر می‌برد گفت که وزارت امور خارجه ایران به‌دنبال یافتن راه‌های قانونی برای آزادی نازنین زاغری در کوتاهترین زمان ممکن است. وی خاطرنشان کرد: پرونده وی حاوی مسائل قانونی پیچیده است اما دستگاه قضایی ایران به‌دلیل جنبه‌های انسانی آن به این پرونده نگاه مثبتی دارد اما هنوز تاریخی برای آزادی وی مشخص نشده است.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6736/1/460783/0