راهی که برای توسعه صنعت خودرو باید رفت
در دوره محدودیت‌هایی که بر کشور به طور عام و صنعت خودرو در ذیل آن وضع شده بود، صنعت خودروسازی در ایران دچار محنت و ضعفی شدید شد. حجم تولید در این صنعت در سال 1392 به نصف سال‌های پررونق کاهش یافت و صنعت خودروي کشور در دو سال منتهی به سال 1392 نه تنها رشد و نوآوری نداشت، که از حیث کیفی نیز گاهی با افت مواجه بوده است. این روند با تحقق برجام مسیر دیگری را طی کرد، مسیری که به اعتبار آن با قدرت می‌توان گفت: «صنعت خودرو کشور، یکی از میوه‌چینان موفق برجام بوده است».

هاشم یکه زارع
مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو
به عنوان نمونه در این فقره می‌توان به توفیق گروه صنعتی ایران خودرو به عنوان یکی از مهم‌ترین خودروسازان داخلی اشاره کرد. تحرکی که در این خودروساز پس از برجام اتفاق افتاده است در عرصه مدیریت جذب سرمایه خارجی، انعقاد قرارداد با خودروسازان صاحب نام خارجی و تلاش برای ایجاد تنوع در تولید و محصول تحرکی قابل توجه و در خور تأمل بود. آنچه طی سال‌های1392 به بعد در صنعت خودرو روی داده است را باید محصول تحولی دانست که در دو سطح رقم خورده است، یکی تحول مدیریت داخلی که بر اساس آن، نظام تعیین اولویت‌ها تغییر کرد و دیگری تحولی که در ارتباطات بین‌المللی شاهد آن بوده‌ایم.
با این دو اتفاق در کنار یکدیگر، فرصت تلاش مضاعف برای خودروساز شدن ما فراهم آمد به‌طوری که می‌توان به جرأت اعلام کرد که رویکرد این صنعت طی این مدت برای دستیابی به اهدافی که در اسناد بالادستی برای آن پیش‌بینی شده، منطقی بوده است اما این قطعابدان معنا نیست که صنعت خودرو یا هر یک از خودروسازان داخلی توانسته‌اند، در زمینه پاسخ به مطالبات و رقابت به نتیجه مطلوب برسند.
مرور مقايسه اي روند مثبت توليد با كيفيت در ايران خودرو، به خوبي گوياي جهت گيري و رويكردهاي اثربخش آن است:
- در سال 92، 365هزار دستگاه خودرو توليد كرديم، در حالي كه توليد اين گروه صنعتي در سال 96 به بيش از 700 هزار دستگاه خواهد رسيد.
- در حوزه كيفيت اقدامات بسيار زيادي انجام شده است؛ به طوري كه شاخص CSI در 70 درصد محصولات ايران خودرو بالاتر از متوسط صنعت خودرو شده است و همچنين 11 محصول ايران خودرو، سه ستاره و چهار ستاره كيفيت اخذ كرده‌اند.
- گروه صنعتي ايران خودرو از سال 92 تا پايان سال 96 موفق به توليد 13 محصول جديد شده است.
- همچنين در اين مدت سهم ايران خودرو از خودروهاي شاسي بلند افزايش يافته است.
- توليد خودروهاي اتوماتيك و تنوع بخشي به محصولات از لحاظ قيمت و ابعاد موجب شده است اقشار مختلف مردم توانايي خريد محصولات ايران خودرو را كسب كنند. اين در حالي است كه طي چهار سال گذشته ميزان افزايش قيمت محصولات ايران خودرو پايين تر از تورم سالانه و تورم بخشي بوده است.
- در اين مدت با تنوع بخشي به روش‌های فروش و ارائه تسهيلات مناسب سعي شده است تا طيف وسيعتري از مشتريان بتوانند خودرو مورد نظر خود را خريداري كنند.
اگرچه در ارزیابی‌ها، رویکرد این صنعت را در دستیابی به توفیق مثبت می‌دانیم اما بی‌تردید، تا خودروساز واقعی شدن فاصله داریم و زمانی خودروساز واقعی خواهیم بود که با اقتدار به مطالبه مشتریان پاسخ دهیم و بتوانیم در عرصه رقابت جهانی عرض اندام کنیم. در دنیایی که فاصله اطلاعاتی کم شده و در روزگاری که همگان، خودروسازان صاحب نام را می‌شناسند، خودروساز شدن به مفهوم واقعی، یعنی تولید متنوع محصولی که توان رقابت داشته باشد گرچه راهی طولانی به جلو پیموده ایم، اما نیک می‌دانیم که راهی بس طولانی‌تر تا رسیدن به استانداردهای مورد نظر ملت بزرگ ایران در پیش داریم.
همانگونه که پیش از این اشاره کردیم، راه توفیق نیز در روش بهره‌گیری از تجربه جهانی است. بی‌شک مراد از الگوبرداری تجربه جهانی، ساخت با آزمون و خطای چرخ نخ‌ریسی نیست بلکه باید در اتصال به خودروسازان کاربلد از دانش و تجربه آنان آموخت و در ارتباط با ایشان نسبت به وارد کردن آخرین فناوری‌های تولید اهتمام کرد. تجربه‌ موفقی که با تشکیل شرکت ایکاپ، توانستیم، علاوه بر پاسخگویی به بخشی از مطالبات مردم را در دستیابی به خودرویی بروز و متفاوت از آنچه داشته‌اند، فرصت وارد کردن تکنولوژی ساخت و تجهیزات بروز در صنعت خود را فراهم سازیم.
تصریح می‌کنیم که توسعه چنین پیامدهایی برای صنعت خودرو نیازمند تلاش جدی مدیریت‌های خودروسازی از یک‌سو و تعیین راهبرد عملیاتی روشن و زمینه‌سازی برای تحقق آن از سوی دیگر است. البته حمایت جدی از خودروسازان داخلی در عرصه‌های داخلی و خارجی با اعمال نظارت صحیح و راهگشا می‌تواند مؤثر باشد. در صورت تحقق چنین امری است که همگان می‌توانیم از ثمرات آنچه دستاوردهای خودروسازی واقعی است بهره‌مند شویم.
پایان سخن آنکه اتصال و ارتباط با خودروسازان برتر دنیا می‌تواند نیازهای دانشی، تجربی و فنی ما را در حوزه‌های مختلف برآورده سازد و امکان دستیابی سریع ما را به اهدافمان فراهم آورد. هدفی که از ما کشوری صاحب‌نام در عرصه خودروسازی می‌سازد. آرزویی که با ارتقای نشان ایرانی در این صنعت با تولید باکیفیت و متنوع محصولات در کلاس‌های مختلف محقق خواهد شد.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6743/258/461133/1
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر