نسخه Pdf


مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان در گفت‌و‌گو با «ایران»:

توسعه کارخانه‌های بزرگ فولاد یک ضرورت است
شرکت فولاد هرمزگان دومین کارخانه بزرگ تولید فولاد بعد از انقلاب، در کنار خلیج نیلگون همیشه فارس در زمینی به مساحت 95 هکتار در 13 کیلومتری غرب شهر بندرعباس و در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس واقع شده است که با وجود این شرکت استان هرمزگان به قطب سوم فولاد کشور تبدیل می‌گردد. از ویژگیهای این شرکت مجاورت آن با آبهای نیلگون خلیج همیشه فارس و دسترسی آسان به آبهای آزاد، نزدیکی به مخازن عظیم گاز عسلویه، مجاورت با ذخایر سنگ آهن گل گهر، مجتمع بندری شهید رجایی و حمل و نقل جاده‌ای و ریلی می‌باشد. در باره فعالیت این شرکت با «فرزاد ارزانی مدیر عامل شرکت فولاد هرمزگان» به گفت و گو نشستیم که می‌خوانید :

 در حال حاضر مجتمع فولاد هرمزگان از نظر تولیدات و صادرات در چه وضعیتی قرار دارد؟
شرکت فولاد هرمزگان با ایفای نقش راهبردی در توسعه صنعتی در منطقه جنوب کشور با رویکرد توسعه پایدار به عنوان سازمانی سرآمد در صنعت فولاد، همواره برآن بوده با به کارگیری رویکردهای بهبود مستمر و استراتژی‌های توسعه بازار، در راستای جلب نظر مشتریان و ارائه محصولات مطابق استانداردهای روز دنیا،اهداف و برنامه‌های خود را تهیه و تدوین نماید. اخذ عنوان برترین صادرکننده نمونه استانی در دو سال گذشته، عرضه بیش از یک میلیون تن محصول به بازارهای جهانی و تأمین پایدار نیاز نوردکاران داخلی گواه این مدعاست. شرکت فولاد هرمزگان که از سال 1390 رسماً محصول اسلب خود را به صورت انبوه تولید و به بازارهای داخل و صادراتی عرضه نمود، تاکنون روندی صعودی را در تولید و فروش محصولات تجربه کرده است که این امر ناشی از استفاده نیروهای متخصص و جوان و با انگیزه و تکنولوژی بالای خط تولید و بازاریابی و شناسایی دقیق بازارهای هدف صادراتی و داخلی و پاسخگوی به نیازهای فنی و تجاری مشتریان می‌باشد.
از سال 1395 به بعد، استراتژی شرکت بر افزایش حجم و کیفیت تولید و حضور پررنگ و قوی تر در بازارهای بین‌المللی، افزایش سهم بازارهای جهانی،توسعه بازارهای جدید صادراتی در جهت افزایش درآمد و سودآوری شرکت متمرکز شده است و در این راستا در سال 1395 از کل محصول اسلب فروش رفته، حدود 70 درصد آن به بازارهای هدف صادراتی عرضه گردید.
 همین روند در سال 1396 نیز ادامه یافته است طوریکه در یازده ماهه ابتدای سال جاری با 26 درصد رشد تولید نسبت به مدت مشابه سال قبل، حدود یک میلیون تن اسلب به بازارهای جهانی صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشدی معادل 13درصد را نشان می‌دهد.
از ابتدای سال 1396 تاکنون زمینه بهبود فرآیندهای فروش، معیار سنجش رضایت مشتریان مورد توجه ویژه واقع شد و با انجام اقدامات اصلاحی مطابق نظرات اخذ شده و سطح انتظارات مشتریان و ارائه بازخوردهای مورد نیاز به آنها، گام‌های مهمی در راستای جلب رضایت مشتریان در شرکت برداشته شد. همچنین ارائه شرایط پرداخت مناسب و متنوع،تحویل به‌موقع،پاسخگویی به مسائل فنی و تجاری مشتریان در کمترین زمان ممکن وبهبود در فرایند پذیرش مشتریان، اولویت‌بندی نیازهای مشتریان، تأمین پایدار محصولات ویژه با آنالیز و ابعاد خاص مد نظر مشتریان از جمله اقدامات اصلاحی در جهت جلب رضایت مشتریان بوده است که تأثیر مجموعه این عملکردها در یازده ماهه ابتدای سال جاری، رشدی 9 درصدی نسبت به برنامه مصوب فروش است.
آنچه که به وضوح در چشم انداز شرکت فولاد هرمزگان متصور است،توسعه بازارهای صادراتی،حفظ و تأمین پایدار نیازهای نوردکاران داخلی، بازاریابی محصولات با ارزش افزوده بالاتر،توسعه محصولات جدید خطوط و تکمیل زنجیره ارزش با رویکرد توسعه خطوط تولید به سمت محصولات نهایی است.
مطالعات بسیاری جهت شناسایی نیاز بازار در واحد فروش این شرکت صورت پذیرفته و این روند به طور مستمر به منظور ارزیابی بازارهای بالقوه و بالفعل و برداشتن گام هایی در راستای توسعه بازار از طریق تولید محصولات جدید انجام می‌پذیرد.
 صنعت فولاد کشور در حال حاضر با چه مشکلات و نارسایی هایی مواجه است؟
كامل نبودن زنجیره تولید از سنگ آهن تا محصول نهایی، تأثیر قیمت بازار جهانی بر بازار داخلی، هزینه‌های بالای تولید در کشور، ضعیف بودن زیرساخت‌های حمل و نقل جاده ای، ریلی و دریایی و بالا بودن سود‌های بانکی از مهمترين چالش‌هاي تاثيرگذار اين حوزه هستند. .
 شرکت فولاد هرمزگان در یازده ماهه سال جاری با چه مشکلاتی مواجه بوده است؟
همان گونه که می‌دانید ماده اولیه در فولاد هرمزگان، گندله است و یک کارخانه احیای مستقیم برای تولید آهن اسفنجی در اینجا مشغول فعالیت هستند که گندله را به آهن اسفنجی تبدیل می‌کنند. گاه در زمینه آهن اسفنجی با کمبود روبه رو می‌شویم و ممکن است از خارج از واحد تهیه کنیم. در کل در تأمین گندله دچار مشکل هستیم. موضوع تأمین گندله در زنجیره فولاد باید به درستی مدیریت شود تا شرکت‌های داخلی دچار مشکلاتی مانند تأمین مواد اولیه نشوند.
 آیا حمایت‌های لازم از تولید فولاد از سوی دولت و مراجع ذیصلاح ادامه دارد یا خیر؟
 صنعت فولاد کشور نیازمند تعرفه‌های واردات به‌صورت نظام‌مند و هدفمند است. در بخش تسهیلات نیز باید نگاه‌ها به سمت وسوی واحد‌های تولیدی و اشتغال‌زا بیشتر شود.
 چه پیشنهادهایی برای حل مشکلات موجود در بخش فولاد دارید؟
پیشنهاد ما این است باید با ساخت واحدهای کوچک فولادسازی خداحافظی کنیم و توسعه کارخانه‌های بزرگ فولاد را رواج دهیم و از سوی دیگر واحدهای کوچک فولادسازی را درهم ادغام کنیم. برای رسیدن به تولید 55 میلیون تن فولاد در افق 1404 می‌بایست تمام زیرساخت ها آماده باشند. برای تأمین مواد اولیه برای این حجم از تولید باید برنامه دقیق ومنظمی را تدوین و اجرایی نمود.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6743/265/461141/1
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر