گشتي در دنياي سينما
پیامی برای تمامی مهاجران جهان

کومیل نانجیانی خالق فیلم پر طرفدار «مریض بزرگ» که پاکستانی است و لوپیتا نیونگو که جدید‌ترین فیلم بسیار پر فروشش کاری کمیک بوکی به نام «پلنگ سیاه» بوده است و کنیایی‌الاصل است، هفته پیش در پیامی مشترک به تمامی مهاجران در سطح دنیا و بویژه جهان سومی‌هایی که به امریکا و اروپا آمده و آنجا سکنی گزیده‌اند، گفتند رؤیای تمامی انسان‌ها یک زندگی آرام و ایمن است و اگر جهان سینما مکانی مناسب برای رسیدن- ولو غیر واقعی- به این اهداف است اما حتی رؤیاها هم می‌توانند پایه‌ای برای رسیدن به دستاوردهای واقعی و زندگی‌های آسوده باشند. آنها خطاب به پناهجویان افزودند: هر اتفاقی هم بیفتد، ما پای شما می‌مانیم. چه در غرب و چه در شرق نمی‌توان به هیچ وعده و قولی دل بست اما می‌توان با آرزوهای هنری یا دستاوردهای واقعی به سمت جلو حرکت کرد و امیدوار ماند.

اهمیت عشق و محبت برای جوردن پیل

پیروزی جوردن پیل در شاخه اسکار برترین سناریوی اوری‌ژینال سال که جوایز آن 14 اسفند در شهر لس‌آنجلس امریکا اهدا شد. از عجایب نودمین دوره توزیع این جوایز تبلیغاتی اما مهم و پر سر و صدا توصیف شده است. این‌هنرمند سیاهپوست و جوان که جایزه‌اش را به سبب ارائه فیلم «برو بیرون» (یا «فرار کن») به‌دست آورد و نخستین سیاهپوست فاتح مجسمه طلایی این شاخه از زمان شروع توزیع این جوایز 9 دهه‌ای است، روی «سن» و پس از دریافت جایزه‌اش گفت: مطمئن بودم که اگر ساخت این فیلم محقق و به بازار عرضه شود، بازخورد خوبی خواهد داشت.پیل از افرادی که در ساخت فیلم ترسناک «برو بیرون» به وی یاری رساندند تشکر و خود را مدیون شرکت فیلمسازی بلوم هاوس (با تخصص ساخت آثار ترسناک) نامید. او متذکر شد که مادرش همیشه به او تأکید کرده است که حتی در اوج نفرت و در جریان سخت‌ترین رویدادها عشق و محبت را از یاد نبرد و به اهمیت آنها بیندیشد.

دسپلات و موسیقی زندگی ناشنوایان

در صنعت ساخت موسیقی متن فیلم‌های سینمایی که غول‌هایی دیرپا مثل جان باری، انیو موریکونه و جان ویلیامز بیش از نیم قرن موسیقی سرایی کرده‌اند و نسل هانس زیمر و جیمز هورنر فقید نیز خوش درخشیده‌اند، الکساندر دسپلات فرانسوی در سال‌های اخیر به هرم این حرفه نزدیک و نزدیک‌تر شده است. موسیقی متن پر از اسرار و استعاره‌های او برای «شکل‌آب»، دومین اسکار برترین موسیقی متن سال را طی سه سال اخیر نصیب وی ساخت و آن هم در حالی که وی در سال 2015 نیز برای تدوین و ارائه موزیک متن «هتل بزرگ بوداپست» به کارگردانی وس اندرسون به مجسمه طلایی این قسمت چنگ زده بود. دسپلات کارش را در فیلم ابتکاری و چهار اسکاری گی‌یرمو دل توروی مکزیکی نوعی نجوا با ناشنوایان و به حرکت درآورنده مردم صبور و ساکن نامیده است.

امیدهای سردمداران مبارزه با تعرض

اشلی جاد، سلماهایک و آنابلا شیورا هنرپیشه‌های زن امریکایی و مکزیکی که از سردمداران پویش «من نیز هستم» در زمینه کوبیدن هاروی وین اشتاین و نظایر او به سبب تعدی‌های مکرر آنها به زنان هنرمند در هالیوود هستند، هفته پیش در نشست‌ها و مصاحبه‌هایی از اهداف این نهضت بیش از پیش سخن گفتند. شیورا گفت خوشحال است که راهی تازه برای افشای متخلفان اخلاقی باز شده و جاد افزود اسباب سرور است که صداهای متعدد و آدم‌هایی از تبارهای مختلف که درد مشترک‌شان تعرض وین اشتاین‌ها به آنان است، حالا طنین مشترکی پیدا کرده‌اند و هایک متذکر شد تصاویر و صداهای مطرح‌ترین چهره‌های روز سینما را هم ضبط کرده‌اند که هر چند قربانی این خشونت‌ها نبوده‌اند اما متعهد شده‌اند برای نبرد با این حرکات سبعانه دست به هر کوششی بزنند و چه چیزی بهتر از این؟

تولدی تازه برای «آیوری» پیر

جیمز آیوری هنرمند پر سابقه امریکایی که بیش از 50 سال با اسماعیل مرکانت هندی تبار و تبعه بریتانیا در ساخت فیلم‌های هنری و اقتباس شده از روی آثار بارز ادبی همکاری کرد، چند سال پس از مرگ آن همکار شاخص امسال تولدی نو در 89 سالگی‌داشته و پاداش آن تصاحب جایزه اسکار برترین سناریوی اقتباس شده به سبب ارائه فیلمنامه «مرا با نام خودت صدا بزن» بوده است. آیوری که با مرکانت کلاسیک‌هایی مانند «اتاقی با یک منظر» و «هاواردز اند» را ساخت و برای نگارش سناریوی فیلم جدیدش به اقتباس هنرمندانه از روی رمان آندره آسیمان پرداخت، معتقد است هنر هرگز پیر و حاشیه نشین نمی‌شود حتی اگر فیلم او به سبب پیری رنگ و جوهرش را از دست بدهد.

برایانت: گاهی باید حرف زد

گلن کین هنرمند نه‌چندان نام آشنای امریکایی که در مراسم اخیر «اسکار 2018» برنده جایزه بهترین فیلم انیمیشن کوتاه شد، هفته پیش در مصاحبه‌ای با لس‌آنجلس تایمز گفت پیروزی او نشانه و مصداق روشن این ادعا است که در سایه تداوم و شور و تلاش می‌توان غیر ممکن‌ترین امور را هم ممکن ساخت. کوبی برایانت بسکتبالیست مشهور و 39 ساله و بازنشسته امریکایی نیز که متن داستانی این کارتون را نوشته و نریشن آن را هم انجام داده است، به این روزنامه پر شمارگان اظهار داشت: همیشه به ما بسکتبالیست‌ها گفته‌اند زیاد حرف نزنید و فقط تلاش و ممارست کنید تا به اهداف و پیروزی‌ها در زمین ورزش برسید اما گاهی هم باید حرف زد و به هنر و خطابه روی آورد تا دنیا را زیباتر ساخت و مانع از یکه‌تازی امثال دونالد ترامپ شد.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6743/12/461714/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر