آتش و خشم در کاخ سفید ترامپ
مایکل وولف / مترجم: مهوش غلامی

طرح‌های خام بنن برای ترامپ

بنن از استفان میلر خواست دستورالعمل مربوط به مهاجرت را بنویسد. میلر که فردی پنجاه و پنج ساله در جسمی سی ودو ساله بود، از کارکنان سابق جف سشنز بود که به خاطر تجربه سیاسی‌اش به ستاد ترامپ‌ آورده شد؛ جز اینکه معلوم بود از محافظه کاران راستگرای افراطی متعهد است، مشخص نبود دیدگاه سیاسی میلر شامل چه توانایی‌های خاصی است. او می‌بایست نویسنده سخنرانی‌ها می‌بود اما اگر همچنین  کاری را انجام می‌داد ظاهراً فقط محدود به نوشتن نکاتی به صورت فهرست وار بود و نمی‌توانست آنها را درقالب جمله بیان کند. او می‌بایست مشاور سیاسی می‌بود اما چیز زیادی از سیاست نمی‌دانست. او می‌بایست مغز متفکر کاخ سفید باشد اما عامداً بی‌سواد بود و مطالعه نداشت. او می‌بایست متخصص ارتباطات می‌بود اما تقریباً با همه ضدیت داشت. بنن در طول دوره انتقال قدرت او را مأمور کرد به اینترنت مراجعه کند و سعی کند درباره دستورالعمل مطالعه  و اصول آن را تنظیم کند.
وقتی بنن وارد کاخ سفید شد، طرح اولیه و خام دستورالعمل اجرایی را در مورد مهاجرت و ممنوعیت سفر، اخراج فراگیر مسلمانان از امریکا به سبک ترامپ، در دست داشت که تا اندازه‌ای بنا به تشویق پریبوس با بی‌میلی سر هم شده بود تا کمی بعد به‌عنوان دستورالعملی خشن و بیرحمانه تلقی شود.
در وسواس استفاده حداکثر از هر لحظه، توأم با تقریباً فقدان کامل دانش انجام کار، تعداد عجیب جمعیت در مراسم تحلیف و سخنرانی عجیب و غریب در سازمان سیا، ناگهان یک دستور اجرایی پدیدار شد بدون آنکه تقریباً هیچ‌کس در دولت فدرال آن را دیده باشد یا حتی از آن خبر داشته باشد و سیاست امریکا در مورد مهاجرت را زیرورو کرد. پرزیدنت ترامپ دور از چشم وکلا، مسئولان انتظامات و مؤسسات و پرسنل مسئول اجرای قانون – در حالی که بنن در پشت سرش با صدایی یواش و هیجان زده، انبوهی از اطلاعات پیچیده را در اختیارش می‌گذاشت – هر آنچه را در برابرش روی میز بود امضا کرد.
روز جمعه ۲۷ ژانویه قانون ممنوعیت سفر امضا و بلافاصله به اجرا گذاشته شد. نتیجه هم ابراز وحشت و عصبانیت از سوی رسانه‌های لیبرال، بروز وحشت در جوامع مهاجر، اعتراضات پرهیاهو در فرودگاه‌های بزرگ، سردرگمی در دولت و در کاخ سفید، سیل سخنرانی‌ها، هشدارها و نکوهش از طرف دوستان و خانواده بود. چی کار کردی؟ خودت می‌دونی چی کار می‌کنی؟ باید لغوش کنی! قبل از اینکه شروع کنی کارت تمومه! کی اینجا مسئوله؟
اما استیو بنن از کار خود راضی بود. او نمی‌توانست امیدوار بوده باشد خط جدایی آشکارتری بین دو امریکا – امریکای ترامپ و امریکای لیبرال ها – و بین کاخ سفید خودش و کاخ سفیدی که کسانی ساکنش بودند که هنوز برای نابود کردن کامل آن آمادگی نداشتند، ترسیم کند.
تقریباً همه کارکنان کاخ سفید می‌پرسیدند چرا این برنامه روز جمعه اعلام شد که بیشترین ضربه را به فرودگاه‌ها می‌زند و بیشترین اعتراضات را سبب می‌شود.
بنن گفت: «‌ام م م.... خب، به این دلیل که آدم‌های حساس در فرودگاه ظاهر شوند و شورش کنند.» این راه سرکوب کردن لیبرال‌ها بود: آنها را دیوانه کن و به چپ بکش.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6743/20/461755/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر