نسخه Pdf


عراقچی در کمیسیون مشترک برجام در وین :

ضرب الاجل ترامپ برخلاف تعهدات امریکا است
یازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام روز گذشته در سطح مدیران سیاسی ایران و کشورهای 1+5 به میزبانی هلگا اشمید، معاون سیاست خارجی اتحادیه اروپا در وین برگزار شد.
سید عباس عراقچی به نمایندگی از ایران و برایان هوک، مشاور ارشد سیاسی رکس تیلرسون وزیر خارجه برکنار شده امریکا در این نشست حضور یافتند.  شکایت ایران از نقض شکنی امریکا در چارچوب برجام، اصلی‌ترین محور رایزنی مقام‌های ایرانی و طرف‌های توافق هسته‌ای در یازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام بود. این در حالی بود که یک روز پیش از آن برایان هوک نماینده امریکا در برلین، رایزنی‌های فشرده‌ای را با طرف‌های توافق هسته‌ای از سر گذرانده بود.  
رایزنی‌هایی که به روایت سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا به تفاهم اروپا و امریکا بر ادعای نقش مداخله جویانه ایران در منطقه انجامیده است. با این حال مقام‌های کشورمان در خلال نشستی که روز گذشته در وین برگزار شد لزوم حمایت جدی‌تر اروپایی‌ها از برجام را یادآور شدند و از سایر طرف‌های توافق خواستند برای نقض شکنی‌های پیدا و پنهان واشنگتن چاره‌جویی کنند.
سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران کمی پیش از نشست روز گذشته کمیسیون مشترک خبر داد که هیأت ایرانی با هیأت‌های اتحادیه اروپا و همچنین روسیه، فرانسه و آلمان به طور دوجانبه گفت وگو و مواردی را  که مورد نقض واقع شده است  مطرح کرده است. عراقچی با بیان اینکه «مواضع برخی از کشورها کاملاً با مواضع ایران نزدیک است و مواضع برخی دیگر نیز مؤید نقض برجام توسط امریکا است ولی تا حدی از گفتن آن ابا دارند» افزود: «تحولاتی که در پیش است تحولات چندان آسانی نخواهد بود؛ ضرب‌الاجلی که آقای ترامپ تعیین کرده است مسلماً برخلاف تعهدات امریکا است؛ چون ایجاد فضای نگرانی و تردید درباره اینکه پس از این ضرب الاجل چه شرایطی پیش خواهد آمد، طبعاً باعث عدم اجرای موفقیت آمیز برجام در زمان کنونی می‌شود و این از نظر ما نقض روشن برجام است.»
معاون وزیر امور خارجه درباره گفت وگوهای کشورهای اروپایی درباره برجام گفت: «کشورها مجازند که با هم مشورت‌هایی داشته باشند؛ اما طبیعتاً روند 1+5 و کمیسیون مشترک یک روند دسته جمعی با مشارکت همه کشورهای عضو برجام است و ما هیچ روند کناری را به رسمیت نمی‌شناسیم و مصوبات آن را هم قبول نداریم.»  
او با تأکید بر اینکه بحث اصلی در کمیسیون مشترک بر رفع تحریم‌ها و بدعهدی‌های امریکا متمرکز است، درباره اصلاح ایرادهای برجام گفت: «موضع ما کاملاً روشن و تردیدناپذیر است؛ برجام به هیچ وجه امکان مذاکره مجدد، باز شدن و بحث مجدد ندارد؛ از دید ما هیچ امکانی برای یک توافق تکمیلی، یک الحاقیه یا عباراتی از این قبیل که این روزها استفاده می‌شود، وجود ندارد.»
مواضع عراقچی در حاشیه نشست کمیسیون مشترک در شرایطی مطرح شد که او چند روز پیش در واکنش به اقدامات ضد برجامی امریکا هشدار داده بود: «اگر امریکا از برجام خارج شود، ما هم خارج می‌شویم.  این موضوع به اروپایی‌ها گفته شده است که اگر نتوانند امریکا را در برجام حفظ کنند ایران هم خارج خواهد شد.» هشداری که داریل کیمبال، مدیر انجمن کنترل تسلیحات امریکا با انتشار توئیتی، آن را زنگ خطر توافق هسته‌ای خواند.
گفتنی است، عراقچی پس از پایان یازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام در وین، با نماینده هیات آمریکایی جداگانه دیدار کرد.  همچنین نمایندگان ایران پس از نشست سه‌ساعته‌ی کمیسیون، در دیدارهایی جداگانه با همتایان خود از کشورهای چین و دیگر کشورها با یکدیگر گفت‌وگو کردند.
نشست مشترک اروپا و امریکا
نشست کمیسیون مشترک برجام در شرایطی برگزار شد که مقام‌های امریکا و اروپا یک روز پیش از آن در برلین، درباره مطالبات ترامپ در چارچوب برجام و همچنین ادعای او پیرامون نقش منطقه‌ای ایران با یکدیگر گفت‌وگو کردند.  هدر نائورت، سخنگوی وزارت خارجه امریکا در نشستی خبری با اشاره به دیدارهای «برایان هوک» مشاور ارشد سیاستگذاری وزارت خارجه امریکا با اروپایی‌ها تأکید کرد اقدامات منطقه‌ای ایران در چارچوب توافق هسته‌ای محور این گفت‌وگوها بوده است. به گفته او سیاست ترامپ در قبال ایران، بر مقابله با رفتار مخرب منطقه‌ای ایرانیان استوار است و اروپایی‌ها هم با کلیت این استدلال مخالفتی نداشته‌اند.


نیم نگاه
بعیدی‌نژاد: امریکا بیش از همه در فشار و انزوای بی‌سابقه‌ای قرار گرفته است

«حمید بعیدی‌نژاد» سفیر ایران در لندن و رئیس هیأت کارشناسی ایران در مذاکرات با گروه 1+5 همزمان با یازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام در وین در صفحه توئیتر شخصی‌اش نوشت: «در جلسه امروز کمیسیون مشترک برجام امریکا در برابر همبستگی تمامی کشورهای عضو بیش از همیشه در فشار و انزوای بی‌سابقه‌ای قرار گرفته است.»آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6743/1/461796/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر