نسخه Pdf


پاسخ محمد علی نجفی به شایعات :

دروغ می‌سازند و به‌آن حمله می‌کنند
محمدعلی نجفی، شهردار تهران گفت: اخیراً یکی از اعضای شورای شهر گفته وقتی نجفی به لهستان رفت، یک قراردادی برای خرید اتوبوس با یک شرکتی انعقاد کرده ‏که اصلاً آن شرکت وجود خارجی ندارد!
 محمدعلی نجفی طی سخنانی در همایش حراست کل شهرداری تهران گفت:‏ اخیراً یکی از اعضای شورای شهر گفته وقتی نجفی به لهستان رفت، یک قراردادی برای خرید اتوبوس با یک شرکتی انعقاد کرده ‏که اصلاً آن شرکت وجود خارجی ندارد! بعد هم مخالفان به مسخره گفتند خالی‌بندی شهردار بوده و موافقان هم گفتند چنین چیزی ‏شنیده شده است و این در حالی است که اصلاً در آنجا قراردادی نداشتیم؛ ما  در گزارشی که بعد از سفر دادیم، گفتیم به‌دلیل اینکه ‏سیستم حمل و نقل عمومی ورشو بسیار جالب و پیشرفته است، ما درباره همکاری در زمینه حمل و نقل عمومی صحبت‌هایی ‏کردیم اما نه قراردادی بستیم و نه اتوبوسی خریدیم.‏
او در ادامه گفت: در ورشو بیش از 70درصد حمل و نقل شهری بواسطه حمل و نقل عمومی صورت می‌گیرد که این عدد بجز تاکسی است و ‏با محاسبه تاکسی‌ها، سهم حمل و نقل عمومی به بیش از 90 درصد می‌رسد و این در حالی است که در حال حاضر در تهران، سهم ‏حمل و نقل عمومی از سفرهای درون شهری 20 درصد است که با احتساب تاکسی‌ها، این رقم به 40 درصد می‌رسد.‏
نجفی گفت: برخی خبر دروغ می‌سازند و به خبری که خودشان ساخته‌اند حمله می‌کنند. در طول این ۴۰ سال که مسئولیت‌های مختلفی داشته‌ام، همیشه حامی و مدافع کار حراست بوده‌ام.او گفت: در شهرداری تهران با وجود اینکه حراست به آن معنی که در دستگاه‌های دیگر وجود دارد، وجود نداشت اما تعمد و اصرار داشتم که یکی از دوستان باسابقه، خوشنام و باتجربه را برای این مسئولیت بیاورم و خوشبختانه آقای قالیباف برای حراست شهرداری تهران معرفی و انتخاب شدند و در این شش ماه نیز از کار حراست راضی هستم.
نجفی ادامه داد: حراست در همه دستگاه‌ها مهم است و بخصوص در دستگاهی همچون شهرداری تهران که در معرض آسیب و فساد بیشتری قرار دارد، این اهمیت دوچندان می‌شود؛ بویژه در شهرداری تهران که امروز شعار مبارزه با فساد و شفاف‌سازی را که اعتقاد قلبی من است، در آن مطرح کردیم و از این جهت کار حراست اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. حراست‌ها در شهرداری و سایر دستگاه‌ها باید قدرت تحلیل مسائل را داشته باشند تا بتوانند پیش‌بینی و پیشگیری کنند.
او گفت: درایت در کار حراست یک ضرورت است، بی‌درایتی مسئولان حراست می‌تواند هم برای دستگاه‌ها و هم برای افرادی که ممکن است حق‌شان پایمال شده و به آنها ظلم شود، فاجعه بیافریند. یکی از شعارهایی که برای تهران دنبال می‌کردیم و ان‌شاءالله دنبال خواهد شد، مسأله اخلاق شهروندی است.
نجفی گفت: ما تحت تأثیر سجایای اخلاقی همه بزرگان انقلاب اسلامی، از حضرت امام(ره) تا شهیدان چمران، رجایی، باهنر، بهشتی، مطهری، شهدای جنگ تحمیلی و شهدای بعد از دفاع مقدس، قرار داریم و کمابیش با آنها ارتباط داشته‌ایم، اما همه این افراد، خاک پای هیچ یک از پیامبران خداوند نمی‌شوند و همه پیامبران الهی نیز خاک پای پیامبر مکرم اسلام(ص) نمی‌شوند.
او تأکید کرد: حراست نباید در گیر و دار مسائل سیاسی بیفتد. من از صمیم قلب این شعار را مطرح کردم که «شهرداری تهران باید از مسائل سیاسی فارغ شود.» من از قبل از انقلاب اسلامی که با شهید چمران بودم، به دستور ایشان آمدم و این در حالی است که اگر یک ماه دیگر می‌ماندم، باید از دکترایم در یکی از بهترین دانشگاه‌های دنیا دفاع می‌کردم اما وقتی شهید چمران گفت بیا، من آمدم. شهردار تهران گفت: از آن روز تا امروز نیز آدم سیاسی بودم و در گروه‌های مختلف، مواضع سیاسی داشتم، اما روزی که وارد شهرداری تهران شدم، گفتم من کسوت سیاسی را از تن به در می‌کنم و می‌خواهم به‌عنوان خدمتگزار مردم خدمت کنم.
 اجرای طرح توسعه انضباط شهری در سال آینده
شهردار تهران با بیان اینکه با منابع محدود در سال‌جاری شهرداری را اداره می‌کردیم، اظهار داشت: زمانی که سر کار آمدیم عده‌ای گفتند این تیم جدید در باتلاق شهرداری غرق خواهند شد و حتی دو ماه هم نمی‌توانند حقوق پرسنل خود را بدهند؛ اما امروز همه پرداختی‌های شهرداری در اسفند ۱۳۹۶ به نحوی که عملی و ممکن بوده، پرداخت شده است.
وی در مراسم رژه صبحگاهی و پیشواز نیروهای شهربان و حریم بان با اشاره به اینکه مقابله با نبود انضباط و تخلفات ساخت و ساز مقدم بر برخوردهای بعدی است، اظهار داشت: در روزهای آخر سال همه در صدد هستیم تا فعالیت‌های یک سال گذشته را جمع‌آوری کرده و کارها و مسائل باقی مانده را انجام دهیم تا خودمان را برای تعطیلات و استراحت نوروزی آماده کنیم. نجفی گفت: چرا که شما در عین حال که مشغول ارزیابی فعالیت‌های یکساله و جمع‌بندی فعالیت‌های آخر سال هستید، تازه باید خودتان را برای یک کار سخت‌تر و ویژه در ایام تعطیل آماده کنید تا در مقابل کسانی که ممکن است بخواهند از تعطیلات و وجود خلأ در بخشی از سیستم‌های اداری سوء‌استفاده کنند، آماده باشید.
شهردار تهران با بیان اینکه طرح توسعه انضباط شهری سال آینده، حدود دو هفته قبل به مرحله نهایی رسید و اجرای آن در سال آینده چهره شهر را زیباتر خواهد کرد، گفت: بر اساس این طرح در سال آینده با عدم انضباط شهری در هر شکل و هر جای شهر مبارزه جدی انجام می‌دهیم.
46 واگن جدید به مترو تهران افزوده شد
نجفی روز پنجشنبه با حضور در ایستگاه مترو صادقیه از 28 واگن جدید و 16 واگن اورهال بهره‌برداری کرد.
وی در ادامه درباره علت استعفایش گفت: بهتر آن باشد که سر دلبران گفته آید در حدیث دیگران.
او اظهار کرد: در مجموع 46 واگن جدید در سیستم مترو تهران بهره‌برداری می‌شود که 28 واگن آن کاملاً جدید است و بقیه مورد بازسازی اساسی قرار گرفته‌اند.
نجفی با بیان اینکه مهم‌ترین مشکل شهرداری در بخش حمل و نقل، مشکل کمبود ناوگان است، گفت: اگرچه زیرساخت‌ها قابل قبول است، اما در بخش ناوگان خیلی کمبود داریم، به طوری که در بخش اتوبوسرانی ناوگان ما فرسوده است و باید تغییر پیدا کند و دچار کمبود هم هستیم.
شهردار تهران در خصوص وضعیت ناوگان مترو تصریح کرد: در حال حاضر یک هزار و 300 واگن در مترو مسافران را جابه‌جا می‌کنند، در حالی که این رقم باید به دو برابر افزایش پیدا کند و از این جهت یک کمبود اساسی داریم و در اتوبوسرانی و مترو مشکل اساسی ما کمبود منابع مالی است. وی با بیان اینکه شهرداری تهران منابع مالی کافی در اختیار ندارد، خاطرنشان کرد: دولت هم در این باره آن طور که باید حمایت کند، حمایت نکرده است. نجفی تصریح کرد: اخیراً برای خرید 600 واگن جدید با یک شرکت چینی مذاکرات و مناقصه‌ای انجام شده است و در اوایل سال 97 قرارداد بسته می‌شود.
شهردار تهران با تأکید بر اینکه واگن‌های مترو گرانقیمت است، گفت: هر واگن طبق مناقصه‌ای که انجام داده‌ایم حدود یک میلیون و 100 هزار یورو قیمت دارد که به عبارتی بیش از 5 هزار میلیارد تومان قیمت هر واگن مترو است و اگر تمام بودجه سال 97 شهرداری تهران را بخواهیم واگن مترو بخریم، فقط 3 واگن می‌توان خرید، لذا دولت باید کمک کند.
وی افزود: در مورد این 630 واگن دولت کمک کرده است و با ضمانت دولت فاینانس آن انجام خواهد شد.

نیم نگاه
حراست در همه دستگاه‌ها مهم است و بخصوص در دستگاهی همچون شهرداری تهران که در معرض آسیب و فساد بیشتری قرار دارد، این اهمیت دوچندان می‌شود؛ بویژه در شهرداری تهران که امروز شعار مبارزه با فساد و شفاف‌سازی را که اعتقاد قلبی من است، در آن مطرح کردیم و از این جهت کار حراست اهمیت بیشتری پیدا می‌کند
زمانی که سر کار آمدیم عده‌ای گفتند این تیم جدید در باتلاق شهرداری غرق خواهند شد و حتی دو ماه هم نمی‌توانند حقوق پرسنل خود را بدهند؛ اما امروز همه پرداختی‌های شهرداری در اسفند ۱۳۹۶ به نحوی که عملی و ممکن بوده، پرداخت شده است
آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6743/1/461800/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر