رئیس سازمان بهره‌وری:

برجام بهره‌وری منفی را جبران کرد
گروه اقتصادی /  رئیس سازمان ملی بهره‌وری می‌گوید: در حالی که طبق هدف گذاری‌ها قرار بود تا 30 درصد از رشد اقتصادی از محل ارتقای بهره‌وری تأمین شود، ولی متأسفانه تاکنون به هیچ یک از اهداف تعیین شده دست نیافته‌ایم و با بهره‌وری در حد صفر و منفی مواجه بوده‌ایم.
به‌گزارش خبرنگار «ایران» علی اکبر اولیا روز گذشته در یک نشست خبری درخصوص موضوع خروج امریکا از برجام و تأثیر آن بر بهره‌وری و رشد اقتصادی گفت: با وجود تمام کم لطفی‌هایی که در موضوع برجام به دولت می‌شود، این سند تأثیر مثبت زیادی بر اقتصاد داشت به طوری که رشد منفی بهره‌وری در سال‌های تحریم را جبران کرد. وی درپاسخ به سؤال خبرنگار «ایران» درخصوص تأثیر تحریم بر بهره‌وری و رشد اقتصاد ایران توضیح داد: براساس یک پژوهش علمی انجام شده تقریباً تمام رشد منفی 7.7 درصدی سال 1391 به‌دلیل اعمال تحریم‌های شدید علیه ایران بود. به گفته وی شوک حاصل از تحریم به غیر از عوامل کار و سرمایه سایر عوامل مؤثر بر بهره‌وری را دستخوش تغییر کرد. بنابراین باوجودی که کار و سرمایه را به‌عنوان عوامل تولید دراختیار داشتیم ولی شاهد موج بیکاری بودیم. این مقام مسئول ادامه داد: از سوی دیگر در سال 1395 که رشد اقتصادی کشور به 12.8 درصد رسید نیز ناشی از لغو تحریم‌ها بود. پس از لغو تحریم‌ها ظرفیت‌های خالی مانده تولید کشور به‌کارگرفته شد و رشد اقتصادی جهش کرد.
وی تأکید کرد: براساس معنای عام بهره‌وری دراین سال بهره‌وری 11 درصد رشد کرد. رئیس سازمان ملی بهره‌وری همچنین با تأکید بر اینکه ثبات اقتصادی بر بهره‌وری مؤثر است، گفت: شوک قیمت ارز مخل بهره‌وری است چرا که قدرت برنامه‌ریزی را از فعالان اقتصادی می‌گیرد. رئیس سازمان ملی بهره‌وری افزود: در شرایطی می‌توان انتظار افزایش بهره‌وری داشت که یک تولیدکننده بداند کالایش را با چه قیمتی تولید کرده و بفروشد.
اولیا تصمیم اخیر ارزی دولت را در قالب بسته سیاست های ارزی راهکاری برای ثبات بخشیدن به بازار توصیف و تصریح کرد: این سیاست‌ها بر روند اقتصادی و فعالیت‌های تولیدی اثرگذار بوده و منجر به این می‌شود که تولیدکنندگان با آرامش بیشتری فعالیت‌های خود را دنبال کنند.
وی در ادامه با اشاره به پیش‌بینی‌های صورت گرفته مبنی بر رشد اقتصادی ۸ درصدی برای ایران خاطرنشان کرد: بر اساس پیش‌بینی‌ها برای دستیابی به رشد اقتصادی ۸ درصدی باید بهره‌وری ۲.۳ درصد باشد که بر این اساس ۳۵ درصد این رشد باید از افزایش بهره‌وری حاصل شود این در شرایطی است که بر اساس برنامه ششم توسعه رشد بخش کشاورزی ۸ درصد و رشد آن از محل بهره‌وری ۱.۸ درصد تعیین شده است.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6781/5/467290/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر