اخبار
وزیر اقتصاد: تراز تجاری مثبت شد

وزیر اقتصاد از افزایش میزان صادرات به واردات کشور در اردیبهشت سال‌جاری از حیث وزنی و ریالی خبر داد. به‌گزارش ایسنا، مسعود کرباسیان در خصوص خروج امریکا از برجام و تأثیرات بر اقتصاد کشور تصریح کرد: دولت تدابیر لازم را از قبل اتخاذ کرده بود و با توجه به تصمیم دولت و همکاری مجلس روند واردات و صادرات منطقی شده است و آمار واردات و صادرات روی سایت گمرک قرار گرفته است به نحوی که از ابتدای اردیبهشت تا ۲۱ اردیبهشت میزان واردات 5 درصد رشد داشته و صادرات نیز با رشد ۳۰ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته روبه‌رو شده است.  کرباسیان افزود: در آستانه ماه رمضان دولت تدابیری را اتخاذ کرده تا ثبات در بازار ایجاد شود و با توجه به اینکه کالاهای وارداتی با ارز مصوب وارد کشور می‌شود، باید تأثیرات واردات به نرخ ارز مصوب در بازار مشخص شود. وزیر اقتصاد یادآور شد: دولت عزم جدی دارد تا در بازارها ثبات ایجاد شود و در این راستا بازار رصد خواهد شد، نکته دیگر اینکه به موضوع کنترل نوسانات ارزی رسیدگی می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی:
برخی رفتارها درمورد برجام به دورازانصاف است

وزیر راه و شهرسازی گفت: جوانه‌هایی که در پی برجام در ایران رشد کرد و اتفاقاتی که با هزاران زحمت رقم خورد امروز در یک فضای شعارگونه لگدکوب می‌شود که این رفتار به دور از انصاف است. به گزارش ایسنا، عباس آخوندی اظهار کرد: تحقق اتفاقات مبارک بین‌المللی اخیر عمدتاً به برکت برجام صورت گرفت ولی اخیراً به‌دنبال یاوه گویی‌های ترامپ برخی تصور می‌کنند برجام از بنیان بیهوده بوده است.  وی با طرح این سؤال که افرادی که بیانیه صادر می‌کنند و جشن می‌گیرند چه هدفی دارند؟ اظهار کرد: برجام تنفس مجددی برای صنعت ایران ایجاد کرد. آیا اتفاق بدی بود؟ آخوندی با تأکید بر اینکه امروز در بحث برجام درخصوص منافع ملی و آینده یک کشور بحث می‌کنیم، افزود: از برخی رفتارها در تعجبم. غیر از نتانیاهو چه کسی از رفتار ترامپ درخصوص برجام خوشحال شد؟ عجیب است که در داخل کشور برخی از این اقدام ترامپ خوشحال می‌شوند.

بازار ایران، اولویت نخست سیتروئن است

قائم مقام شرکت سایپا - سیتروئن گفت: هدف فرانسه باقی ماندن در برجام و اولویت نخست این شرکت حضور در بازار بزرگ ایران است. «یان مارتین» در گفت‌و‌گو با ایرنا افزود: شرکت فرانسوی سیتروئن به تصمیمات اتحادیه اروپا احترام گذاشته و بر پایه قوانین این اتحادیه عمل خواهد کرد. به‌گفته این مقام مسئول فرانسوی، وقتی پژو به‌دلیل تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی و سیاسی مجبور به ترک ایران شد، فرانسوی‌ها روزهای سختی را سپری کردند، اما امروز از ارتباطات قوی با طرف ایرانی برخورداریم و اولویت نخست ما نیز این است که برای تجارت در بازار ایران باقی بمانیم. وی یادآوری کرد: هنوز پیش‌بینی خاصی برای موضوع خروج امریکا از برجام نداشته‌ایم و منتظر تصمیم اتحادیه اروپا هستیم؛ هرچند بقیه کشورها از جمله انگلستان و آلمان مواضع خود را اعلام کرده‌اند و هدف فرانسه نیز باقی ماندن در برجام است. قائم مقام شرکت سایپا - سیتروئن از سرمایه‌گذاری 300 میلیون یورویی سیتروئن در این شرکت مشترک خبر داد و گفت: بیش از 45هزار ساعت صرف آموزش نیروها در این پروژه شده است و علاوه بر آن بیش از 40کارشناس از کشورهایی چون فرانسه و سوئد در سایت کاشان حضور دارند.

نخستین خودروی پسابرجامی سایپا شهریور وارد بازار می‌شود
مسئول بازاریابی و فروش شرکت سایپا - سیتروئن اعلام کرد: تولید نخستین خودروی پسابرجامی سایپا با سطح داخلی‌سازی 20 درصدی آن، در سایت کاشان آغاز شده است و شهریور ماه این خودروها به بازار عرضه می‌شود. «نیکلاس روتریگر» در پاسخ به ایرنا افزود: تست‌های نهایی این خودرو بزودی انجام می‌شود. وی با بیان اینکه داخلی‌سازی موتور خودروی C3 و گیربکس دستی آن در برنامه این شرکت قرار دارد، اظهار داشت: برخی قطعات این خودرو برای داخلی‌سازی نیازمند حضور قطعه سازان قدرتمند و برخوردار از دانش و فناوری لازم است که اکنون چنین شرایطی موجود نیست. روتریگر، تصریح کرد: این موتور که با مشارکت شرکت‌های سیتروئن و بی.ام.و ساخته شده تاکنون سه بار به‌عنوان موتور برتر جهان برگزیده شده و امکان داخلی‌سازی چنین موتوری در ایران وجود ندارد.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6781/5/467291/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر