printlogo


ازسوی ترامپ
تحریم کمپانی ZTE لغو شدرئیس جمهوری امریکا به وزارت بازرگانی امریکا دستور داد تا ممنوعیت صادرات به کمپانی چینی  ZTE را که در راستای اعمال تحریم‌ها اجرا شده است لغو کند.به گزارش«ایران»، دونالد ترامپ از وزارت بازرگانی امریکا خواست به این شرکت مخابراتی چینی برای بازگشت به تجارت کمک کند تا به این ترتیب بحران در این شرکت به پایان برسد. ترامپ که درخصوص مسائل فناوری و تجاری با پکن، مواضع سرسختانه‌ای دارد، در توئیتی اعلام کرد که وی و شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین با یکدیگر برای بازگرداندن سریع ZTE به کسب و کار همکاری می‌کنند چرا که مشاغل زیادی در چین از دست رفته‌اند. به همین دلیل هم به وزارت بازرگانی دستور داده شده است تا این مسأله را حل کند.
با این حال از توئیت ترامپ مشخص نیست وی چه برنامه‌ای دارد. البته یکی از مقامات کاخ سفید به پولیتیکو گفت: ترامپ انتظار دارد ویلبر راس، وزیر بازرگانی با نظر شخصی خود اقدامات رگولاتوری درخصوص ZTE را حل کند.
ممنوعیت وزارت بازرگانی برای فروش کالاهای صادرکنندگان امریکایی به ZTE در جریان سفر اخیر هیأت بازرگانی امریکا به پکن مورد بحث قرار گرفته بود. چین از دونالد ترامپ درخواست کرده از تهدید وضع تعرفه برای واردات چینی دست کشیده و طی بازبینی‌های امنیتی امریکا، با سرمایه‌گذاری‌های چینی برخورد یکسانی داشته باشد و ممنوعیت فروش به ZTE را مورد بازنگری قرار دهد.اما ماجرای تحریم این کمپانی چه بود؟ چندی پیش خبرهایی منتشر شد مبنی بر اینکه تحریم‌های امریکا سرانجام دامان ZTE، کمپانی بزرگ تولیدکننده موبایل چین را نیز گرفت و این شرکت از هرگونه همکاری با کمپانی‌های امریکایی منع شده است.شرکت  ZTE نیز که بیش از ۷۰ هزار کارمند دارد و برای برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های مخابراتی دنیا شبکه یا تجهیزات تأمین کرده است، اوایل ماه مه اعلام کرد فعالیت‌های اصلی خود را در نتیجه فرمان ممنوعیت صادراتی وزارت بازرگانی امریکا متوقف کرده است.
گفتنی است که در قالب این تحریم، کمپانی ZTE امکان استفاده از چیپ‌های تولیدی برندهایی چون کوالکوم وDolby را نیز از دست داد و حتی دیگر نمی‌توانست از سیستم عامل اندروید روی محصولات خود استفاده کند.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6781/8/467298/0