ورود نخستین سیلاب به سد «شورک» شیروان پس‌ از 13 سال
نخستین سیلاب در پی بارش‌های 3روز گذشته وارد مخزن سد «شورک» شهرستان شیروان در خراسان شمالی پس از گذشت 13سال از زمان آغاز بهره‌برداری آن شد.
«بهزاد بهلولی»، مدیر امور منابع آب شیروان در خراسان شمالی در گفت‌و‌گو با ایرنا اظهارداشت: مخزن این سد هم‌اکنون از حالت خشکی درآمده و دارای آب شده است. درحال حاضر حجم ذخیره آب سد «شورک» 20 هزار مترمکعب گزارش شده است.
رئیس پیش‌بینی اداره کل هواشناسی خراسان شمالی گفت: بیشترین میزان بارش ثبت شده استان در 48ساعت گذشته مربوط به ایستگاه «لوجلی» شیروان با 37.2 میلیمتر است. سد شورک واقع در 20کیلومتری غرب شهرستان شیروان از جمله سدهای خراسان شمالی است که کار ساخت آن در سال 78 با هدف ذخیره و تنظیم سیلاب‌های فصلی آغاز و سال 83 بهره‌برداری شد.
درهمین حال بررسی وضعیت مخازن سدهای کشور از سوی شرکت مدیریت منابع آب ایران از اول مهر ماه جاری تا 19 اردیبهشت ماه نشان می‌دهد تا این تاریخ با وجود بارش‌های مناسب بهاری فقط 25.3میلیارد مترمکعب از حجم مخزن کل سدها آبگیری شده است. این میزان درمدت مشابه سال گذشته 33.2 میلیارد مترمکعب بوده که حاکی از کاهش 24 درصدی است. براین اساس در این دوره زمانی تنها حدود نیمی از حجم مخازن کل سدها پر شده در حالی که در دوره مشابه سال گذشته 67 درصد حجم کل مخازن پربود.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6781/19/467340/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر