کـوتـاه ازایران
سد «گاوشان» سرریز شد

بارش‌های مناسب بهاری موجب پر شدن مخزن 554میلیون متر مکعبی سد «گاوشان» استان کرمانشاه و سرریز آن شد. به گزارش ایسنا، «مروت قبادیان»، سرپرست شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه اظهار داشت: با شروع سرریز سد، دریچه‌های تحتانی آن باز خواهد شد تا هم سرریز ادامه پیدا نکند و هم دریچه‌ها رسوب زدایی شود. سرپرست شرکت آب منطقه‌ای کرمانشاه ادامه داد: با سرریز این سد امکان سیلابی شدن رودخانه‌های پایین دست و آبگرفتگی ساخت و سازهایی که در حریم رودخانه انجام گرفته نیز وجود دارد.قبادیان با بیان اینکه پیش از این سرریز، 4 سد «آزادی»، «تنگ حمام»، «سلیمانشاه» و «زاگرس» را هم داشته‌ایم، عنوان کرد: اکنون بیش از 812میلیون مترمکعب آب پشت 8 سد در دست بهره‌برداری استان ذخیره شده که عمده ذخیره نیز مربوط به سد گاوشان است. بیش از 98 درصد ظرفیت 830 میلیون مترمکعبی سدهای کرمانشاه پر از آب است.

۴ نیروگاه کوچک در مازندران وارد مدار می‌شود

امسال چهار نیروگاه کوچک برق به ظرفیت ۱۰.۵ مگاوات در استان مازندران وارد مدار می‌شود. به گزارش مهر «قاسم شهابی» مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران گفت: سال قبل نیز سه نیروگاه در استان وارد مدار شده بود. به گفته وی، نیروگاه‌های کوچک خصوصی بوده و درزمینه حفظ محیط‌ زیست و مدیریت مصرف اهمیت زیادی دارند.  شهابی درباره مدیریت مصرف برق نیز اظهار داشت: به‌دلیل کمبود بارش‌ها، شاهد کاهش حجم آب سدها هستیم و به همین دلیل سه هزار مگاوات در این بخش کمبود برق‌ داریم.

 موزه روستایی گلستان  ردیف بودجه گرفت

موزه روستایی استان گلستان در سال 97 از ردیف ملی بودجه برخوردار شد. به گزارش ایسنا، «سید مناف هاشمی» استاندار گلستان اظهار  داشت: در سال 97 همه ظرفیت‌های استان را برای پیشرفت  طرح  محوری موزه روستایی به خدمت خواهیم گرفت.
ایجاد چنین موزه‌هایی علاوه ‌بر حفظ آثار و بناهای تاریخی روستاها، می‌تواند نقش بسزایی در ایجاد انگیزه مردم برای الهام گرفتن و بهره‌برداری از دانش و میراث روستایی داشته باشد.

 بازگشت جام «مارلیک» به سرزمین مادری

رشت - خبرنگار «ایران» جام تاریخی «مارلیک» پس از 57 سال به گیلان آورده و در موزه مردم‌شناسی شهر رشت به نمایش گذاشته می‌شود.  «رضا علیزاده» مدیرکل میراث فرهنگی گیلان گفت: جام مارلیک به همراه 59 قلم از اشیای سیمین و زرین دیگر که همگی در تپه‌های مارلیک کشف شده‌اند برای نخستین بار تا 13 خرداد در موزه مردم‌شناسی رشت واقع در خیابان بیستون در معرض دیدعموم قرار داده خواهد شد.
وی همچنین با اشاره به اینکه این جام دارای ارزش تاریخی بین‌المللی است، افزود: اشیای یاد شده که نشان هویت تاریخی مردمان ایران است، پس از رشت در کشور هلند به نمایش درمی‌آیند.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6781/19/467342/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر