روحانی: خروج از برجام و انتقال سفارتخانه به قدس، دو اشتباه تاریخی امریکا است
رئیس جمهوری دیروز ضمن دیدار با سفرای جدید کشورهای نیوزیلند، نپال، استونی و لتونی، استوارنامه‌های آنان را دریافت و بر گسترش مناسبات ایران با این کشورها تأکید کرد. حجت‌الاسلام حسن روحانی در این دیدارها که به صورت جداگانه برگزار شد، خروج دولت امریکا از توافق برجام و انتقال سفارتخانه به قدس شریف را دو اشتباه بزرگ و تاریخی این کشور برشمرد.
به گزارش ایرنا، روحانی در دیدار «همیش مک مستر» سفیر جدید نیوزیلند در تهران، با اشاره به مخالفت جامعه جهانی با هر دو تصمیم اشتباه امریکا گفت: اولین نتیجه این تصمیمات غلط، انزوای واشنگتن نزد افکار عمومی جهان است. وی سال 2015، سال دستیابی به توافق برجام را سال موفقیت سیاست و دیپلماسی بر تخاصم و روابط غیردوستانه میان کشورها دانست و تصریح کرد: دولت ایران معتقد است که تعامل سازنده با کشورهای جهان و اتخاذ استراتژی برد- برد به نفع همه جهان خواهد بود. رئیس جمهوری هنگام دریافت استوارنامه خانم «سوا لامسال» سفیر جدید نپال، با اشاره به کشتار مردم بی‌گناه فلسطین توسط رژیم اشغالگر صهیونیستی گفت: موضعگیری در برابر تجاوز رژیم صهیونیستی و دفاع از ملت مظلوم  فلسطین در حقیقت دفاع از بشریت و حرکت در مسیر توسعه صلح و ثبات جهانی بوده و امروز وظیفه همه کشورها بویژه کشورهای غیرمتعهد موضعگیری قاطع و محکم در برابر این گونه جنایت‌ها و تجاوز‌ها است.
روحانی خطاب به خانم «مارین موتوس» سفیر جدید آکردیته استونی هم از آمادگی ایران برای توسعه همه‌جانبه مناسبات و همکاری‌های فی‌مابین گفت. وی با اشاره به خروج یکطرفه امریکا از برجام و فرصت کوتاه اروپا برای اعلام موضع روشن و شفاف در قبال آن، گفت: ایران تنها در شرایطی می‌تواند در برجام باقی بماند که به طور کامل از منافع آن بهره‌مند شود. روحانی در دیدار «پتریس کارلیس آلفرتس» سفیر جدید آکردیته لتونی نیز بر ضرورت تلاش بخش خصوصی و بویژه اتاق‌های بازرگانی دو کشور در راستای استفاده حداکثری از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود برای گسترش مناسبات و همکاری‌های فی‌مابین تأکید کرد.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6781/2/467369/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر