اخبــــار
پرداخت «یارانه مشاوره» به سه دهک پایین جامعه

رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه سازمان بهزیستی سالانه بیش از ۳ میلیارد تومان «یارانه مشاوره» برای دهک‌های اول تا سوم اقتصادی پایین جامعه پرداخت می‌کند، گفت: این افراد می‌توانند تا ۳ مرحله به مراکز مشاوره‌ای خصوصی مراجعه کنند. فاطمه عباسی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه قبلاً این بودجه در اختیار تعداد مشخص و محدودی مرکز مشاوره روان‌شناختی قرار می‌گرفت، افزود: افراد متقاضی دریافت خدمات مشاوره روان‌شناختی باید به مرکز خاصی مراجعه می‌کردند اما قصد داریم نرم افزاری را در آینده‌ای نزدیک طراحی و راه‌اندازی کنیم که افراد واجد شرایط با کارت‌های اعتباری مخصوص، بتوانند به هر مرکز مشاوره‌ای که از سازمان بهزیستی مجوز دارد مراجعه کنند. به گفته وی کد ملی این افراد در این نرم افزار ثبت می‌شود و اگر فرد جزو دهک‌های اقصادی پایین جامعه باشد، به آنها «یارانه مشاوره» تعلق می‌گیرد و می‌توانند از این خدمات بهره‌مند شوند. رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه «یارانه مشاوره»، مربوط به مراکز مشاوره روان شناختی است، اظهار کرد: سازمان بهزیستی سالانه بیش از ۳ میلیارد تومان یارانه درکل کشور به مراکز مشاوره خصوصی برای افرادی که توانایی پرداخت هزینه خدمات مشاوره‌ای را ندارند، پرداخت می‌کند. به‌گفته عباسی، این افراد می‌توانند تا ۳ مرحله به مراکز مشاوره‌ای خصوصی مراجعه کنند و از خدمات بهره‌مند شوند. درصورت نیاز به ادامه مراجعه نیز می‎‌توانند با پرداخت هزینه کمتر از خدمات مراکز دولتی استفاده کنند. وی در ادامه گفت: شناسایی افراد با توان مالی پایین دهک‌های اول تا سوم با وارد کردن شماره ملی آنها امکان پذیر خواهد بود؛ چراکه قرار است سامانه ما با سامانه خط فقری که در وزارت رفاه است، پیوند داشته باشد و این سازو کار نشان می‌دهد که فرد مشمول استفاده از یارانه هست یا خیر. به‌گفته وی «یارانه مشاوره»، تمام مشاوره‌های تخصصی و عمومی شامل مشاوره خانواده، ازدواج، تحصیل و... را در برمی‌گیرد. سازمان بهزیستی برای ۴۵ دقیقه مشاوره افراد مبلغی نزدیک به ۴۵ هزار تومان را در سال گذشته پرداخت کرده که این مبلغ در سال‌جاری به ۵۰ هزار تومان افزایش یافته است.

آزمون پذیرش کلاس اولی‌ها؛ ممنوع

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: خانواده‌ها، مدارسی را که برای پذیرش کلاس اولی‌ها آزمون برگزار می‌کنند به مسئولان معرفی کنند. رضوان حکیم‌زاده افزود: مدارس ابتدایی حق برگزاری آزمون برای پذیرش دانش‌آموزان  ندارند. وی افزود: با توجه به مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش و آثار مخرب آزمون‌ها در دوره ابتدایی، اگر مدرسه‌ای این آزمون‌ها را برگزار کرد خانواده‌ها می‌توانند به مسئولان استان گزارش دهند تا پیگیری شود. حکیم‌زاده گفت: در سال تحصیلی جدید بیش از هفت و نیم میلیون دانش‌آموز در دوره ابتدایی تحصیل می‌کنند. معاون وزیر آموزش و پرورش درباره زمان تعطیلی مدارس در خرداد ماه هم گفت: وزیر آموزش و پرورش در اجلاس مدیران کل استان‌ها گفت: در صورتی که برنامه‌های درسی به صورت کامل اجرا شود، مدیران می‌توانند با توجه به شرایط دانش‌آموزان و ماه مبارک رمضان برای حضور دانش‌آموزان در مدارس تصمیم‌گیری کنند.

بازگشت مصوبه افزایش نرخ کرایه تاکسی و اتوبوس
به شورای شهر پایتخت

عضو کمیته انطباق فرمانداری تهران از برگشت مصوبه شورا درباره نرخ کرایه تاکسی و اتوبوس خبر داد. قانبیلی با بیان اینکه کمیته انطباق برای مصوبه شورا درباره نرخ کرایه تاکسی و اتوبوس برگزار شد، گفت: این طرح اشکالات زیادی داشت و بر همین اساس به شورای شهر برگشت داده شد تا نسبت به اصلاح آن اقدام شود. وی با بیان اینکه افزایش قیمت کرایه تاکسی غیرمتعارف بود و در این لایحه دو تبصره وجود داشت که خلاف مقررات بود، تصریح کرد: بر اساس این مصوبه در روزهایی که شرایط جوی نامناسب است یا در زمان پیک ترافیک کرایه‌ها ۲۰ درصد افزایش می‌یابد که این دو تبصره مخالف است. عضو کمیته انطباق فرمانداری تهران با بیان اینکه مشخص نیست که چرا شورا اینگونه طرح‌ها را تصویب می‌کند، گفت: درست است که رانندگان تاکسی نیازمند حمایت هستند اما دلیل نمی‌شود که به هر میزان که خواستند کرایه‌ها را افزایش دهیم. وی ضمن تأکید بر اینکه افزایش نرخ کرایه باید براساس میزان تورم باشد، اظهار کرد: افزایش شناور کرایه خطوط یعنی هر خط کرایه‌ای متفاوت داشته باشد، درست نیست و ما مخالف آن هستیم. همچنین معتقدیم افزایش کرایه‌ها باید به شکل عقلانی باشد و به‌همین دلیل پیشنهاد دادیم تبصره‌ها حذف شده و کرایه نیز براساس نرخ تورم افزایش یابد که مصوبه را به شورای شهر برگرداندیم تا مجدداً بررسی‌های لازم انجام گیرد.

مدیر کل انتقال خون استان تهران :
کارت هدیه توجیه خوبی برای تشویق مردم به اهدای پلاسما نیست

مدیرکل انتقال خون استان تهران، با اشاره به شیوه‌های مراکز خصوصی تهیه پلاسما، گفت: رد و بدل شدن پول و کارت هدیه در مراکز خصوصی اخذ پلاسما، توجیه خوبی برای تشویق مردم به اهدای پلاسما نیست. دکتر سیدمرتضی طباطبایی افزود: بعضاً شنیده می‌شود این مراکز خصوصی تا ۱۰۰ هزار تومان برای هر نفر به‌عنوان هزینه ایاب و ذهاب می‌دهند که خوشایند نیست. زیرا، ملاک ما اهدای داوطلبانه خون و پلاسما است. وی با بیان اینکه هر فرد می‌تواند در هر هفته دو بار و در طول سال ۲۴ مرتبه پلاسما اهدا کند، افزود: تشویق منع قانونی ندارد، ولی نباید علت مراجعه مردم به این مراکز شود. طباطبایی گفت: در سال گذشته یکی از بزرگترین مراکز خون‌گیری پایتخت در منطقه نارمک، به‌دلیل مخالفات شهرداری منطقه ۸ با شرایط ساختمانی این مرکز، تعطیل شد و باعث شد میزان اهدای خون روند نزولی داشته باشد.

آموزش و پرورش موضوع قیچی کردن موی دانش آموزان را پیگیری می کند

حاشیه‌های این سال تحصیلی برای مسئولان آموزش و پرورش تمامی ندارد. هنوز چند روزی از خبر کوتاه کردن موهای یک دانش‌آموز ابتدایی توسط دبیر پرورشی در شهر آبادان نگذشته که حالا از شهرستان فسا استان فارس خبر می‌رسد که معلم مدرسه‌ای در این شهرستان اقدام به کوتاه کردن موی 9 دانش‌آموز خود کرده است. آن‌طور که مسئولان آموزشی در شهرستان فسا می‌گویند، اوایل اردیبهشت ماه سال‌جاری، در یکی از مدارس دخترانه این شهر معلم مدرسه اقدام به قیچی کردن موهای 9 دانش‌آموز مدرسه به‌دلیل بلند بودن موی آنها کرده است؛ اقدامی که از سوی والدین این 9 دانش‌آموز مورد اعتراض قرار گرفته و آنها به‌خاطر این اقدام حتی شکایت قضایی نیز کرده‌اند. در همین باره رئیس آموزش و پرورش شهرستان فسا استان فارس اعلام کرد: رفتار یک معلم این شهرستان در کوتاه کردن موی تعدادی از دانش‌آموزان کلاسش مورد تأیید آموزش و پرورش نیست. مسلم امینی‌نژاد به ایلنا، گفت: در پی اطلاع از اقدام خلاف اصول تربیتی معلم کلاس دوم ابتدایی یکی از مدارس این شهر در کوتاه کردن موی ۹تن از دانش‌آموزان کلاسش بلافاصله موضوع توسط مسئولان ذی ربط آموزش و پرورش فسا پیگیری شد. این معلم ضمن ابراز پشیمانی از این رفتار، انگیزه خود را کوتاه کردن موهای بلند تعدادی از دانش‌آموزانش که باعث مزاحمت برای سایر دانش‌آموزانی که در نیمکت پشت سر آنها نشسته بودند عنوان کرد. وی گفت: هرچند نیت اصلی رفتار این همکار فرهنگی حل یک مسأله به وجود آمده در کلاس درسش بوده ولی متأسفانه از یکی از بدترین روش‌ها برای حل این مسأله یعنی کوتاه کردن مو بوسیله قیچی استفاده کرده که اصلاً مورد تأیید نیست.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6781/4/467386/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر