دعوای پینگ‌پنگی کی‌روش و قلعه‌نویی

پس از انتشار فهرست 35 نفره تیم ملی برای حضور در جام جهانی 2018 روسیه، امیر قلعه‌نویی سرمربی ذوب آهن به انتقاد از این موضوع پرداخت و مدعی شد که این فهرست از پیش طراحی شده بود چرا که این فهرست پیش از بازی دیشب تیمش مقابل استقلال منتشر شده است. این انتقاد از سوی قلعه‌نویی درحالی صورت گرفت که 14 مه و تا پایان وقت اداری، آخرین فرصت ارسال فهرست 35 نفره اولیه تیم‌های ملی بوده و کی‌روش هم 13 مه یعنی یک روز قبل از پایان مهلت، این فهرست را ارسال کرده است.
 کی‌روش: قلعه‌نویی و کریمی توهین می‌کنند و فدراسیون چشمانش را می‌بندد
این انتقاد باعث شد تا کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی در مقام پاسخگویی برآید و بگوید: «طراحی شده برای چه چیزی؟ واقعاً خنده‌ دار است. اینکه باید فهرست 35 نفره اعلام شود، تصمیمی بود که از طرف فیفا اتخاذ شده بود و اعلام این فهرست باید از طرف همه کشورها در این تاریخ اتفاق می‌افتاد. جناب آقای قلعه‌نویی شهروند ایران هست؛ کشوری بزرگ و فوق‌العاده با قدمتی تاریخی بیش از 2 هزار و 500 سال و من تنها یک شهروند افتاده پرتغالی هستم که دارم در ایران کارم را انجام می‌دهم. آیا فقط به این دلیل که آقای قلعه‌نویی ایرانی هست، می‌تواند صداقت، وجاهت، حرفه‌ای‌گری و اخلاق‌مداری من را از لحاظ کاری زیر سؤال ببرد؟ آقای قلعه‌نویی و آقای کریمی این صحبت‌ها و توهین‌ها را انجام می‌دهند و فدراسیون هم متأسفانه چشمانش را می‌بندد. اگر بنده بخواهم این صحبت‌ها را انجام دهم، همه می‌گویند که کی‌روش دارد توهین می‌کند و فرهنگ ایرانی را دست‌کم می‌گیرد اما به هیچ وجه این طور نیست. بنده جواب نمی‌دهم چون اگر پاسخگو باشم، در کمتر از یک یا چند دقیقه فدراسیون با من تماس می‌گیرد و به من هشدار می‌دهد که باید ساکت باشی و نباید صحبت کنی و جریمه‌ات می‌کنیم. به همین خاطر از آقای قلعه‌نویی تشکر می‌کنم و می‌گویم ممنون و به این صحبت‌ها و توهین‌ها ادامه بدهید. در یک ماه آینده شما جایگاه من را خواهید گرفت و کار من به شما تعلق خواهد گرفت. دیگر بس است!
 قلعه‌نویی: من گفتم کی‌روش می‌توانست فهرست را تاریخ دیگری اعلام کند
اما قلعه‌نویی هم در واکنش به کی‌روش این صحبت‌ها را مطرح کرد: «از کی‌روش خواهش می‌کنم اگر صحبتی دارد، مسائلی را در نظر بگیرد. من هم زمان‌بندی را می‌دانم اما او می‌توانست اعلام فهرست را به پس از لیگ قهرمانان آسیا موکول کند. من در مصاحبه‌ام گفتم که کی‌روش می‌توانست اعلام آن را به تاریخ دیگری موکول کند. بالاخره یکسری بازیکنان در تیم ما بودند که سال خوبی داشتند. کی‌روش حق دارد هر بازیکنی را که دوست دارد، انتخاب کند و من هم نمی‌توانم در آن دخالت کنم اما قطعاً بازیکنان استقلال هم که در تیم ملی هستند از نظر روحی- روانی شرایط بهتری خواهند داشت و کسانی که در تیم ملی نبودند، از نظر روحی افت می‌کنند.»
 کی‌روش: آقای قلعه‌نویی! پشت داستان‌های ماسک‌گونه پنهان نشوید
اما ساعاتی پس از اینکه کی‌روش با خبرنگاران صحبت کرد و پاسخ قلعه‌نویی را داد، سایت فدراسیون فوتبال، مصاحبه‌ای مشابه همان صحبت‌ها و انتقادهای کی‌روش از او را در قالبی نرم‌تر و ادبیاتی بهتر روی خروجی قرار داد. کی‌روش در پاسخ به صحبت‌های روز گذشته سرمربی ذوب آهن، این طور گفت: «آقای قلعه‌نویی! لطفاً خود را پشت داستان‌های ماسک گونه پنهان نکنید. لطفاً سعی نفرمایید که اذهان عمومی را به سمت دیگری ببرید. بیایید راجع به چند مطلب شفاف صحبت کنیم. یک اینکه ما می‌توانیم محترمانه با هم اختلاف نظر داشته باشیم اما وقتی شما می‌فرمایید که من این فهرست را به صورت عمدی برای لطمه به شما و تیم‌تان اعلام کردم، با این فرضیه صداقت، وجاهت و تعهد کاری من را زیر سؤال می‌برید، پس خواهش می‌کنم فضا را غبارآلود نکنید تا صورت خود را پنهان کنید. دوم اینکه مدیرعامل شما به ما اطلاع داد که این شما بودید به همکاری بازیکنان‌تان با تیم ملی لطمه زدید. اگر این دروغ است، رسماً اعلام کنید و به بازیکنان‌تان توضیح دهید. از طرف بنده قضیه به پایان رسیده است. سوم اینکه فقط جهت یادآوری، این مطلب جدیدی نیست که من هنوز به صورت شفاف به یاد دارم اتفاقی که در جام جهانی 2014 افتاد وقتی شما به توافقی که با من درباره آماده‌سازی جام جهانی قبلی کردید، پایبند نبودید.»
وی ادامه داد: «درباره حضور در قرعه‌ کشی جام ملت‌های آسیا، شما یک بار دیگر حرفه‌ای‌گری من را زیر سؤال بردید. همان طور که احتیاج نیست به شما یادآوری کنم شما کسی هستید که به صورت رسمی اعلام کردید حتی بازی‌های تیم ملی را نمی‌بینید. اگر بنده در قرعه‌کشی جام ملت‌ها نبودم، اولاً به خاطر این بود که آن مراسم برای مربیان تیم‌های در جام ملت‌ها بود و ثانیاً بنده برای منافع تیم ملی مشغول به کار بودم تا بتوانم تلاش کنم با برنامه‌های مهم تیم ملی را نجات دهم؛ ببخشید، عذرخواهی می‌کنم، برنامه‌های تیم ملی نه، برنامه‌های یک‌هشتم لیگ قهرمانان آسیا! راجع به آینده خودم هم می‌خواهم این را بگویم که من هیچ شک و شبهه‌ای درباره صلاحیت بالای شما برای جایگزینی‌ام در آینده‌ای نزدیک ندارم؛ الان که یک زمینی با بالاترین استانداردها، یک ساختمان با بهترین امکانات برای تیم ملی و بازیکنانی بسیار فوق‌العاده آماده برای دعوت به تیم ملی اینجا وجود دارد.»
آذری: کی‌روش دروغ می‌گوید
سعید آذری مدیرعامل باشگاه ذوب‌آهن درباره حرف‌های کی‌روش چنین واکنشی داشت: «او در این صحبت‌ها ادعا کرد که من در گفت‌وگوی تلفنی مشترک‌مان گفته‌ام امیر قلعه‌نویی باعث حضور نداشتن بازیکنان ذوب‌آهن در تیم‌ملی شده‌ که من این مسأله را به‌طور کامل تکذیب می‌کنم. در ابتدای صحبت‌مان کی‌روش از من سؤال کرد، این حرفی که زدی خط سرمربی شماست که من جواب دادم من عروسک خیمه شب بازی کسی نیستم. آدم مستقلی هستم، قهرمان ملی بودم و در این زمینه صاحب نظر هستم و باز هم گفتم که شما نباید اکبر ایمانی را با توجه به مصدومیتش به تمرین ریکاوری تیم‌ملی دعوت می‌کردید تا آسیب‌دیدگی‌اش تشدید بشود. واقعاً تعجب می‌کنم که این محتوای دروغ به زبان آقای کی‌روش آمده. در حالی که اساساً حرف نادرستی است و همان‌طور که گفتم هر وقت کی‌روش خواست، می‌توانیم رو در رو کنیم.»


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6781/23/467396/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر