مغزهای فرار نکرده
آرزو درزی
اگر شما هم از آن دسته جوانانی هستید که از کشور خارج نشده‌اید، حتماً حداقل 4 تا از دوستان نزدیکتان مهاجرت کرده‌اند، دوتایشان در همین چند ماه پیش رو می‌روند و یکی دیگرشان هم الان دارد برای آیلتس می‌خواند. برای اینکه شما را مطمئن کنیم که تصمیمی که گرفته‌اید درست بوده و خوشحال باشید که مرتکب فرار مغزها نشده‌اید، چندتا دلیل می‌آوریم که چرا تحصیل در ایران تصمیم صحیح‌تری است.
شما هرروز صبح که از خواب بیدار می‌شوید و به دانشگاه می‌روید با چهره جدیدی از محل تحصیل تان رو به رو می‌شوید؛ مثلاً می‌بینید دانشگاه تان تفکیک جنسیتی شده و شما باید بروید عصر بیایید؛ یا کنسرتی که قرار بود در آمفی‌تئاتر برگزار شود لغو شده؛ کدام‌یک از دانشگاه‌های معتبر آن ور آب این حجم از تنوع در دوران تحصیل را برایتان فراهم می‌کنند؟
اگر به دانشگاه شهریه پرداخت می‌کنید، هیچ‌وقت یادتان نرود که این شهریه را به ریال می‌دهید. ریالی که خیلی ارزان است و به شما فشار نخواهد آورد. از افتخارات ما این است که واحد پولمان با ثبات است و مثل این دلار غربی‌ها نیست که روز به روز بالا می‌رود.
همان‌طور که می‌دانید سطح بالای علمی را مدیون بعضی استادان وظیفه‌ شناسی هستیم که پایان هر ترم کتاب جدید خود را ترجمه یا تألیف می‌کنند. کتاب‌های تألیفی معمولاً بیشتر از 100 صفحه نیستند و هر چند صفحه یک بار هم موضوعی در آنها عیناً کپی/پیست شده‌ است تا ملکه ذهن دانشجویان شود. مطالب هم با فونت شماره 20 تایپ شده تا چشم دانشجو جماعت اذیت نشود. این گونه استادان آنقدر به مشارکت و کار گروهی اهمیت می‌دهند که ترجمه کتاب‌های خارجی را بین دانشجویان تقسیم کرده و برای ایجاد انگیزه، 5 نمره از 20 نمره را نیز به انجام آن اختصاص می‌دهند.
تازه استادان وظیفه‌ شناس‌تری هم داریم که نیم ساعت بعد از امتحان نمره‌ها را وارد سایت می‌کنند، کجای دنیا این‌چنین سرعت عملی را می‌توانید پیدا کنید؟
اصلاً فرض کنید از ایران رفتید و خیلی هم آن‌ور زندگی‌ و تحصیل تان خوب پیش رفت و موفق شدید؛ فکرش را کرده‌اید اگر هوم‌سیک شدید چطور می‌خواهید با خانواده و دوستانتان ارتباط برقرار کنید؟ شما آن‌ور آبید و تلگرام دارید، آنها که ندارند. فیلترشکن هم که هم سرعت اینترنت را می‌آورد پایین هم مصرف را می‌برد بالا. کمی به فکر جیب بقیه باشید.
فرض کنید هیچ‌کدام از دلایل بالا قانع تان نکرد؛ به این فکر کنید که وقتی دارید از دانشگاه به خانه برمی گردید و یک ماشین می‌پیچد جلویتان، در مملکت خودمان دایره فحش وسیع‌تر و غنی‌تری برای استفاده خواهید داشت.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6781/24/467401/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر