معاملات مسکن در انتظار واقعی شدن قیمت است

احتیاط سازندگان برای عرضه و فروش مسکن
بعد از افزایش قیمت مسکن در اواخر سال گذشته که تحت تأثیر عواملی همچون گرانی دلار بود اکنون از خروج امریکا از برجام در بازار مسکن به‌عنوان دلیل دیگری برای افزایش قیمت مسکن عنوان می‌شود در حالی که فعالان بازار افزایش قیمت‌ها را حبابی و غیر واقعی می‌دانند که جو روانی ایجاد کرده و موجب افزایش قیمت مسکن شده است.
بازار مسکن اهمیت ویژه‌ای در اقتصاد کشور دارد. بر اساس آمار ۳۵ درصد هزینه خانواده‌های ایرانی متعلق به مسکن، ۸۰ درصد ثروت خانواده ایرانی در گرو مسکن و ۱۴ درصد اشتغال وابسته به مسکن است. سهم هزینه‌ مسکن از دهه 70 افزایشی بوده به‌طوری که سایر هزینه‌های خانوار را کاهش داده است. طولانی شدن رکود مسکن در سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ هزینه مسکن را در خانوار افزایش داد اما سال گذشته رشد تدریجی معاملات رقم خورد و بازگشت رونق به بازار مسکن را نوید داد. اما بی‌ثباتی بازار دلار و اثر آن بر بازار مسکن به‌صورت افزایش قیمت نمود پیدا کرد. بر اساس گزارش بانک مرکزی قیمت مسکن (در تهران) طی فروردین ماه امسال در مقایسه با فروردین سال گذشته حدود 30 درصد افزایش یافته است. در فروردین امسال متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران 5میلیون و 530 هزار تومان بود که نسبت به اسفند ماه 96 و فروردین 96 به‌ ترتیب 2 درصد کاهش و 29.5 درصد افزایش نشان می‌دهد.
افزایش قیمت مسکن در حالی که هنوز فصل نقل و انتقلات و معاملات فرانرسیده نگرانی از افزایش دوباره قیمت‌ها را به‌خاطر افزایش تقاضا در تابستان افزایش داده است.
بازار تحت تأثیر مسائل سیاسی است
مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک در گفت‌و‌گو با «ایران» می‌گوید وضعیت فعلی بازار مسکن تحت تأثیر مسائل سیاسی وضعیتی بحرانی است که باید از آن گذر کنیم. اما او تأکید می‌کند نباید با شتابزدگی و تحلیل‌های نادرست بر نگرانی‌ها بیفزاییم و هر روز آواز گرانی سر دهیم. خسروی معتقد است وقتی بازار مسکن تحت تأثیر بازارهای دیگر یا تصمیمات سیاسی قرار می‌گیرد باید مدتی از تجزیه و تحلیل به دور باشیم تا خود بازار تنش را هضم کند.
به گفته رئیس اتحادیه مشاوران املاک در بازار فروشنده و خریدار واقعی معامله خود را انجام می‌دهند اما برخی برای بهره بردن از شرایط موضوع تنش را پررنگ می‌کنند و با جوسازی قصد افزایش بی‌رویه قیمت را دارند. او در مورد پیش‌بینی از وضعیت بازار در فصل تابستان نیز می‌گوید که برای صحبت در این مورد خیلی زود است و باید منتظر بمانیم ببینیم شرایط اقتصادی چگونه پیش می‌رود. خسروی تأکید دارد که نباید به استقبال گرانی برویم بلکه با حفظ آرامش بهترین زمان را برای معامله انتخاب کنیم.
فروشندگان عرضه نمی‌کنند
اما در یکی از بنگاه‌ها که معامله در جریان است مشاور املاک دائم به خریدار می‌گوید شما خیلی خوش شانس بودید چون در این بازار کسی فروشنده نیست و فروشنده‌ها با اینکه قرار فروش می‌گذارند اما پای قرار نمی‌آیند. برخی مشاوران املاک نیز از کمبود فایل می‌گویند. به گفته آنان با فرا رسیدن موعد پرداخت وام بسیاری از خانه اولی‌ها به‌عنوان متقاضی در جست وجوی خانه‌های زیر 15 سال ساخت هستند چون یکی از شرایط پرداخت وام این است اما بسیاری از فروشنده‌ها فعلاً از عرضه واحد خودداری می‌کنند و منتظرند ببینند بازار به چه سمت و سویی می‌رود. مشاوران املاک می‌گویند کمبود عرضه و افزایش تقاضا برای واحدهای کمتر از 15 سال ساخت و همچنین کمبود واحدهای 50 تا 80 متری که بیشترین تقاضای مصرفی را دارد شرایطی را به وجود آورده تا قیمت مسکن با عمر کمتر از 15 سال دستخوش تغییرات قیمتی بیشتری شود.
ایرج رهبر رئیس کانون سراسری انبوه سازان کاهش تولید به‌خاطر 5 سال رکود را دلیل کم‌بودن فایل مورد تقاضا در بازار مسکن می‌داند. به گفته او در 5 سال رکود ساخت مسکن از سالانه حدود 500 هزار واحد به کمتر از 300 هزار واحد رسید که در سالهای بعد خود را نشان می‌دهد.
او می‌گوید: به‌خاطر رکود چند ساله قیمت مسکن به کف رسید اما از طرف دیگر هزینه ساخت‌افزایش داشته به همین دلیل سازندگان حاضر به فروش نیستند و منتظرند ملک را با قیمت بیشتری بفروشند.او ادامه می‌دهد: بازار کشش افزایش بیشتر قیمت را ندارد و قیمت مسکن در تابستان تغییر محسوسی نسبت به حال حاضر نخواهد داشت.آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6781/6/467411/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر