اخـــــباروزارت اقتصاد: لغو فاینانس‌های برجامی  کذب محض است

وزارت امور اقتصادی و دارایی خبرهای منتشر شده درباره لغو کل فاینانس‌های برجامی پس از خروج امریکا از این توافقنامه را «کذب محض و عاری از واقعیت» خواند. وزارت اموراقتصادی و دارایی در اطلاعیه‌ای که در این زمینه منتشر کرد، آورده است: بر‌اساس استعلام صورت گرفته از سازمان سرمایه‌گذاری خارجی و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تاکنون هیچ نشانه‌ای از تغییر تصمیم کشورهای طرف قرارداد با ایران در موضوع فاینانس‌ها دیده نشده است. در اطلاعیه وزارت اموراقتصادی و دارایی تأکید شده است سازمان سرمایه‌گذاری خارجی و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران متولی تصویب و جذب منابع خارجی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران هماهنگ‌کننده بانک‌ها در این زمینه به شمار می‌روند و فقط اخبار منتشر شده از سوی آنها معتبر است.

تعرفه 8 برابری برق در انتظار پرمصرف‌ها

دستگاه‌های اجرایی موظف هستند حداقل 20 درصد از برق مصرفی ساختمان‌های خود را از انرژی‌های تجدیدپذیر تأمین کنند؛ درغیر این صورت، 20 درصد از مصرف آنها با قیمت خرید تضمینی برق از انرژی‌های تجدیدپذیر– که حدود هشت برابر تعرفه‌های معمول است – محاسبه می‌شود. به‌گزارش ایرنا، هیأت وزیران شهریورماه پارسال طرحی را به تصویب رساند که بر اساس آن، وزارتخانه‌ها، مؤسسه‌ها و شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی موظف شدند در 2 سال حداقل 20 درصد برق مصرفی ساختمان‌های خود را از انرژی‌های تجدیدپذیر تأمین کنند. حسین صبوری مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ در این ارتباط به ایرنا گفت: اگر وزارتخانه‌ها، مؤسسه‌ها و شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی تا نیمه دوم امسال حداقل 20 درصد از برق مصرفی خود را از انرژی‌های تجدیدپذیر تأمین نکنند، 20 درصد از برق مصرفی آنها با قیمتی حدود 800 تومان به ازای هر کیلووات ساعت محاسبه می‌شود.

ایران و آلمان بر تهیه نقشه راه همکاری‌های بخش آب تأکید کردند

وزیر نیرو که به دعوت همتای آلمانی خود به‌منظور مذاکره درخصوص گسترش همکاری‌های ایران و آلمان به این کشور سفر کرده است در نخستین روز سفر خود ضمن شرکت در افتتاحیه نمایشگاه بین‌المللی آب و فاضلاب مونیخ (IFAT) با وزیر محیط زیست آلمان نیز دیدار و گفت‌وگو کرد. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، رضا اردکانیان در دیدار با سونیا شولتسه، وزیر محیط زیست، حفاظت از طبیعت و ایمنی هسته‌ای آلمان بر گسترش همکاری‌های حوزه آب و محیط زیست دو کشور تأکید کرد. در این نشست وزیران دو کشور ضمن مرور همکاری‌های زیست محیطی، خواستار تهیه نقشه راه و تعیین استراتژی‌های همکاری ایران و آلمان در زمینه آب‌های مرزی و پروژ‌ه‌های مدیریت بخش آب از جمله در حوزه تصفیه فاضلاب شدند.

صادرات نفت از خارک افزایش یافت

مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران گفت: سال 96 با صدور 870 میلیون بشکه نفت از جزیره خارک میزان صادرات این محصول در همسنجی با سال ماقبل 38 درصد افزایش یافت. سید پیروز موسوی در گفت‌و‌گو با ایرنا افزود: این میزان صادرات با یک هزار و 50 فروند نفتکش به کشورهای‌های هدف حمل شده است. وی بیان کرد: عمده مقصد‌های صادرات نفت ایران
پنج کشور چین، هند، ژاپن، ترکیه و کره جنوبی است. موسوی ادامه داد: افزون بر این، کشورهایی همچون آفریقای جنوبی، سریلانکا، فرانسه و ایتالیا نیز خریدار نفت ایران به شمار می‌روند. وی اظهار داشت: میزان صادرات ایران به اروپا به طور میانگین 600 هزار بشکه در روز است. مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران گفت: در ارتباط با صادرات نفت ایران از جزیره خارک نکته قابل توجه فروش نقدی نفت است که پیش از بارگیری نفتکش‌ها فرایند دریافت صورت می‌گیرد. وی یادآور شد: در ماه آوریل (فروردین- اردیبهشت) بیشترین رقم صادرات نفت خام و میعانات گازی از پایانه‌های خارک و عسلویه صورت گرفت و در این مدت 2 میلیون و 660 هزار بشکه نفت خام و میعانات گازی صادر شد.

پرونده کرسنت در مراحل پایانی داوری است

وزارت نفت اعلام کرد: پرونده قرارداد گازی کرسنت در مراحل پایانی داوری قرار دارد و هنوز هیچ حکمی درباره این پرونده صادر نشده است. به‌گزارش ایرنا، پرونده کرسنت به طرح صادرات گاز ایران به امارات مربوط می‌شود که دیوان داوری بین‌المللی لاهه در حال بررسی آن است. بتازگی یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نطق جلسه علنی مدعی شد جمهوری اسلامی ایران به پرداخت جریمه به شرکت کرسنت محکوم شده است. وزارت نفت عصر دوشنبه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: بیان محکومیت ایران در این پرونده صحت ندارد و به طریق اولی، ارقامی نیز که به‌عنوان جریمه ایران مطرح شده است مورد تأیید نیست. «سبب شگفتی است در هفته‌های اخیر برخی رسانه‎‏ها و صاحبان تریبون با تکرار و اصرار بر ارقامی بی‌مبنا به‌عنوان جریمه ایران در این پرونده، عملکرد شبهه ناکی از خود نشان داده اند؛ در حالی که حتی شرکت کرسنت در دعوای حقوقی ادعایی چنین اعدادی را مطرح
نکرده است.»

شاخص بورس در آستانه ۹۵ هزار واحد

دیروز با تداوم رشد قیمت سهم‌ها در بورس تهران شاخص کل در آستانه ورود به کانال ۹۵ هزار واحدی قرار گرفت. به‌گزارش ایسنا، طی چند روز گذشته بورس تهران مخالف هفته‌های گذشته روند افزایش قیمت را تجربه کرد، دیروز نیز با رشد قیمت در برخی  گروه‌ها از جمله گروه خودرو شاخص کل با روند رشد مواجه شد. نگرانی‌ها از آینده بازارهای مالی ایران سبب شده بازیگران بازار سرمایه نیز با احتیاط بیشتری دست به داد و ستد بزنند و این موضوع در روند معاملات بازار نیز ملموس است. در شرایط فعلی بسیاری از سرمایه‌گذاران سعی می‌کنند در بازارهای کم ریسک‌تر سرمایه‌گذاری کنند. دیروز شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۲۰۲ واحد رشد کرد و به رقم ۹۴ هزار و ۹۰۶ رسید. همچنین شاخص کل هم وزن با رشد ۹۳ واحد تا رقم ۱۷ هزار و ۱۱۶ واحد بالا رفت.

روستاییان 500 هزار خانه کم دارند

معاون بازسازی و امور مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به برنامه‌های دولت برای ساخت مسکن روستاییان گفت: این گروه اجتماعی اکنون با کمبود 500 هزار مسکن مواجه هستند. به‌گزارش ایرنا، عزیزالله مهدیان اظهار داشت: اکنون در روستاها پنج میلیون و 800 هزار خانوار در پنج میلیون و 300 هزار خانه سکونت دارند که بر این اساس برخی از واحدهای مسکونی، محل سکونت بیش از یک خانوار است. وی افزود: بر اساس برنامه‌ریزی‌های بنیاد مسکن، سالانه 200 هزار واحد مسکونی با استفاده از تسهیلات طرح ویژه مسکن روستاییان ساخته می‌شود و این تسهیلات با نرخ 5 درصد به روستاییان پرداخت می‌شود. مهدیان بیان کرد: در برنامه دوم و سوم توسعه سالانه 20 هزار واحد مسکونی در روستاها نوسازی شد که در مجموع در آن سال‌ها بیش از 190 هزار واحد مسکونی ساخته شده است.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6781/6/467414/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر