نظرخواهی غیر تصادفی «ایران» از مخاطبان در موافقت یا مخالفت حذف مدارس تیزهوشان

«تیزهوشان» در لبه تیغ حذف؟


محبوبه مصرقانی
روزنامه نگار
خبر احتمال حذف آزمون سمپاد و کنار گذاشتن مدارس تیزهوشان در پانزدهم بهمن ماه سال گذشته با توئیت وزیر آموزش وپرورش مبنی بر «رهایی دانش‌آموزان ابتدایی از آماده شدن برای آزمون‌های تیزهوشان، نمونه دولتی و مدارس خاص» قوت گرفت. با اینکه هنوز خبر قطعی از حذف این آزمون یا انحلال مدارس استعدادهای درخشان اعلام نشده اما در این میان بودند دانش‌آموزانی که چند سال خود را برای این آزمون آماده کرده‌اند یا والدینشان نگران حذف این آزمون و برچیده شدن این نوع مدارس هستند. در این میان برخی مدافع برچیده شدن این نوع مدارس هستند با این استدلال که اولاً سمپاد، عیار روشنی برای تیزهوش بودن نیست و در ثانی نگه‌داشتن نوجوان‌ها در شرایط ایزوله آنها را دچار سردرگمی‌های بسیاری می‌کند اما مدافعان می‌گویند برای استعدادهای نخبه و برتر باید محتوای آموزشی متناسب و غنی‌تری ارائه شود. نظرسنجی غیر تصادفی ما از برخی مخاطبان با مراجعه حضوری، تلفنی و گاه درخواست برای فرستادن پیامک یا ارتباط با ما در کانال روزنامه به این موضوع پرداخته است.

آیا آلترناتیوی هست؟
امیر میررمضانی - کانال تلگرام «ایران»: حذف آزمون تیزهوشان در صورتی مفید و معقولانه است که آلترناتیوی برای این موضوع وجود داشته باشد. برچسب تیزهوش و کند ذهن زدن به فرزندانمان به‌خودی خود در القای اعتماد به‌نفس کاذب یا بی‌اعتمادی به‌نفس در کودکانمان تأثیر بسزایی دارد. کودکی که از ابتدا گمان به برتر و تیزهوش بودن خود دارد در بزرگسالی نیز فردی مغرور و خودشیفته خواهد بود که باور به تیزهوش بودنش او را از انجام بسیاری از مشاغل معمول و انجام کارهای رده پایین باز خواهد داشت. در شرایط کنونی جامعه ما نیاز به تیزهوش و فیزیکدان برتر نداریم. باید مدارس را به دوگروه تئوری و عملی تقسیم کرد. عده‌ای از جوانان را تمایل به طی و اخذ مدارج علمی بالا ندارند در مدارس فنی و حرفه‌ای آموزش داده و وارد بازار کار کرد. عده‌ای نیز که تمایل به دانشگاه و درس دارند راهی دانشگاه‌ها کرده بدینگونه تفاوتی بین علاقه‌مندان به علم و دانش و کسانی که صرفاً برای اخذ مدرک درس می‌خوانند قائل شد. داشتن انگیزه تلاش‌وکوشش و سختکوشی در فراگرفتن علم و دانش مهم‌تر از کندذهن و تیزهوش بودن فرد است، کمااینکه در کشورهایی دیگر نظیر ژاپن و آلمان این مسأله اثبات شده است.
اگر همکلاسی‌های باهوش داشتم تیزهوش می‌شدم
 محدثه جعفری- 556...0935: در دوران مدرسه ما با هم رقابت داشتیم که چه کسی نمره بالاتری را بگیرد و من همیشه نمره بالا بودم. شاید دلیل اینکه هیچ وقت برای 20 تلاش نکردم این بود که سطح تلاش بقیه از من کمتر بود و همین که من نمره بالایی را بگیرم برایم کفایت می‌کرد. اما الان که فکر می‌کنم شاید اگر همکلاسی‌های درسخوانی داشتم من هم برای 20 شدن تلاش می‌کردم و به 17 و 18 قانع نمی‌شدم. حضور افراد نه صرفاً باهوش بلکه درسخوان کنار هم سبب پیشرفت می‌شود. شاید من تیزهوش نبودم اما اگر در کنار آنها درس می‌خواندم برای بهتر شدن و رسیدن به آنها و حتی بالاتر، تلاشم را بیشتر و بیشتر می‌کردم. با جدا‌سازی مخالفم چون بچه‌های تلاشگر همیشه مغفول می‌مانند.
سمپادی‌ها تیزهوش واقعی نیستند
سهیلا برزگر – ارتباط حضوری: باید تعریف جامعی از دانش‌آموز تیزهوش ارائه شود. در حال حاضر دانش‌آموزانی که وارد سیستم سمپاد می‌شوند تیزهوش واقعی نیستند. در حال حاضر کلاس‌های آماده‌سازی دانش‌آموزان برای آزمون مدارس سمپاد منجر شده است به اینکه برخی دانش‌آموزان از طریق صرف هزینه سنگین و برخی با دوپینگ آموزشی به مدارس استعدادهای درخشان وارد شوند. این بدان معنا است که والدین با پرورش کودک خودشان افراد را به‌زور در مدارس تیزهوشان وارد می‌کنند. تجربه نشان داده روی این کودکان فشار مضاعفی وجود دارد. با این رویکرد حذف آزمون‌های سمپاد قطعاً به‌نفع برخی دانش‌آموزان خواهد بود چرا که دانش‌آموزان از فشار اجباری آماده شدن برای آزمون رها می‌شوند. از طرفی نیز نمی‌توان با عدم ارزیابی و انتخاب دانش‌آموزان نخبه از پرورش این افراد در سیستم جداگانه صرف نظر کرد. پس به نظر تغییر در شیوه ارزیابی امری لازم و ضروری در این موضوع است نه حذف مدارس استعداد درخشان.
وجود مدارس استعداد درخشان ضروری است
مجدزاده – تماس تلفنی: بنده معلم مدرسه هستم و به‌نظرم وجود مدارس استعداد درخشان، از چندین جهت لازم و ضروری است. اول اینکه در کشورهای توسعه یافته نیز مدارس ویژه استعدادهای درخشان وجود دارد. مانند کشور انگلستان که مدارسی با عنوان مدارس گرامر را برای پرورش دانش‌آموزان نخبه‌اش دارد. در این مدرسه دانش‌آموزان از طریق آزمونی با عنوان 11+ دانش‌آموزان گزینش می‌شوند. در استرالیا و امریکا هم مدارسی مختص استعدادهای  درخشان وجود دارد. پس اگر در مقام قیاس هم در نظر بگیریم نباید از دلیل منطقی وجود این مدارس بگذریم. دوم آنکه در مدارس ما کیفیت آموزشی آنچنانی وجود ندارد و رقابت در این آزمون باعث می‌شود دانش‌آموزان در خارج از فضای مدرسه نیز آموزش ببینند که این منجر به بالا رفتن کیفیت یادگیری در دانش‌آموزان می‌شود. فضای رقابتی در یک کلاس امری واجب و ضروری است که این آزمون به تقویت این فضا کمک شایانی می‌کند.
تمام مدارس‌مان را مدارس تیزهوشان کنیم
فرناز رحیمی – ارتباط حضوری: آیا بهتر نیست به‌جای آنکه مدارس استعداد درخشان را حذف کنیم تمام مدارس‌مان را به مدرسه تیزهوشان تبدیل کنیم؟ اینکه مدارس عادی ما تا چه حد از نیروی انسانی و امکانات مورد نیاز برای پرورش دانش‌آموزان تیزهوش و پرورش استعدادهای این افراد برخوردارند؟ پاسخ این سؤالات واضح است. اما متأسفانه مسئولان ما برای حل مسائل فقط صورت مسائل را پاک می‌کنند. اینکه جامعه ما به نخبگان نیاز مبرم دارد امری بدیهی است. اما جداسازی دانش‌آموز تیز‌هوش از سایر افراد عادی، تفکر تافته جدا‌بافته بودن را برای فرد به‌همراه دارد. همچنین افرادی که در این دسته قرار نمی‌گیرند نیز دچار سرخوردگی می‌شوند. ما باید در بحث عدالت آموزشی، دانش‌آموزان مدارس عادی را نیز در نظر بگیریم و به تمام دانش‌آموزان‌مان روحیه مفید بودن بدهیم. و روح آنها را با نیازهای جامعه درگیر سازیم تا در آینده تلاش این افراد را هم برای حل مسائل جامعه ببینیم.
تلاش فرزندم به باد رفت
احسان – 234...0912: من 4 سال است که در حال آماده‌سازی پسرم برای این آزمونم. جدا از صرف هزینه هنگفتی که متقبل شدم روحیه بچه‌ام نیز در حال تضعیف است. بنده در مورد درستی و غلطی مسائل کلان این موضوع بحثی ندارم و فقط حرفم این است که اگر این آزمون حذف شود چه میزان نیرو و هزینه اتلاف می‌شود. تا کی در این مملکت عده‌ای باید قربانی آزمون و خطاهای آموزش و پرورش باشند. آیا به یاد ندارید آنهایی را که در میان شکاف نظام قدیم و جدید یا حذف پیش دانشگاهی و... قربانی شدند؟ کی قرار است یک برنامه واحد برای تمام اعصار و قرون‌مان داشته باشیم تا عده‌ای صرفاً برای آزمون و خطا فدا نشوند.
عدالت آموزشی در مدارس تیزهوشان
رضازاده - کانال تلگرام «ایران»: حذف مدارس تیزهوشان عدالت آموزشی را زیر سؤال می‌برد. چرا برای دانش‌آموز تیزهوش خانواده برخوردار امکان بهره‌مندی از آموزش با کیفیت در مدارس غیردولتی فراهم باشد اما برای دانش‌آموزان تیزهوش خانواده‌‌های غیربرخوردار این امکان سلب شود. با این توضیحات به نظر می‌ر‌سد بقای مدارس استعدادهای درخشان حداقل برای تحقق عدالت آموزشی لازم است.
آزمون سمپاد حذف شود
برزگر – تماس تلفنی: از حذف آزمون سمپاد دفاع می‌کنم. با این کار بالاخره استرس‌های ناشی از کنکور و تحصیل در این مدارس کاهش می‌یابد. شخصاً هیچ وقت فلسفه این حجم استرس بر دانش‌آموزان را درک نکردم. سیستم آموزشی ما اصلاً بر اساس لذت بردن از یادگیری و مدرسه نیست. کدام دانش‌آموز با لذت به مدرسه می‌رود؟
ذینفعان چه کسانی هستند
کمال – ارتباط حضوری: این کار زمانی مفید هستش که مدارس غیر انتفاعی در دوران متوسطه اول وجود نداشته باشند. اگر مدارس تیزهوشان در این شرایط حذف شوند فقط مدارس غیرانتفاعی هستند که سود می‌برند. باید دید در این تصمیمات یک شبه آیا نفع دانش‌آموزان هدف است یا نفع کسانی که کمبود دانش‌آموز دارند. قطعاً طرح‌های این چنینی ذینفعانی دارد که خیر و صلاح دانش‌آموزان برایشان هدف نیست.
حذف مدارس استعداد درخشان تصمیم درستی است
محمد ایلخانی - کانال تلگرام «ایران»: به نظرم حذف مدارس استعداد درخشان تصمیم درستی است، چون کودکان از بچگی برای تیزهوش بودن و گرفتن سهمیه تیزهوشان، تمام بچگی‌ها و لذت‌های اون دوران رو کنار می‌گذارند و فقط و فقط به‌فکر تست زدن و گرفتن کتاب‌های مختلف هستند و استرس زیادی را تحمل می‌کنند و اکثراً هم نتیجه نمی‌گیرند و خالی از اعتماد به نفس می‌شوند و کسانی هم که راه پیدا می‌کنند، همچنان استرس و فشار از طریق مدارس تیزهوشان تا کنکور همراهشان می‌ماند. این در حالی است که در مدارس خارج از کشور، بچه‌ها اصلاً آزمونی ندارند که بخواهند استرس را تحمل کنند یا اعتماد به نفسشان را از دست بدهند.
آواز دهل شنیدن از دور خوش است
محمودنژاد - تماس تلفنی: پسر من چند سالی از عمرش را در مدارس تیزهوشان به هدر داد، وقتی پذیرفته شد خیلی خوشحال بودیم ولی پس از یکی دو سال پی بردیم که آواز دهل شنیدن از دور خوش است. پسر من در مدرسه استعداد درخشان دچار افت تحصیلی شد درحالی که پیش از آن جزو دانش‌آموزان برتر در مدرسه غیر انتفاعی بود. فشارهای مدرسه برای گرفتن نمره 20 و توقعات من و خانواده‌ام موجب شد تا فرزندم از درس و مدرسه زده شود. احساس می‌کنم پسرم افسردگی دارد و شرم دارم به چهره‌اش نگاه کنم. از طرفی هم نمی‌توانم این همه تلاش را هدر دهم و او را از مدرسه خارج کنم. واقعاً نمی‌دانم چه کنم. البته همین مسائل موجب شد تا به فرزند دومم حتی اجازه امتحان ورودی تیزهوشان هم ندهم و او را روانه یکی از مدارس غیرانتفاعی کنم.
کیفیت مدارس عادی را لاپوشانی می‌کنند
دولت آبادی – ارتباط حضوری: یک تصمیمی گرفته‌اند که با اجرایی شدنش فقط مدارس غیرانتفاعی از آن خوشحال می‌شوند. می‌گویند بچه‌های تیزهوشان بروند ‏مدارس عادی با آن حجم از دانش‌آموز یا بروند مدارس غیرانتفاعی. کسی که استعداد دارد و پول ندارد مجبور می‌شود برود ‏مدرسه عادی و این با عدالت مغایرت دارد.
اتفاقاً از ‏وقتی مدارس سمپاد زیر نظر آموزش و پرورش رفت آزمون‌های قلمچی و.. شروع شد. ‏به‌نظر بسیاری دارند مدارس سمپاد را حذف می‌کنند تا سطح پایین بودن آموزش در مدارس دولتی نشان داده نشود و الان ‏فقط به نفع مدارس غیرانتفاعی کار می‌کنند.
حذف مدارس استعداد درخشان به ضرر دانش‌آموزان با هوش و عادی
احسان - ارتباط حضوری: من در مدرسه استعداد درخشان درس می‌خوانم. به نظرم وقتی یک تیزهوش برود مدرسه دولتی هم در حق او اجحاف می‌شود و هم در حق ‏فردی که هوش عادی دارد. فرد باهوش‌تر در کلاس مدام سؤال می‌پرسد و معلم حوصله جواب دادن ندارد یا اینکه بچه‌های باهوش‌تر نکته را زودتر می‌‏فهمد و وقتی معلم ۷۰ بار برای دیگر دانش‌آموزان مسائل راتوضیح می‌دهد دانش‌آموز باهوش انگیزه‌اش را از دست می‌دهد و از طرف دیگر محصل عادی هم فکر می‌کند هوشش ‏پایین است.
دانش‌آموزان را در مدارس به‌صورت ویترینی تربیت نکنیم
فرجی – 412...0912: باید از حذف مدارس استعداد درخشان حمایت شود چرا که با این تصمیم، آموزش و پرورش به یک مسیر حرفه‌ای و غیر طبقاتی، با فرصت‌های برابر برای همه افراد وارد می‌شود. اینجور طرح‌ها باعث شده آموزش و پرورش تجاری داشته باشیم. تردیدی نیست که دو دسته با این طرح مخالف هستند. دسته اول کسانی هستند که با حذف این آزمون‌ها بازار و تجارت آموزشی آنها به‌خطر می‌افتد و منافع مالی‌شان را ازدست می‌دهند، یعنی کاسبان حوزه آموزش. دسته دوم اولیایی هستند که از نظر فرهنگی توجیه نیستند و تصورشان این است که فرزندانشان در مدارس خاص بهتر تربیت می‌شوند، در حالی که دانش‌آموزان در مدارس خاص در یک محیط خاص و ایزوله شده آموزش می‌بینند و در شرایط ویترینی رشد و پرورش می‌یابند و بعد از فارغ‌التحصیل شدن با مشکلات جدی در زندگی مواجه می‌شوند.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6782/12/467440/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر