اهمیت بازیگری در اروپای شرقی


مهدی محمدصادقی
کارشناس ارشد ژئوپولیتیک

به استناد شواهد و قرائن تاریخی، دولتمردان غربی همواره استراتژی تنش‌آفرینی و ناامنی در غرب و جنوب غرب آسیا را دنبال می‌کنند. دلیل اتخاذ چنین رویکردی مبرهن و به منافع ژئوپولیتیک غرب در این منطقه از جهان باز می‌گردد. علی‌ایحال وجود بیش از 70 درصد انرژی‌های فسیلی و دو تنگه حیاتی هرمز و گلوگاه انتقال انرژی و باب‌المندب در مسیر ترانزیت تجارت غرب و شرق، اهمیت ژئواستراتژیک ویژه‌ای به‌ غرب و جنوب‌ غرب آسیا داده است. فلذا غرب با فهم عمیق این مهم و اتخاذ بینشی استراتژیک مبتنی بر ژئوپولیتیک قدرت«سیاست تفرقه بینداز و حکومت کن» را در لفافه و از طریق شانتاژ رسانه‌ای مورد مداقه قرار داده است. به طوری که به‌نحوی از انحا مانع حصول کشورهای این منطقه به صلح پایدار می‌شوند.
با این حال در صورتی‌که بازیگران منطقه‌ای با فهم مشترک و بازخوانی صحیح هندسه قدرت در منطقه به سمت همگرایی و ایجاد اتحادیه منطقه‌ای منسجم و کارآمد نیل نمایند و براساس نظریه هم تکمیلی از مزیت نسبی و ظرفیت‌های ژئواکونومیکی یکدیگر جهت اشتراک منافع بهره‌مند شوند، ثبات و دستیابی به صلح پایدار کشورهای منطقه دور از ذهن نیست. جمهوری اسلامی ایران می‌تواند با اتخاذ استراتژی پویای مبتنی بر ژئوپولیتیک قدرت، به واسطه بازیگری در اروپای شرقی طی سال‌های آتی، راهبرد تنش‌آفرینی غرب پیرامون منطقه جنوب غرب و غرب آسیا را تا حدی تعدیل و کنترل نماید. لذا پیشنهاد می‌شود بازیگری دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در کشورهایی از اروپای شرقی که دارای اشتراک با سازه فرهنگی تمدن ایران هستند، ارتقا یافته و در آینده کد ژئوپلیتیکی قدرت نرم ایران در این منطقه فعال‌تر دنبال شود.
به‌نظر می‌رسد در صورت تثبیت پروسه انتقال قدرت، رقابت‌های ژئوپولیتیکی در اروپای شرقی حساس‌تر و در این بین احتمال می‌رود تنگه‌هایی نظیر بسفر، داردانل و دریاهای سیاه، مرمره و اژه بیش از پیش اهمیت ژئوپولیتیکی بیابند. چرا که امروزه شاهد بازیگری نظامی مؤثر روسیه در جهان و نفوذ اقتصادی چین از طریق ایجاد کریدور ارتباطی بسمت اروپا و جهان غرب، به‌عنوان کاندیدای احتمالی جهان پس ‌از امریکا هستیم.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6782/21/467519/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر