قدیمی‌ترین سند تاریخی ایران زمین در محوطه مدرسه دخترانهسنگ نوشته و نقش برجسته «آنوبانی نی» با قدمت 4هزار و 800 سال بر دل کوه «میانکل» سرپل ذهاب درغرب کرمانشاه به‌دلیل بی‌مهری این روزها از یادها فراموش شده است. این نقش برجسته روی صخره‌ای در کوه «بادیر»حجاری شده که در آن «آنوبانی‌‌نی» (الهه نشاط و عشق) به همراه پادشاه «لولوبیان» (یکی از 4 قوم زاگرس‌ نشین درهزاره سوم پیش از میلاد و قبل ازمهاجرت آریایی‌ها بودند) و 9 اسیر جنگی را نشان می‌دهد.
این نقش برجسته که از قدیمی‌ترین نقش برجسته‌های کشور است و 2 هزار سال از کتیبه داریوش نیز قدیمی‌تر است، هم‌اکنون در محوطه مدرسه دخترانه 17شهریور در شهر سرپل ذهاب در ارتفاع 16متری قرار دارد. فرسایش‌های طبیعی و غیرطبیعی در طول تاریخ، این نقوش را بشدت در معرض تخریب قرار داده به طوری که مشاهده آن‌ به‌ سختی امکان پذیر است. این سنگ نوشته هم‌اکنون سالانه پذیرای شمار اندکی از گردشگران خارجی علاقه‌مند به آثار تاریخ ایران کهن است که اگر تبدیل به یک مکان تفریحی باستانی شود، می‌تواند رونق خوبی داشته باشد. با توجه به تخصیص نیافتن اعتبار لازم برای مرمت، بهسازی و محوطه‌سازی اطراف این اثر تاریخی، نیاز است مسئولان قدری مهربانانه‌ تر با این اثر بی‌نظیر برخورد کنند.
«ظفر غلامی»، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرپل ذهاب در گفت‌و‌گو با ایرنا گفت: این سنگ نوشته یک اثر بی‌نظیر است که قبل از انقلاب در محوطه این اثر یک مدرسه بنا شده است. در جریان زلزله سال گذشته غرب کرمانشاه که کانون آن سرپل ذهاب بود، انبار این مدرسه دخترانه تخریب شد ولی به بنای مدرسه آسیبی وارد نشده اما مسئولان و متولیان امر برای جا‌به‌جایی این واحد آموزشگاهی باید فکری کنند. هم‌اکنون کلاس‌های درس در این مدرسه دایر و محوطه مدرسه از محوطه اثر تاریخی آنوبانی نی جدا شده و با توجه به اهمیت این اثر تاریخی، جا به جایی مدرسه بسیار حیاتی و ضروری است. غلامی افزود: در چند سال گذشته مکاتبه‌هایی با آموزش و پرورش برای تخلیه مدرسه انجام شد و در زمان استانداران قبلی نیز مکان دیگری برای ساخت مدرسه جدید و انتقال آن به مکان جدید صورت گرفت که با تغییر استانداران این مصوبه تاکنون عملیاتی نشده است. هم‌اکنون اداره میراث فرهنگی سرپل ذهاب در یک مکان استیجاری است و در صورت تخلیه این مدرسه و تحویل آن به میراث فرهنگی می‌توانیم از آن به‌عنوان مکان اداره استفاده کنیم.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6802/19/470459/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر