پاسخ مخاطبان «ایران» درباره چرایی سوء استفاده از ارز دولتی

به خاطر مشت مشت
حسن فرامرزی
فراخوان اول هفته گذشته درباره بحث داغ این روزها یعنی وضعیت ارز بود. ما در عین انعکاس اخبار سوء‌استفاده برخی از واردکنندگان از ارز دولتی نوشته بودیم: سویه روشن ماجرا آنجاست که بدانیم انتشار این اخبار، مرهون برخورد شفاف دولت در انتشار فهرست دریافت‌کنندگان ارز دولتی است و در ادامه پرسیده بودیم: شما به‌عنوان مخاطب «ایران» اقدام دولت در باز کردن یکی از مهم‌ترین گره‌های فعلی اقتصادی کشور را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ اگر این اقدام کافی نیست به نظرتان دولت و سایر نهادهای حاکمیتی از جمله نهادهای نظارتی و قضایی باید چه واکنشی در این باره داشته باشند. فکر می‌کنید ریشه این سوء‌استفاده‌های تلخ کجاست؟ شرکت‌ها و افرادی که به مسئولیت‌های ملی خود متعهد نیستند و از آب گل آلود ماهی می‌گیرند؟ یا نهادهای نظارتی، اجرایی یا قضایی در این باره کوتاهی می‌کنند؟

صالحی – 899...0936 در نظر خود به ارتباط میان فقدان شایسته‌سالاری و فساد پرداخته و نوشته: از آنجایی که انتصابات در کشور ما بر اساس شایستگی نیست و بیشتر بر اساس روابط صورت می‌گیرد این سوء‌استفاده‌ها دور از انتظار نیست.
آیدین قائدی در تماس تلفنی با ما در نقد رفتار دستگاهی نظارتی و قضایی گفته: در حال حاضر ما مردم فقط با خود می‌گوییم: «هرچه پیش آید خوش آید». قطعاً این افرادی که از ارز دولتی سوءاستفاده کرده‌اند نه معلم هستند و نه کارگر و نه دانشجو و.... اینها پشت‌شان گرم است. کک‌شان هم نگزیده که نامشان رو شده. نه نهادهای نظارتی خوب عمل می‌کنند و نه دستگاه قضا و صد البته این افرادی که سوءاستفاده کرده‌اند نه وجدانی دارند و نه تعهدی. بیشتر از تحریم‌ها این خود ما هستیم که داریم اوضاع کشور را بدتر می‌کنیم. وقتی حسابرسی نیست؛ معلوم است که این اتفاقات می‌افتد. واقعاً برای من جای سؤال که چه کسی را می‌خواهیم رسوا کنیم؟ وزیر؟ معاون وزیر؟ وکیل؟ آبدارچی؟ آخر مگر اینها از رسوا شدن می‌ترسن؟ عاقبت اینهایی که رسوا شدن به کجا انجامید؟
مخاطب بدون نام در کانال تلگرام ایران، اقدام دولت را لازم اما ناکافی دانسته: اقدام دولت هم در انتشار عمومی دریافت‌کنندگان ارز و هم دریافت‌کنندگان بودجه‌های میلیاردی دستگاه‌های بی‌خاصیت قابل تقدیر است به شرط اینکه مردم شاهد تغییر باشند وگرنه این اطلاع‌رسانی‌ها نمک پاشیدن روی زخم‌هایشان است.
640...0921 بر این باور است که فساد اقتصادی امروز در ایران جناح خاصی نمی‌شناسد: از ارز دولتی سوء‌استفاده شد چون در ایران شفافیت مالی معنا ندارد. تعارف که نداریم. اگر تا دیروز مردم نسبت به اصلاح‌طلبان امیدواری نصف و نیمه داشتند الان نسبت به همه جریان‌های سیاسی سوء ظن دارند چون می‌بینند سوء‌استفاده‌کنندگان مالی از همه جناح‌ها و گرایش‌های سیاسی هستند. اصولگرا و اصلاح‌طلب و اعتدالی هم نمی‌شناسد. من تعجب می‌کنم چطور خونسردانه همه دستگاه‌ها به این سوء استفاده‌ها نگاه می‌کنند اما یقه یک دختر نوجوان سریع چسبیده می‌شود.
علیرضا سرخوش در این رابطه در کانال تلگرام ایران نوشته: تا دیر نشده جلوی این ریخت و پاش‌ها را بگیرید آقای روحانی. ما به شما رأی دادیم که کشور حال و روز دوران احمدی‌نژاد را پیدا نکند. رأی دادیم در امنیت نسبی اقتصادی زندگی کنیم نه اینکه نان و خورش و زار و زندگی همه ملت به جز آقازاده‌ها و آقابالاسرها بشود دلار، حالا می‌خواهد دلار دولتی باشد یا آزاد. چرا این کابوس دست از سر ما برنمی دارد.
355... 0912 نوشته: رئیس جمهوری امریکا یک دلال و تاجر زیرک است و الحق نقطه ضعف ما را خوب پیدا کرده است. در این اوضاع بد اقتصادی کشور به حال خود رها شده و روزی نیست که از ثبت سفارش هزاران خودروی لوکس و سوءاستفاده از ارز دولتی خبرهایی نشنویم.
محبوبه آرامیان، مخاطب ایران از اصفهان در تماس تلفنی با ما گفته: وقتی مردم از لحاظ معیشتی در سختی باشن، هزار جور راه برای سوءاستفاده پیدا می‌کنن و از آب گل آلود ماهی می‌گیرن، این ضعف نهادهای مسئول است که باعث میشه مردم به نوعی از آب گل آلود ماهی بگیرن. سیستم اگه قوی باشه، اگه بین مردم فرقی نباشه، اگه همه چی درست مدیریت شه، این مشکلات به وجود نمیاد.
مردم از طریق ارز مسافرتی که بهشون تعلق می‌گیره، یه بلیت می‌خرن، حتی سفر هم نمی‌رن، ارزی رو که گرفتن میان تو بازار آزاد می‌فروشن و این طوری کلی سود می‌کنن.
احمدپور – 115...0919 ریشه نابسامانی‌های اخیر را در فقدان نظارت و تبدیل آن به امری مضحک خوانده: آنهایی که سوء‌استفاده می‌کنند از این مطمئن هستند که با آنها برخورد جدی صورت نمی‌گیرد. شاید چند روزی این خبر در بوق و کرنا باشد اما قرار نیست پاسخگو باشند. این روزها «نظارت» یک واژه مسخره است یعنی خیلی وقت است که کارآیی خود را از دست داده چرا که اگر نظارتی بود این اتفاقات هرگز نمی‌افتاد. وقتی سوءاستفاده‌های کلان می‌شود یعنی آدم‌هایی از جنس قدرت با نفوذ در دستگاه‌های کشور مسئولان را خریده‌اند. مگر اینکه حکمت دیگری داشته باشد.آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6824/14/473646/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر