نه به صرفه جویی!


محبوبه مصرقانی
فراخوان دوم ما درباره ناکامی در اجرای استراتژی جمعی صرفه‌جویی بود. نوشته بودیم: ما در پی‌ریزی و اجرای استراتژی جمعی صرفه‌جویی در کشور ناکام مانده‌ایم. وضعیت امروز ما در مصرف منابع از برق بگیرید تا آب این موضوع را به اثبات می‌رساند. گفته بودیم ما در اقلیمی خشک زندگی می‌کنیم اما عادت‌های ما شبیه آدم‌هایی نیست که در این نوع مناطق زندگی می‌کنند و پرسیده بودیم از دیدگاه شما مخاطب «ایران» ریشه ناکامی ما در رسیدن به الگوهای مصرف متناسب با ظرفیت‌های موجود انرژی و منابع ارزشمند چیست؟ چرا باورمان نمی‌شود این منابع در حال از بین رفتن است؟ اما پاسخ‌های شما مخاطبان.

نازنین عمادی در تماس تلفنی با ما ریشه اصلاح نشدن الگوی مصرف در ایران و استقبال نشدن از سوی مردم را به نوعی نافرمانی مدنی و بی‌تفاوتی ربط می‌دهد: مردم ایران به نوعی دچار بی‌تفاوتی و شاید نافرمانی مدنی شده‌اند. برای کسی اهمیت ندارد که منابع آب و برق و انرژی محدود بوده و نیازمند صرفه‌جویی است. مردم به‌حدی دچار بی‌اعتمادی شده‌اند که حتی در اجرای قوانینی که به نفع خودشان است از جمله بستن کمربند یا صرفه‌جویی در مصرف انرژی مقاومت می‌کنند. این عمدی بودن رفتار مردم را می‌توان در افرادی دید که در خارج از کشور تمام قوانین از جمله تفکیک زباله و صرفه‌جویی در مصرف انرژی یا رعایت قوانین رانندگی را تمام وکمال انجام می‌دهند اما در داخل ایران به هیچ کدام از قوانین تن نمی‌دهند. علت را باید در رفتار مسئولان با مردم جست و ریشه این بی‌اعتمادی و  بی‌توجهی به قوانین به نظر بنده در عدم اعتماد و نافرمانی مدنی مردم است.
امیرعلی انصاری هموطن ما از جهرم از پیشینه فرهنگی خاموش شده و باور نداشتن به ملت بودن در کانال تلگرام ایران نوشته: باورمان نمی‌شود چون هنوز باور نکرده‌ایم یک ملت هستیم. نگاه نکنید که در کتاب‌ها و سخنرانی‌ها می‌گوییم ما ملت ایران و پیشینه تمدنی 2500 ساله هستیم. من قبول ندارم چون شما دقیق نگاه کنید و بالا و پایین سیاست و جامعه و فرهنگ ما را ببینید متوجه می‌شوید که هنوز خیلی جا دارد که ما ملت بشویم. شما در ملت و در مسئولان رفتارهای ملی می‌بینید؟
بهمن‌پور در تماس تلفنی با صفحه خوانندگان از ظرفیت‌های فعال نشده فرهنگی می‌گوید: روایات دینی اسراف را مذموم می‌داند اما چه فایده وقتی کمترین تأثیری بر رفتار ما ندارد. فرهنگ ما صحیح نیست، اگر رفتار افراد در کشورهای پیشرفته صنعتی را ببینیم استفاده صحیح از منابع و انرژی برایشان نهادینه شده. از سنین کم باید آموزش ببینیم و بدانیم که منابع همیشگی نیستند. متأسفانه خشکسالی تا بیخ گوش‌مان آمده ولی باز باورمان نمی‌شود. البته نهادهای نظارتی هم در زمینه نظارت بر چاه‌های بدون مجوز کشاورزی و برداشت زیاد آب کوتاهی کرده‌اند. باید درست مصرف کردن و صرفه‌جویی جزئی از شیوه زندگی ما شود. باید به فرزندان‌مان یاد بدهیم که قدر آب و خاک و سایر منابع دیگر را بدانند و البته ما بزرگترها عملاً به بچه‌های‌مان یاد بدهیم. هر چند دیر شده.
حمیده بهرامی در کانال تلگرام ما از تلخی خونسرد بودن در برابر مصائب هموطنان و رواج تجمل‌گرایی و مصرف زیاد در برخی مناطق نوشته: ما مردم ایران مثل تیم فوتبالی عمل می‌کنیم که انگار ۸ گل جلو هستیم و کاملاً خونسرد برخورد می‌کنیم. هیچ چیز را جدی نمی‌گیریم. تلخ‌تر از این نمی‌شود که مردم مناطقی از کشور آب خوردن ندارند و در جایی دیگر بی‌رویه مصرف می‌کنیم. باید خجالت کشید که ما آب می‌نوشیم و هموطن دیگری نه. خب تبلیغات صرفه‌جویی یا هشدارها نباید فقط به فصل گرما محدود شود. ما فراموشکاریم و مدام باید به ما یاد‌آوری شود که آب و برق را کمتر مصرف کنیم. تجمل‌گرایی هم به مصرف برق زیاد دامن زده. یخچال‌های پرمصرف، روشنایی‌ها، لوسترهای زیاد و...
افرا میرزازاده در تماس تلفنی با صفحه خوانندگان فرهنگ‌سازی از کودکی را در این زمینه چشمگیر دیده و به کم کاری مسئولان پرداخته: ما چندین سال هست که می‌بینیم آب نداریم و هشدار راجع بهشون هست. آمار کشور نشون می‌ده که ٨٠ درصد مصرف کشاورزی است وبقیه مصرف خانگی است. تغییر الگوی مصرف یا فرهنگ‌سازی از بچگی باید صورت بگیرد، من از الان به فرزندم راجع به تمام عناصر توضیح میدم و می‌خوام که درست استفاده کنه اما مسئولان هم برای نسل گذشته و جدید باید فرهنگ‌سازی و راهکار ارائه کنند. وقتی آب نباشه، برق نیست... کره زمین به خورشید نزدیک هستش، آب‌گرمکن‌ها یا پنل خورشیدی در سراسر ایران می‌تونه مورد استفاده  قرار بگیره برای تولید برق، سیستم آبیاری متفاوت می‌تونه برای کشاورزی باشه، بالاخره مردم با هم متحد می‌شن و از منابع دفاع می‌کنن اما مسئولان هم از الان تا ٣٠ سال آینده رو باید برای حل این بحران راهکار ارائه بدن و عملی کنن، از کسی که آب کثیف رو به آب شیرین تبدیل می‌کرد از طریق دستگاهی که اختراع کرده بود، از کسی که موقع دوش گرفتن آب حمام را مدیریت می‌کرد و نمی‌گذاشت مصرف از یک حدی بیشتر شود، از پنل خورشیدی و سیستم آبیاری متفاوت در کشاورزی حمایت کنند.
746...0911 خیلی خلاصه و پوست کنده به یک گره بزرگ رفتار ی در موضوع مورد بحث ما اشاره کرده: علت اینکه چرا ما هنوز به راهکار روشنی در صرفه‌جویی نرسیده‌ایم روشن است. به‌خاطر این است که کسی نمی‌خواهد از خودش شروع کند.
صدیقه سامانی، مشاهدات جالب خود از نوع رفتار سازمان‌ها را با ما در کانال تلگرام ایران به اشتراک گذاشته:‌ وقتی شهرداری در میدان‌ها و پارک‌ها آب را تا ارتفاع 100 متری به آسمان پرتاب می‌کند انتظار دارید مردم باور کنند که آب نیست؟ دستگاه‌های حکومتی چقدر توجیه هستند؟ آنها هیچ برنامه‌ای ندارند. خلاص! صدا و سیما برنامه دارد؟ انگار نه انگار دیگر آب در این مملکت نیست. یک زیرنویس می‌گذارند و فکر می‌کنند شق القمر کرده‌اند.
داود عزیزی در نظر خود به رابطه میان عصبیت مردم و طفره رفتن از اصلاح الگوی مصرف پرداخته و در کانال تلگرام ایران نوشته: به نظر من مردم ما به خاطر اتفاقات بدی که می‌افتد عصبی هستند. صحبت از الگوی مصرف برای این آدم‌ها جذابیتی ندارد. اینکه چون خانه من تهدید شده پس خودم خانه‌ام را به آتش بکشم منطق ندارد اما اگر به بلوغ نرسیم این را نخواهیم فهمید.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6824/14/473647/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه