نظرسنجی گذشته
در نظرسنجی هفته گذشته از مخاطبان درباره پررنگ بودن خبرهای منفی نسبت به خبرهای خوشایند و مثبت پرسیده بودیم. نظرات متنوع در حجم بالایی به‌دست ما رسید که به‌خاطر محدودیت حجم صفحه نتوانستیم به همه آن دیدگاه‌ها بپردازیم. هفته گذشته پرسیده بودیم آیا آنچه در تور خبر رسانه‌ها می‌افتد همه آن خبرهایی است که در اقیانوس‌های خبر دنیا وجود دارد؟ اگر تور رسانه‌ها طور دیگری بافته می‌شد چه؟ مثلاً به گونه‌ای بافته می‌شد که فقط چالش‌ها در آن نیفتند، روشنایی‌های درون آدمی و جهان ما هم در آن تور می‌افتاد آیا اساساً دور و بر ما این شکلی می‌شد؟ آیا خبر بد در دور و بر ما وجود دارد یا نه چون ما مدام دنبال خبرهای بد می‌افتیم آنها به وجود می‌آیند؟
خبر نخوان! از دنیا اخراج نمی‌شوی
حسن رشیدی فر - کانال تلگرام «ایران»: من از تجربه شخصی خودم برایتان می‌گویم. یک زمانی معتاد و خوره خبر بودم. 20 سال پیش که دوم خرداد شد من روزی سه چهار تا روزنامه می‌خریدم و فکر می‌کردم خیلی آدم آگاهی می‌شوم. الان که به میانسالی رسیده‌ام می‌بینم همه این خبرها بازی است و اتلاف وقت. اگر هم خبری بخوانم از سر تفنن است و زیاد جدی نمی‌گیرم. مگر آدم‌هایی که این همه خبرهای کشت و کشتار و تجاوز و بالا پایین شدن شاخص‌های اقتصادی را نمی‌خوانند از دنیا اخراج شدند؟ نه! خیلی هم از من و شما سرحال ترند و کیفور زندگی می‌کنند.
خبرهای بد هست که بد می‌شنویم
امامی – 456....0912: این سؤال ممکنه در مورد کشورهای پیشرفته و اروپایی صادق باشه ولی در مورد کشورهای پرحاشیه‌ای مثل ایران، افغانستان، سوریه و کلاً کشورهای حاشیه خلیج‌فارس صادق نیست. تو هر چقدر هم بخواهی فرار کنی از خبرهای بد و تمرکزت را بگذاری روی خبرهای خوب قیمت دلار بالا می‌رود، بمب‌گذاری می‌شود، عدم امنیت جانی و مالی وجود دارد، بیکاری وجود دارد و خیلی چیزهای دیگر که همه می‌دانند.
خبر خوب یا خبر بد وجود خارجی ندارد
ناهید علمی – تماس تلفنی: خبر با موجودیت ماها معنی پیدا میکنه یعنی هرجا ما باشیم، خبر هم وجود داره. چون واقعاً مبحث طولانی ایه خلاصه می‌کنم تو چند جمله... خبر خوب و خبر بد تعاریفی نسبی دارند و حقیقتاً به معنی لفظ کاربردیشون نیستن. مهم اینه که ماها کجای خبر واستادیم. به معنی ساده‌تر یه خبر خوب برای عده‌ای می‌تونه یه خبر بد برای عده‌ای دیگه باشه. مهم سود و زیانیه که از اون خبر بهمون می‌رسه. صرفاً نقطه جغرافیایی یا حتی زمان هم توش اینقدر تأثیرگذار نیست که انسان‌ها. پس خبر خوب یا خبر بد به معنی کلمه وجود خارجی نداره.
حال و روز خوب، خبر خوب می‌آورد
داریوش باغبان – کانال تلگرام «ایران»: چرا خبر خوب به‌گوش نمی‌رسد، وقتی گرانی، کمبود کالا، بیکاری، افزایش قیمت ارز و دارو را می‌شنویم دیگر هیچ خبری برایمان خوب نیست. حال و روز مردم خوب نیست که خبر خوب هم ایجاد شود.
خبر بد برای خبرگزاری‌ها تجارت است
198...0935: من موافقم از این نظر که خبرگزاری‌ها اصولاً با خبرهای بد می‌توانند بیزینس خودشون رو راه بندازن مخصوصاً توی کشورهای دیگه خصوصاً خاورمیانه؛ کاری که ایران با خبرهای امریکا و اروپا میکنه اونا با ما می‌کنند. البته همش این نیست خود خبرگزاری‌ها خبر می‌آفرینند.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6824/14/473652/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه