آتش جنگ تجاری با تعرفه‌های جدید 200 میلیارد دلاری تندتر شد
ریحانه یاسینی
خبرنگار
«دولت ترامپ در ادامه جنگ تجاری با چین، روی 200 میلیارد دلار کالای دیگر تعرفه‌های جدید وضع کرد. رابرت لایتیزر، نماینده امریکا فهرستی از هزاران کالای جدید را برای وضع تعرفه 10درصدی رونمایی کرد. این فهرست میوه، سبزیجات، کیف‌های دستی، یخچال و فریزر، کت بارانی و حتی دستکش بیس‌بال را هم دربرمی‌گیرد.» سی‌ان‌ان با این توضیحات خبر از فاز جدید جنگ تجاری چین و امریکا داده است که آتش آن هر روز تندتر می‌شود. واشنگتن هفته گذشته ۲۵ درصد تعرفه روی ۳۴ میلیارد دلار واردات از چین اعمال کرد و پکن هم فوراً با تعرفه‌های مشابهی روی همان میزان واردات از امریکا تلافی کرد. حالا سرمایه‌گذاران نگرانند تشدید جنگ تجاری میان دو اقتصاد بزرگ دنیا به رشد جهانی لطمه بزند. آتش جنگ آنقدر تند شده است که روزنامه گاردین درباره تأثیر آن روی بازارها و شاخص‌های مختلف اقتصادی می‌نویسد:«بازارها لرزیدند.» بر اساس این گزارش، قیمت کالاهای مختلف روز گذشته بشدت تحت تأثیر قرار گرفت. قیمت فلز زینک 6درصد در شانگهای با افت مواجه شد. معامله‌گران نگران هستند که تعرفه‌های جدید روی تقاضای کالاها اثر بگذارد، بخصوص اگر رشد چین کاهش یابد.
رابرت لایتیزر، نماینده تجاری امریکا در باره زمان اعلام تعرفه‌های جدید گفت:«برای بیش از یک سال دولت ترامپ از چین خواسته است تا به اقدامات غیر منصفانه خود پایان داده، بازارش را باز کند و وارد رقابت حقیقی بازار شود. چین به جای اینکه به این نگرانی‌های مشروع ما رسیدگی کند، دست به اقدامات تلافی‌جویانه زد و محصولات امریکا را با تعرفه جدید مواجه کرد. هیچ توجیهی برای چنین اقدامی وجود ندارد.» حالا دولت امریکا از چین می‌خواهد از اقداماتی که واشنگتن ادعا می‌کند باعث تشویق انتقال محصولات فکری -طرح و ایده ساخت محصولات- به شرکت‌های چینی می‌شود را متوقف کند؛ از جمله این شرط پکن که شرکت‌های خارجی برای دسترسی به بازار چین با شرکت‌های محلی سهیم شوند.
پکن نیز به این اقدام واکنش نشان داد و با قاطعیت اعلام کرد که تعرفه 200 میلیارد دلاری امریکا را هم تلافی می‌کنیم. در بیانیه وزارت بازرگانی چین آمده است: «چین از این اقدام امریکا شوکه شده و برای حفاظت از منافع ملی خود و منافع اساسی مردم این کشور اقدام متقابل خواهد کرد.»
اما این اقدامات از سوی خود امریکایی‌ها با انتقادات جدی روبه‌رو بوده است. بر اساس گزارش راشا تودی، انجمن صنعت خرده‌فروشی امریکا اعلام کرده است که این اقدام ترامپ مصرف‌کنندگان امریکایی را تنبیه خواهد کرد.هان کوآچ، معاون تجارت بین‌الملل این انجمن گفت:«ترامپ خلف وعده کرده و نتوانسته است فشار بر چین را به حداکثر رسانده و فشار بر مصرف‌کنندگان را به پایین‌ترین حد برساند و در این مناقشه خانوارهای امریکایی بیشترین فشار را متحمل خواهند شد. مصرف‌کنندگان، شرکت‌ها و قشر شاغل امریکا که وابسته به تجارت هستند، در کانون تشدید جنگ تجاری در جهان گرفتار شده‌اند.» دبیر کمیته بازرگانی سنای امریکا نیز این اقدام دولت ترامپ را مورد انتقاد قرار داده و گفته است:«این رویکرد به نظر خالی از حس مسئولیت‌پذیری بوده و هدف مشخصی ندارد.» ترامپ پیش از این اعلام کرده بود که در نهایت روی بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار واردات کالا از چین تعرفه‌های جدید اعمال خواهد کرد.تعرفه‌های مذکور تا بعد از یک دوره دو ماهه اطلاع‌رسانی به مردم درباره لیست جدید تعرفه‌ها، اجرایی نمی‌شود اما برخی گروه‌های تجاری امریکا و قانونگذاران ارشد فوراً این اقدام را محکوم کردند. اما آتش جنگ تجاری تا جایی زبانه کشیده است که بی‌طرف‌ترین کشور جهان را هم درگیر خود کرده است. دو روز پیش سوئیس نیز با طرح یک شکایت علیه تعرفه‌ واردات فولاد و آلومینیوم امریکا در سازمان تجارت جهانی به هشتمین کشوری تبدیل شد که در چنین چالشی شرکت کرده است. در بیانیه وزارت اقتصاد سوئیس که در این رابطه منتشر شد، آمده است: ‌«از دید سوئیس، افزایش تعرفه‌هایی که امریکا برای حفاظت از امنیت ملی خود وضع کرده، ناحق است.» براساس قوانین سازمان تجارت جهانی، امریکا ۶۰ روز وقت دارد تا این موضوع را حل و فصل کند. پس از این زمان، سوئیس می‌تواند فشار را افزایش دهد و از سازمان تجارت جهانی بخواهد که هیأتی از قضات را برای صدور حکم تشکیل دهد.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6824/5/473665/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه