دگرخوان
سرمقاله «رفع ابهام برای مسکو»، نعمت‌الله ایزدی
خبر سفر علی‌اکبر ولایتی با پیامی از جانب رهبر معظم انقلاب و ریاست‌جمهوری اسلامی ایران برای رئیس جمهوری روسیه به مسکو، جنس متفاوتی از دیگر رایزنی‌ها و مشورت‌ها دارد... به اعتقاد من اگر در میان مقام‌های بلندپایه روس، تا امروز کوچک‌ترین تردیدی وجود داشت که تهران نسبت به روسیه دیدگاهی ابزارگرایانه، منفعت‌طلبانه یا فرصت‌طلبانه‌ای باشد، با ارسال این پیام از بین خواهد رفت. در واقع این فرصت برای سیاستگذاران مسکو و رئیس جمهوری این کشور فراهم شده است که اگر کوچک‌ترین شکی در مورد رفتارها، سیاست‌ها یا اقدامات تهران داشتند یا نسبت به نیات و انگیزه‌های گروهی از مقام‌ها یا سیاستمداران ایرانی سوءتفاهمی وجود داشت، از بین برود و رفع ابهام شود. می‌توان گفت با این سفر و این پیام، برای مسکو روشن خواهد شد که تهران به‌عنوان یک همکار سیاسی جدی قابل اتکا است. شاید بتوان گفت که شکل و صورت این پیام خود متضمن بخشی از معنا و محتوای این پیام است. همین‌که ایران در بالاترین سطح در زمینه روابط دوجانبه اطمینان می‌دهد و ابراز علاقه می‌کند و از آنها می‌خواهد که رابطه با تهران را جدی بگیرند، به‌نظر من این یک فرصت بسیار مناسب برای مسکو است، اگر تاکنون تردیدی داشتند یا نگران بودند که تعهدی بکنند و بعدها به‌دلیل تعلل یا تغییر سیاست تهران، زیر بار این تعهد تنها بمانند، امروز می‌توانند اطمینان داشته‌باشند.

یادداشت «اقتصادمان آزاد است یا اسلامی؟»، حیدر مستخدمین حسینی
در اقتصاد کشورمان، افزایش نرخ سود بانکی به خودی خود مثبت تلقی نمی‌شود اما به یکسری از پارامترها ارتباط پیدا می‌کند. ما در ابتدا باید تکلیف اقتصادمان را مشخص کنیم. یا تابع اقتصاد آزاد هستیم و معتقدیم که اقتصاد کشورمان را در آن کانال باید قرار دهیم که در این صورت باید تورم داشته باشد و نرخ سود بانکی باید در یک تعادلی قرار بگیرد و متناسب با تورم باشد، اما اگر اقتصادمان را بر پایه اقتصاد اسلامی، طرح موضوع می‌کنیم، بنابراین نرخ سود بانکی باید براساس واقعیت‌ها باشد. یعنی توان، ظرفیت، کارکرد و رفتار اقتصادی باید مورد ملاک باشد و سود حاصل از فعالیت‌ها بین بانک و سپرده‌گذاران تقسیم شود.

یادداشت «پدیده هزینه‌سازی»، تقی آزاد ارمکی
اگر دولت تصمیم بگیرد که کنش‌های سیاسی‌اش را با جدیت بیشتری دنبال کند و مردم را نسبت به کارآمدی‌اش به اطمینان برساند، طبیعی است که افکار عمومی هم به ساختار قدرت اعتماد و اطمینان پیدا می‌کنند. البته ناگفته پیداست، وقتی در درون نظام جناح‌ها و سلیقه‌های مختلف اصرار به چالش و تنش با هم دارند، مردم هم موضعی منفی می‌گیرند. شرح این شرایط، نشان می‌دهد ساختار قدرت باید در رابطه با یکدیگر تعامل را جایگزین تقابل کند تا از این طریق امکان استفاده از همه پتانسیل‌های موجود فراهم شود. همچنین باید راهی پیدا شود تا به طریقی فساد و سوء استفاده به کمرنگ‌ترین حالت ممکن خود برسد. چرا که فساد به مثابه چاقویی می‌ماند که در بدن جامعه فرورفته است و باید راه حل پیدا کرد تا از این حالت رهایی ایجاد شود تا از این طریق هدف مهمی چون سیر در مسیر توسعه و در نتیجه هدف‌های مهمی چون آرامش و رضایتمندی عمومی محقق شود.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6824/7/473680/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه