آن سوی خـــــــبر
<طرح سؤال> در استوری قابلیت جدید اینستاگرام

اینستاگرام قابلیت جدیدی را به امکانات خود اضافه کرده است به‌طوری که از این به بعد مخاطبان هر کاربر می‌توانند در صورت اعلام آمادگی وی، سؤالاتی را از او طرح کرده و این سؤالات را در بخش استوری هر فرد ثبت کنند.
به‌گزارش ایسنا، اینستاگرام می‌گوید ارائه این خدمات راهی جدید برای آغاز مکالمه میان کاربران از طریق استوری در شرایطی است که فرد عکس یا ویدئویی برای اشتراک‌گذاری در دسترس ندارد. این خدمات جدید روشی خلاقانه برای به اشتراک‌گذاری ایده‌های جذاب در اختیار افراد می‌گذارد.
قابلیت جدید در بخش برچسب‌ها یا استیکرها در دسترس است. کاربر پس از ضربه زدن با انگشت روی این بخش می‌تواند مطلبی را تایپ کند که نشانه آمادگی وی برای دریافت سؤالات کاربران است. به‌عنوان مثال فرد می‌تواند بنویسد در ایستگاه اتوبوس منتظر اتوبوس هستم. از من یک سؤال بپرس!
در ادامه تعقیب‌کنندگان هر فرد می‌توانند به این سؤالات پاسخ دهند و کاربر می‌تواند پاسخ‌های یادشده را مشاهده کند. البته با توجه به اینکه خدمات جدید در مرحله آزمایشی است، پاسخ‌ها گاهی در بخش دایرکت مشاهده می‌شود و گاهی نیز در فهرست افرادی که استوری را مشاهده کرده‌اند، قابل دسترس است.
کاربر همچنین می‌تواند بررسی کند که چه کسانی به سؤالات وی پاسخ داده‌اند و این پاسخ‌ها برای ملاحظه عموم قابل رؤیت خواهد بود، اما نام کاربری یا عکس فردی که به سؤال طرح شده پاسخ داده به‌طور عمومی قابل مشاهده نخواهد بود. خدمات یادشده هم در نسخه اندروید و هم از طریق نسخه‌ آ او اس اینستاگرام قابل دسترس خواهد بود.


شیوه جدید فیس‌بوک برای مبارزه با خبرهای جعلی در هند

فیس‌بوک در هند تحت یک رشته حملات شدید خبرهای جعلی قرار گرفته که به‌نظر می‌رسد با اخبار دروغین واتس‌اپ بی‌ارتباط نیست از این‌رو شیوه جدیدی برای مقابله با خبرهای جعلی در پیش گرفته است که همانا انتشار آگهی و تبلیغات تمام صفحه‌ای در «روزنامه‌های سرشناس هند» است. به‌گزارش انتخاب، بر همین اساس دولت هند از این پلتفرم‌های اجتماعی درخواست کرده برای حل مشکل اخبار جعلی از راهکاری جدید استفاده کنند. در حال حاضر، راه حل فیس‌بوک شامل آگهی‌های تبلیغاتی در روزنامه‌های محلی است که توضیح می‌دهد چگونه می‌توان اخبار جعلی را نمایش داد. فیس‌بوک از روز سه‌شنبه تبلیغات تمام صفحه‌ای را در «روزنامه‌های سرشناس هند» آغاز کرده است. این تبلیغات بخشی از یک برنامه آموزشی است که در هفته آینده به سایر رسانه‌های محلی در سراسر کشور گسترش خواهد یافت. در ماه‌های اخیر مشکل خبرهای جعلی واتس‌اپ و فیس‌بوک تبدیل به یک بحران ملی شده است، از خبرهای جعلی در مورد قاچاق انسان تا ویدئوی ساختگی سرقت کودکان و سوء‌استفاده از آنان که حتی موجب کشته و مجروح شدن برخی از شهروندان شده است. در این مدت هیچ یک از راهکارهای دولتی مثل ساخت تیزرهای آگاهی بخشی نتوانسته مردم را از این خبرهای جعلی دور کند.
این یک مشکل فوق‌العاده برای واتس‌اپ و فیس‌بوک است. در حالی که فیس‌بوک با رسوایی‌های خبرهای جعلی اخبار در غرب مواجه است و پیامدهای سیاسی این موضوع را به دوش می‌کشد، اکنون با موج مشکلات و خشونت‌ها در هند نیز مواجه شده است.
 هند بزرگترین بازار واتس‌اپ را با 200 میلیون کاربر تشکیل می‌دهد. اما عدم آموزش و بی‌تجربگی کاربران که با خطوط اینترنت پرسرعت ترکیب شده نتایجی بشدت نگران‌کننده را برای این کشور به همراه آورده است.
توصیه‌های فیس‌بوک در آگهی روزنامه شامل راهنمایی‌های عملی مانند «استفاده از منابع دیگر» و «بررسی اطلاعاتی که به نظر باور نکردنی است» می‌شود. باید دید این آگهی‌های روزنامه‌ای تا چه حد موجب آگاهی بخشی به کاربران زودباور هندی می‌شود.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6824/8/473688/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه